خرداد
۳۱
۱۳۹۳

احتمالات!(۲)

احتمالات!(2)Reviewed by مهندس طلبه on Jun 21Rating: 4.0احتمالات

اگه مطلب «احتمالات!» رو خوندی این دفعه هم با من همراه شو،اگه هم نخوندی یا بخون یا بی خیال این مطلب شو.(برای خواندن مطلب «احتمالات» اینجا کلیک نمایید.

توی اون مطلب از زیادی احتمالات مسائل فقهی صحبت کردم و درباره یک مسابقه اینترنتی صحبت کردم.

راستش چند روز پیش داشتم کتابی مطالعه میکردم که توی کتاب به یه حدیث فوق العاده زیبا از آقا امام جواد علیه السلام برخوردم.واقعا وقتی خوندم سر ذوق اومدم.به قول بروبچ کیفم کوک شد! اونقده زیاد که چند بار دیگه واسه خودم خوندم،بعدش هم واسه عیال بلند خوندم،گویا مقابل مأمون(لعنت الله علیه) نشستم و دارم جواب سوالهاش رو میدم.از اون روز به بعد هر کی بهم میرسه حدیث رو تعریف میکنم.واقعا فوق العادست…

گاهی که به بعضی احادیث میرسم نمیدونم از سر ذوق چی کار کنم،آرزوم میکنم که توی بیابون بودم یا کوهستان که فریاد میزدم تا بلکه کمی سبک بشم.ولی حیف که نه بیابون خالی از سکنه پیدا کردم نه کوهستان،واسه همین مجبور میشم باز هم صبر کنم و بریزم توی این دل بیچاره.

بعضی ها با دیدن گل فوتبال توی جام جهانی کیفور میشن و میریزن توی خیابونا و به پایکوبی میپردازن،یکی هم مثل من با خوندن چهارتا حدیث!

وووووووای که سخنرانی امام سجاد علیه السلام توی مسجد مقابل یزید چه میکنه.ده ها بار خوندمش ولی سیر نشدم.دوست داشتم تریبون های دنیا دستم بود و فقط یه بار سخنرانی حضرت رو به گوش مردم عالم میرسوندم.ولی حیف که تریبون های جهانی جهت نمایش گل های جناب آقای مِسی صرف میشه و وقتی برای امام سجاد علیه السلام باقی نمیمونه.

از نهج البلاغه که نباید گفت.چرا که چون منی در مقابل عظمت اقیانوس بی کران نهج البلاغه احساس حقارت میکنم.پس صفر مطلقی چون من از توصیف نهج البلاغه سکوت کنه خیلی خیلی بهتره،چرا که تو و چه به توصیف اقیانوس بی کران علی علیه السلام.

این دفعه تصمیم گرفتم حدیث آقا امام جواد علیه السلام رو که مقابل مأمون ملعون در پاسخ سوالی قرائت کردن رو بنویسم.

حتما از خودتون میپرسید چرا این دفعه یهویی این حدیث رو نوشتم؟؟اگه این سوال رو از خودتون میپرسید ،پس تابلو شد که مطلب احتمالات! رو نخوندید.پس اگه بخونید میفهمید چرا این دفعه این حدیث رو نوشتم.و أما حدیث:

وقتی مأمون از طوس به بغداد آمد، نامه ای برای حضرت جواد (ع) فرستاد و امام را به بغداد دعوت کرد. البته این دعوت نیز مثل دعوت امام رضا (ع) به طوس، دعوتی ظاهری و در واقع سفر اجباری بود.

حضرت پذیرفت و بعد از چند روز که وارد بغداد شد، مأمون او را به کاخ خود دعوت کرد و پیشنهاد تزویج دختر خود «ام فضل» را به ایشان کرد.

امام در برابر پیشنهاد او سکوت کرد. مأمون این سکوت را نشانه ی رضایت حضرت شمرد و تصمیم گرفت مقدمات این امر را فراهم سازد.

او در نظر داشت مجلس جشنی تشکیل دهد، ولی انتشار این خبر در بین بنی عباس انفجاری به وجود آورد: بنی عباس اجتماع کردند با لحن اعتراض آمیزی به مأمون گفتند: این چه برنامه ای است؟ اکنون که علی بن موسی از دنیا رفته و خلافت به عباسیان رسیده باز میخواهی خلافت را به آل علی برگردانی؟ بدان که ما نخواهیم گذاشت این کار صورت بگیرد، آیا عداوتهای چند ساله ی بین ما را فراموش کرده ای؟!

مأمون پرسید:حرف شما چیست؟

گفتند: این جوان خردسال است و از علم و دانش بهره ای ندارد.

مأمون گفت: شما این خاندان را نمی شناسید، کوچک و بزرگ اینها بهره ی عظیمی از علم و دانش دارند و چنانچه حرف من مورد قبول شما نیست او را آزمایش کنید و مرد دانشمندی را که خود قبول دارید بیاورید تا با این جوان بحث کند و صدق گفتار من روشن گردد.

عباسیان از میان یحیی بن اکثم را به دلیل شهرت علمی وی انتخاب کردند و مأمون جلسه ای را برای سنجش میزان علم و آگاهی امام جواد (ع) ترتیب داد.در آن مجلس یحیی رو به مأمون کرد و گفت: اجازه میدهی سوالی از این جوان بنمایم؟

مأمون گفت: از خود او اجازه بگیر.

یحیی از امام جواد (ع) اجازه گرفت.امام فرمود: هرچه میخواهی بپرس.

یحیی گفت: درباره شخصی که مُحرم بوده و در آن حال حیوانی را شکار کرده است چه میگویید؟

امام جواد (ع) فرمود:آیا این شخص شکار را در خارج از حلّ (خارج از محدوده حرم یعنی مسجد الحرام) کشته است یا در حرم؟عالم به حُکم حُرمت شکار در حال احرام بوده یا جاهل؟ عمداٌ کشته یا به خطا؟ آزاد بوده یا برده؟  صغیر بوده یا کبیر؟ برای اولین بار چنین کاری کرده یا برای چندمین بار؟ شکار او از پرندگان بوده یا غیر پرنده؟ از حیوانات کوچک بوده یا بزرگ؟ باز هم از چنین کاری ابا ندارد یا از کرده خود پشیمان است؟ در شب شکار کرده یا در روز؟ در احرام عمره بوده یا احرام حج؟

یحیی بن اکثم از این همه فروع که امام برای این مسأله مطرح نمود متحیر شد و آثار ناتوانی و زبونی در چهره اش آشکار گردید وزبانش به لکنت افتاد به طوری که حضار مجلس ناتوانی او را در مقابل آن حضرت نیک دریافتند.

مأمون گفت: خدای را بر این نعمت سپساسگزارم که آنچه من اندیشیده بودم همان شد.

سپس به بستگان و افراد خاندان خود نظر انداخت و گفت: آیا اکنون آنچه را که نمی پذیرفتید دانستید؟!

 

 

همه دوستان رو به خدای احتمالات فقهمی میسپارم

یاعلی مددی

————————-

سلام به همه رفقا

این چند روزه حال و هوای خاصی دارم.نمیدونم ،ولی سعی کردم:جمجه ام را به خدا بسپارم.پس دیگه نگران مشکلات نیستم ،چرا که قطعا خودش بقیه جاده رو برام صاف میکنه

شاید بعدا توضیح بدم که جریان چیه،شایدم توضیح ندم!

در هر صورت ممکنه مطلب گذاشتن این چند هفته با یکی دو روز تاخیر روی سایت بره.ولی ان شاالله حتما میره!

دوستان عزیز ماه رمضان در راه است،آیا توشه ای جمع کرده ایم؟؟

یاعلی مددی

مهندس طلبه

۹۳/۰۳/۳۱

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده:

من متولد شهر مقدس تهرانم! پدرم پزشک و مادرم استاد دانشگاه هستند و خودم هم در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر(Computer) گرایش نرم افزار (Software) تحصیل کردم. بعد از اتمام لیسانس به عللی مسیر زندگیم عوض شد و تصمیم گرفتم دانشگاه رها کنم و دیگه ادامه تحصیل ندم و بیام حوزه...

۲۳ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • البته امام جواد بعد از اون حکم همه این حالات و احتمالات رو بیان می کنن، همه شما رو به خدای احتمالات و جواب احتمالات می سپارم!
  حالا من بقیه نظرات رو نخوندم اگر کس دیگه ای هم به این نکته اشاره کرده بود ببخشید!

 • سلام
  طاعات و عبادات شما مقبول حق تعالی
  خوشحال میشم به ما هم سر بزنید

 • سلام دوستان
  من اولین برنامه اندرویدمو درست کردم
  ۴۶ درس اخلاق از ایت الله مجتهدی تهرانی
  خوشحال میشم دانلود کنید نظرتون رو بگید
  گنجینه اخلاق
  بازار/تازه ها/گنجینه اخلاق
  http://cafebazaar.ir/app/ir.khazanentezar.ganjinehayeakhlagh/?l=fa
  یا علی

  • سلام اخوی
   من دانلود و نصب کردم.خدا خیرت بده
   یاعلی مددی

   • سلام داداش
    افتخار دادی عزیز
    یا علی

 • بسم الله الرّحمن الرّحیم
  سلام علیکم – از شما و استاد واسوغ و جناب میرعارفین و همه ی بزرگواران دیگری که توفیق آشنائی با ایشان را ندارم، و برای تشکیل جلسات تفسیر زحمت می کشند،‌ واقعا سپاسگزاریم. ان شاءالله توفیق حضور در این جلسات را تا انتها داشته باشیم. واقعا عالی هست. خدا به شما بزرگواران جزای خیر عنایت بفرماید، ان شاءالله.

  • سلام

   لایک

 • بسم الله الرّحمن الرّحیم
  سلام
  ای بابا!! مگه از روی آی پی معلوم می شه کی اومده ناشناس نظر فرستاده!؟؟!
  پس چند ساله من هی میام اینجا ناشناس نظر می ذارم، آبرو حیثیتم رفته که! از امر به معروف کردن پنهانی بگیرید، تا تعریف کردن خاطرات شخصی!! والّا اصلا فکرشم نمی کردم لو برم کی ام!

  از اون روزی که فهمیدم قضیه رو، شبا خوابم نمی بره!!! هی دونه دونه یادم میاد چه مطلبایی اومدم نوشتم! البته استاد نظرشون رو فرمودن، ولی من جسارتا فک می کنم تجسس حساب بشه ها! چون کسی اگه می خواست شناسایی بشه، با اسم و ایمیل درست و حسابی و شناخته شده برا صاحب سایت میومد. حالا من حکم شرعی شو نمی دونم،‌ولی بدجوری خورد توی برجک ما!
  همی الان باز یادم اومد یه مطلب دیگه رو که ناشناس فرستاده بودم… ای دل غافل…
  یه بار قرار بود به دستور استاد،‌نظرمون رو درباره کلاس حوزه مون (حوزه مجازی مهندس طلبه) بگیم، قرار بود بیایم توی سایت نظر بذاریم روی آخرین مطلب ارسالی استاد. ما هم همگی با هماهنگی با هم، با اسم -شاگرد کلاس- اومدیم نظر گذاشتیم که شناسایی نشیم! ای دل غافل… الله اکبر… چه دنیاییه…
  هــــی …. روزگار….
  ما رو حلال بفرمایید. واقعا بی قصد بوده همه نظرات و به قول شما دیدگاه هامون.
  تازگی توی یه مطلب دیگه م طلب حلالیت کردیم، جواب ندادید. فک کنم معنیش این باشه که حلال نکردید. احتمال قریب به یقین، دل پری دارید از بعضی از ما شاگردای کلاس! حق دارید. ان شاءالله خدا صبرتون بده.
  تشکر-التماس دعای فرج

  • سلام علکیم
   نگران نباشید.
   بنده به آی پی ها نگاه نمیکنم.
   در ضمن پیدا کردن فرد از روی آی پی ها کار ساده ای نیست که فکر کنید مثل هلو میشه فهمید این آی پی واسه کیه.
   چون آی پی هر فرد با هر بار اینترنت وصل شدن متفاوت میشه .برای مثال آی پی شما این دفعه با دفعه قبلتون متفاوته.پس جای نگرانی نیست.
   یاعلی مددی

   • بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام برادرعزیزم سید محممد
    حلول ماه رمضان برتو مبارک.
    ان شاءالله مؤید و سلامت باشی.
    گوشی همراه مبارک که خاموشست و تماس های چندین باره دوشب گذشته ما و پیامکی که هنوز توفیق شرفیابی ندارد بی پاسخ ماند.
    ان شاءالله خدا تو را به سلامت دارد.
    چه وقت خدمت برادرعزیزم تماس بگیرم؟
    مدد ز غیرتو ننگست یاعلی مددی
    محمدامین رحمانی
    نهم تیرماه۱۳۹۳

    • سلام اخوی
     فعلا ایران نیستم
     التماس دعا
     یاعلی مددی

 • اگه میخوای زبان عمومیت رو قوی کنی کتاب زبان عمومی انتشارات سری عمران خیلی خوبه
  راستی من فلش کارت ۵۰۴ هم دارم لازم ندارم میتونیم قرار بذاریم قم بهت بدم
  انتشارات جنگل هم کتابهای خوبی داره برای تقویت زبان
  موفق باشی مهندس طلبه

 • salam sied joni khobi
  hamishe khodeto be khoda bespar dadash

 • سلام
  استاد ما تموم شدیم، کلاسا ؟

 • سلام داداش
  ببخشید یه مدت نبودم

 • سلام

  در رابطه با فقه و همون چیزی که شما در این حدیث اشاره کردین همیشه برام سوال بوده .
  که چه لزومی داره دین اسلام در فقه و احکام وارد جزییات بشه و اینقدر تبصره و بند داشته باشه .
  خوب ی حکم بده و خلاص …
  یعنی کسی میتونه پاسخ این سوالو بده ؟؟
  خیلی عالی میشه…
  خودم تنها دلیلی که میدونم مستدل نیست برا خودم تراشیدم و اینه که ادم در شرایط متفاوت حالات مختلفی داره پس باید با توجه به حالتش فقه و احکام پاسخ داشته باشه .اگه نداشته باشه که دراکثر موارد محکوم میشند به عدم رعایت حدو حدود الهی و گناهکار …
  مثل کسیکه گناهی رو از روی فراموشیبا کسی که عمدا گناهی رو انجام میده …
  به طور قطع این دوتا با هم مساوی نیستند ….

 • سلام. چند تا سوال فنی دارم: اگه کسی یک وبلاگ بزنه، یا مثلا یه سایت، بعد ملت بیان نظر بذارن، بعد این نفر که سایت زده، جواب نظرات رو نده، اشکالی نداره؟؟ اگه اون نفر که سایت زده، مذهبی باشه چی؟ طلبه باشه چی؟ باید گفت: چه بدتر!! Big Frown کاش یه جوری مراقب این قسمت از مسئولیت سنگینی که خودتون به عهده گرفتین، می بودین…
  یک سوال فنی دیگه: چون من از نظر فنی اصلا صوات درست و حسابی ندارم، سوالی پیش اومد خواستم از تون سوال کنم که: اگر توی سایت، از روی آی پی ها، صاحب سایت کشف کنه که اون آدمایی که میان ناشناس نظر میذارن، کی هستن، از نظر شرعی اشکال نداره؟ تجسس حساب نمی شه؟؟

  • سلام
   قبل از اینکه مهندس طلبه پاسخ بدن بفرمایید چطور این کار ممکنه برای صاحب سایت؟ یعنی چطور میفهمه دقیقا چه شخصی وارد سایت شده و کامنت گذاشته؟ اینو نیاز دارم. ممنونم

  • سلام علیکم
   چند تا سوال فنی دارم:اگه کسی طلبه باشه،متاهل هم باشه،در کنار کارش به لطف و عنایت خداوند متعال یه آموزش مجازی حوزه هم پشتیبانی که و در کنار همه اینها تصمیم داشته باشه برای اهداف خاص خودش دروس دانشگاهی هم ادامه بده و برای ادامه دادن دروس دانشگاهیش مجبور باشه زبانش هم قوی کنه(در حد عالی) و چندین کار دیگه هم داشته باشه،آیا میرسه نظرات رو هم تک تک جواب بده؟
   البته تمامی نظرات رو دقیق میخونه.ولی آیا میرسه تمامی نظرات رو جواب بده؟؟
   جواب سوال فنی دیگه:به نظرم اشکال نداره.چون شما که یواشکی توی ایمیل شخص نرفتید.اون فرد اومده به صورت تابلو یه نظر واستون گذاشته و شما فقط نویسنده و جستجو کردید.مثل این که کسی به شما زنگ بزنه و شمارش نیفته.و مطالبی درست یا غلط بگه.بعدش شما برید و تحقیق کنید که کی هست؟
   در آخر متذکر میشم که خودم هم خیلی ناراحتم که نمیتونم نظرات دوستان رو بدم.ولی واقعا فرصت ندارم.من به عللی نمیتونم تشریح کنم که دارم چی کار انجام میدم ولی باور کنید اگه تشریح کنم خود شما هم بهم حق میدید
   یاعلی مددی

 • بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام خدمت برادرعزیزم سیدمحمد
  امیدوارم سالم و تندرست و مصون ازآفات و بلیات باشی.
  ماجرای فوق را در سنین صباوت یا نوجوانی در کتاب ارزشمند و مفید ستارگان درخشان که خواندنش را به همگان توصیه می کنم خواندم.
  هرقدر نظر میگذاریم دریغ از عنایتی و گوشه چشمی از آن برادرعزیز
  و حال آن که نظرات دیگران را میخوانی و از سرمهر و عطوفت پاسخی گرم و صمیمانه به آنها می دهی.
  ان شاءالله که اعتنا و عطوفتی و بذل محبتی در حق ما روا داری
  کلبه ی حقیر مجازی ما را هم که هنوز قابل تشریف فرمائی ندانستی و علی رغم دعوت های متعدد نه وبلاگ ما را مزین به قدومت کردی و نه درمورد آمدن به شیراز حرفی زدی.
  امید که عاجلا هم به زیارت مجازی و حقیقی ات نائل شویم.
  به شیراز بیا و ان شاءالله به تو بد و سخت نخواهد گذشت که اماممان صلوات الله علیه مارا مهمان نواز و خوش اخلاق خواند.
  به شیراز آی و فیض روح قدسی بجوی از مردم صاحب کمالش
  بر دیدگان ماقدم بگذار و ازاین ارادتمندت چشم به راهت تفقدی کن.
  حرفهای زیادی هست که الان مجال گفتنش نیست.
  برای موفقیتت در امتحان های پیش رو دعا خواهم کرد و یوم الاربعاء به اذن خدا و اجازه ی تو به شرف مکالمه مشرف خواهم شد.
  در حرم عمه و در دعاها و نمازها و نمازشب ها و در آن حال خاصی که متذکر شده ئی و در حالات معنوی ات مارا ازخاطر مبر و دعای ان شاءالله مستجاب و گرم خودت رااز ما دریغ مدار.
  به امیددیدارت در محضر فرزند ارشد امام موسی کاظم صلوات الله علیه
  محمدامین رحمانی
  اول تیرماه ۹۳

  • این نوع ادبیات خیلی ضایعست . حق داره سید جواب نده . نمیتونی درست و درمون بحرفی ؟؟؟؟!!!!

   • سلام

    آقا هرکس یه جوری میگه . نزن تو ذوق بنده خدا.

    البته به شخصه خیلی از استفاده از کلمات زبان غیر فارسی وقتی فارسیش هست خوشم نمیاد.

    یوم الاربعاء = چهارشنبه

    به نظرم ایشون یه مقدار زیاده روی کردن

    ===============================

    سید جان سلام

    ان شاء تالله هیچوقت تنت و دلت رنجور نباشد

    با آرزوی سلامتی و توفیق

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette