مهر
۲۹
۱۳۹۴

مظلوم….

مظلوم....Reviewed by امیر خندان on Oct 21Rating: 5.0مطلب درباره انحرافات در عزاداری و ایجاد تحریف ها توسط غافلان و مدشمنان شیعه استاین مطلب درباره ایجاد انحرافات و تحریف ها در عزاداری و فرهنگ عاشورایی است.این انحراف و تحریف در دو بخش محتوا و ظاهر صورت می گیرد.فرهنگ عاشورایی توسط تشیع انگلیسی و سید صادق شیرازی کذاب و ملعون دارد به مسلخ می رود و دچار انحرافاتی شده است.قمه زنی که رفتاری خرافی است به دایره عزاداری کشیده شده است. #دانلود کتاب حماسه حسینی #دانلود مستند شفاعت یا شکایت #تحریف #عزاداری #شیعه انگلیسی

هنوز هم حضرت اباعبدالله(علیه السلام) مظلومه

به خاطر کارهای ما دوست داران و محبین…

به نام خدا

از دو هفته پیش به مطلب امروز فکر میکردم.آخه مطلبی که به روز عاشورا نزدیکه،باید متفاوت باشه.نباید هر حرف و مطلبی باشه ولو حرف حقّی باشه.

اول خواستم کمی عاشقانه برای حضرت بنوییسم.

بعد گفتم چند تا شعر از چند تا شعرهای ناب شعرا بذارم

آخرش دیدم نه باید بیام تو گود و بزنم به دل خارج از گود!

گفتم بذار بزنم به دل این تحریف ها.برم سراغ اصل مطلب

به قول یه اهل دلی میگفت که باید از کارهای خوبمون توبه کنیم.توبه تو گناه و کار بد که واجب فوری هستش،اما از کارهای خوب به خاطر عدم اخلاص وتحریف محتواها و ریا،باید توبه کرد.

به همین خاطر هم هست که دو ماه فرهنگی که پر از فرصت های فرهنگی بالایی هست از زمان و مکان و نیروی انسانی و امکانات همه چیز آماده هست ولی بعد دو ماه به خاطر همین ریا و یا انحرافات و تحریف ها ثمر این حرکت عظیم رو در بطن زندگی مردم نمی بینیم.

از همون شب اول روضه ها انحرافات و تحریفها بد جور زد تو ذوقم.

از روضه های تازه و جدید،تا سبک های سینه زنی عجیب،از لباس های عزاداری تنگ و بدن نما،تا ایجاد مزاحمت به اسم تعظیم شعائر…

دم شهید مطهری گرم.یه نعره جانانه ای درباره تحریف ها کشید ولی کسی ندای این علامه را لبیک نگفت….

گفت(شهید):دارند تو روضه هاشون میخونن شترهایی که اسرا را سوار می کردند رو یخ ها سر میخوردند و اسرا به زمین می خوردند و …مردم هم گریه می کردند…

کجاست شهید مطهری بیاد و ببینه دامنه انحراف به کجا کشیده شده.

نگید داداش حالا این حرفها الان وقتش نیست.اگه الان وقتش نیست پس کی؟

یه موضوع اولیه تعریف انحراف و تحریف و انواع آن هست.البته اگه این بررسی بر عهده رشته های علوم انسانی هست که در رشته جامعه شناسی این کار هم انجا میشه و برخی از جامعه شناسان در بحث تحریف بسیار کار کرده اند تا جایی که با امدن اسم انحرافات نام این جامعه شناسا به ذهن متبادر میشه!

بگذریم از این بجث که تحریف و انحراف یک درک عامه هم می شود؛مثلا :

۱٫تقلیل یک پدیده به جزء آن یک نوع تحریف هستش.مثلا دین را فقط به احکام اجتماعی تقلیل دادن.

۲٫نومن ببعض و نکفر ببعض.این هم نوعی دیگر از تحریف است که از زمان پیامبر اسلام هم این امر دایر بوده ودر قرآن کریم هم به آن اشاره شده است.یعنی به قسمتی از یک بنیان فکری معتقد شدن و انکار قسمتی از آن.مثلا در دین که یک مجموعه در ارتباط با هم است و یک سیستم است،قسمتی را پذیرفته و قسمتی را که با مذاقمان چندان خوشایند نیست انکار کنیم.

از سوی دیگر دامنه تاریخی بحث انحراف و تحریف محدود به صده و قرن اخیر نیست.بلکه در زمان پیامبر اسلام و از همان آغاز تبلیغ دین توسط پیامبر اسلام،منافقان کور دل سعی در پی ایجاد انواع تحریف ها و انحرافات با انواع حربه ها داشتند.

از تطمیع و تمسخر تا خالی کردن میدان مبارزه!

مستند شفاعت یا شکایت:آسیب شناسی عزاداری

یه مستند ساخته شده به نام “شفاعت یا شکایت” تو سه قسمت و باز هم ادامه داره. برخی از مواردی رو که در پایین میارم،تو این مستند هم بیان شده.

مستند اول به مدت ۱۶ دقیقه می باشد که به بیان کلیاتی درباره انحرافات و نحوه ورودشان به عزارداری ها و سپس درباره نحوه صحیح عزاداری می پزدازد.دانلود قسمت اول از اینجا.

قسمت دوم هم به مدت۲۵ دقیقه و است ودر این قسمت به بیان سبک ها اشتباه در مداحی می پردازد ومثلا ورود اهنگ بتهوون به عزاداری!!! بعد هم درباره فرقه صوفیه و اعمال این فرقه و گناه بزرگشان که بدعت در دین است سخن می گوید وتطبیق عمل آنها با برخی از عزاداری ها! و دانلود قسمت دوم با لینک مستقیم دانلود قسمت دوم 

ومستند سوم هم درباره برائت و وحدت ستیزی و باز هم گوشه ای به تشیع انگلیسی! و دانلود قسمت سوم

اگه اون دو قسمت اول رو نمیبینید این قسمت سوم رو حتما ببینید!

(دانلود قسمت اول/دانلود قسمت دوم  /دانلود قسمت سوم )

نکته اول این که این فیلم که با kmp(player) باز می شوند.

نکته دوم:تو اینترنت چیزی به اسم نقد این مستند یافت نشد!!ولی اهانت تا دلتون بخاد!

نگته سوم:یکی از خوبی های این مستند اینه که به صراحت نام می بره و هم از کارهای خوب تقدیر میکنه و در جای مناسبش عمل اشتباه رو به ورطه نقد میکشونه.

نگته چهارم این که:این مستند کاملا رایگانه و خود سازنده تشویق به تکثیر و توزیع مستند کرده.پس کوتاهی نفرمایید.با دو تا کلیک دانلود کنید و ببینید و پخش کنید.

خوب دامنه انحرافات و تحریف ها رو به دو دسته کلی تقسیم کنم:

۱٫محتوایی و مضمونی

۲٫ظاهری و اجرایی

اما شاید تقسیم بندی ها و دسته بندی های دیگه ای هم باشه من اینجوری جلو میرم.

۱٫محتوایی:

کاش هنوز سنت از روی مقتل خوندن برپا بود.حضرت آقا چندین سال پیش خودشون این سنت را فریاد زدند و کسی لبیک نگفت.هم روضه حضرت قاسم و هم روضه حضرت علی اکبر رو هم خودشون از روی مقتل خوندن که فیلمش هم موجوده(برای دیدن روضه خوانی های حضرت اقابعثت خون ۱۴۳۶ _کلیک کنید.و مصیبت عصر عاشورا رو هم.

شعرهای آقای سازگار و حسان رو هم که نمی خونیم و اصرار داریم به شعرهای تازه و نو.از ۱۲ بند محتشم هم دیگه خبری نیست.

سال به سال روضه های جدید که گاهی با هم تناقض دارن.

مثلا این تناقض که:

(ببخشید مجبورم روضه بنویسم و شما بخونید لی برای بیان تناقض مجبورم این کار رو بکنم.)

اول روضه اسارت خاندان اهل بیت مییم که بله!این خاندان بزرگوار رو روی شتر بی جهاز و عریان سوار کردند!

بعد از چند دقیقه میگیم که بله بی بی بزرگوار زینب سرشون رو کوبیدند به چوبه محمل!

آخه یکی نیست بگه پدرت خوب مادرت خوب قسم حضرت عباس رو باور کنیم یا دم خروس رو!

دقیقا یاد این جک می افتم که به یارو میگن اگه وسط دریا داشتی غرق می شدی چکار میکردی میگه تنه درخت رو میگیریم و میرم بالا!بهش میگن وسط دریا درخت کجا بود!؟میگه مجبورم میفهمی مجبورم!

حالا داداش روضه خون و یا مداح تو که مجبور نیستی این جوری روضه بخونی!

بهتره برای این بخش از روضه های متناقض و عجیب به کتاب حماسه حسینی رجوع بشه!

اما در مورد این فعل حضرت زینب(سلام الله علیها):

۱٫نقل از حدیث از یکی از کتبی است که اعتبار آن نزد شیعه احراز نشده!و ناقل آن فردی اشعری مسلک هست و نه شیعه!پس خودت فکر کن داداش جون ببین یعنی چی!

۲٫اگر نقل عریان بودن شتر ها رو بپذیریم این وسط چوبه محمل از کجا پیدا کنیم!

۳٫برای نقد بیشتر باز رجوع کنید به کتابی که معرفی میکنم از بوستان کتاب گه به دقت این حدیث رو ببرسی کرده!

۴٫جالبه سر دسته تشیع انگلیسی در راس کسانی است که به این قول ضعیف ونادر استناد میکنه!فتامّل !

از روضه های متناقض دیگه در مورد حضرت علی اصغر هست!

عبارات مقتل تا اندازه ای از این ماجرا را شرح کردن ولی در مورد قبرحضرت و یا بریدن سر حضرت گاهی عبارت متناقضی می شنوییم.

تو قسمت درمان میگم باید چی کار کرد.

یا اگه روضه درست و با سند میخونیم اینقدر روضه رو باز میکنیم و مکشوفش میکنیم تا این که جند بار امام خسین(علیه السلام)رو نکشیم و به مقتل نبریم دست بردار نیستیم.اوضاع زمانی بدتر میشه که به اصطلاح جلسه نمیگیره و مداح و یا روضه خون محترم برای دادن شور و گرفتن اوج این کار رو تکرار میکنه!انگار نه انگار که داره درباره چه بزرگوارانی میخونه!باید شان اهل بیت در این میون رعایت بشه.

بله به قول حاجاقا خوشوقت روضه سنگین اثرا سنگین هم داره ولی در جایی که مستمع داره پا به پای روضه میاد.نه این که  ما عبارت مقتل رو به راحتی بخونیم و مستمع هم حتی حال گریه نداره!

اصرار به دادن نذری هایی چند میلیونی داریم با گفتن اسم و رسم بانی،ولی خمس و زکات واحب خودمون رو نمیدیم.موقع نماز هم عزاداری رو ادامه میدم و نماز جماعت اول وقت رو که امام حسین (علیه السلام )تو میدون نبرد ترک نکرد،رها میکنیم.

به خودمون سگ اهل بیت میگیم ولی از کجای کلام اهل بیت این دستور رسیده خدا میدونه!

علیه السلام رو هم که تبدیل کریم به “ع”نوشتن و صلی الله و علیه و آله رو هم به “ص”.

قمه زدن رو که نه اصلی از اصوله و نه جزئی از واجبات دین،حتمی میدونیم تو جایی که حتی شکی نیست که این عمل مستحب هم نیست.اون وقت واجباتی مثل مردم آزاری و نماز و خمس و زکات رو از عزاداری حضرت که مستحب هم هست پایین تر می بینیم.

خوب تو این زمینه زیاد کار شده ولی کو گوش شنوا!

دوتا کتابی که بوستان کتاب در این باره نشر داده اینه:

۱٫قمه زنی آبروداری یا آبروریزی شیعه

۲٫قمه زنی زخمی بر چهره تشیع

چندی پیش یه بزرگواری استناد کرد به گفته و نوشته های میرزای نایینی در باب عزاداری و لطمه زدن.در مقابل این حرف میرزا هم البته برخی فقها نظر داده اند که این بزرگوار از ذکر آن خودداری میکنند و فقط حرف ایشان را حجت می دانند.

کتاب”التنزیه”که با موافقت برخی از علمای زمان خود هم رو به رو بوده است در باب افراط در برخی رفتار ها در عزاداری نوشته شده است.

سند این حرفم هم همان کتابی است که معرفی کردم در باب قمه زنی از نشر بوستان کتاب.

اولی کتاب بهتر و برای عموم نوشته شده.تو این کتاب حتی نظرات علمای قدیم بر منع این کار هم اورده شده!بعد ما داریم رو چی بحث می کنیم!

برگردم به بحث:کفر گویی هامون هم که جای خود داره.”تو پهلوونی خدا هم جلو اون کم میاره”

“توکلت علی فلان معصوم” و ما بقی کفرگویی ها و شرک ها.مثلا:” آنان که حسین را خدا پندارد،کفرش به کنار عجب خدایی دارند”.از این دست اشعار زیاده که پا به پاش گریه میکنیم و اشک هم میریزیم.

یا اون مداحی که میگه:تو سوال اولی بگو علی دیگه هر چی که بپرسن بگو حسین من ربک من کتابک…..

اگه هم کفر نمیگیم میخونیم”نوار مغز سرم در محضر دکترا خط خطی و قاطی بود…”بعدش جالبه که مادحین محترم هم این شعر رو به همدیگه منتسب میکردن….گذشت تا صدای آقای رائفی پور دراومد و اون کلیپ مشهور که آقا این مضامین چیه!شان اهل بیت اینه!

یا اون “مست مستم مشت مشتم” و “رقاصه و رقاصم رقاصه عباسم”و….که البته استاد رحیم پور ازغدی هم از این پدیده عجیب و قریب هم در نماز جمعه شکوه و شکایت هم کردند و صد البته هم که برخی بر ایشان هم یورش بردند و ایشون رو هم متهم کردند.

ایشون در مورد این شعر “رقاصه و رقاصم ” و “مست مستم مشت مشتم” هم در نماز جمعه سخنرانی کردند و جوابیه محکمی نسبت به این افراد دادند.

و صد البته اگر شرایط اقتضا میکرد نام تک تک این افراد رو می آوردم!چه اون مداح رو و چه اون اسپانسر مالیشون رو که شبکه های ماهواره ایشون معروفه!

یا نه!میایم و زبون حال میخونیم و میگیم فلان حضرت یا فلان معصوم(علیهم السلام)گفتند :”مادرت بمیره!” یا “بابات برات بمیره!”

معصومی که خودش میگه طلب مرگ از خدا نکنید و در برابر دنیا و مصائبش صبوری کنید آیا واقعا این حرف رو میزنه که خدایا من بمیرم!

پس این هم یه مساله دیگه که شان و مقام اهل بیت رو پایین میاریم با این زبون حال خوندنمون!

تحریف محتوایی دیگر متاسفانه در هیات های سنتی مرسوم اسنت که برای این که جمعیت جلوتر برود و تا کمی فضا برای دیگران باز شود متمسک به بردن نام حضرت حجت(علیه السلام)می شوند تا جمعیت بلند شوند و جابجا شوند.ببینید کار ما به کجا رسیده که از نام حضرت برای جابجایی جمعیت استفاده می کنیم.در احادیث داریم که امام رضا(علیه السلام)با شنیدن و یا بردن نام حضرت حجت(علیه السلام)تمام قد می ایستادند و دست مبارکشان را بر روی سر خود میگذاشتند و حالا اوضاع ما به جایی رسیده که از نام حضرت این بهره را می بریم.به نظرم این نوعی کج فهمی نسبت به امام(علیه السلام) هست و حتی نوعی اهانت نادانسته!

همین که هیات ها هم از عنصر سیاسی خالی شده تا اونجایی که رهبر مملکت داد میزنه آقا هیات سکولار نداریم!این هم یعنی تحریف عملکرد.خالی کردن هیات از عنصر سیاسی…خود اقا هم به مساله فلسطین بارها اشاره کرده اند

این عنصر سیاسی تا اندازه ای مهم هست که شهید مطهری درباره فلسطین چندین سال پیش نعره زد که ای….شمر زمانه ات را بشناس.

به قول آقای پناهیان هیاتی که سیاسی نباشه عمر سعد هم تو اون هیات سینه زنه.

یکی از دوستان مطلب جالبی در این زمینه نوشته که از اینجا بخونید

خلاصه عنصر سیاسی رو شاید بشه گفت:”تشیع انگلیسی” و سر دستشون جناب فلانی که مشهور و معلومه.مستند عمامه های انگلیسی رو هم از اینجا ببینید.

و البته استاد رحیم پور ازغدی درباره خطر تشیع انگلیسی هم در نماز جمعه گوشزد کردند و این که خطری که در حال فعلی حوزه های علمیه را تهدید می کند تشیع انگلیسی است ونه چیز دیگر!این مطلب هم فیلم و متنش موجود است!

از تحریفات معنوی و محتوایی دیگه محدود کردن داستان نهضت عاشورایی امام حسین و حتی سایر ائمه به دایره عواطف و احساسات هست.این میشه که حتی بی حجاب و یا فاسق هم به خطر این که به احساسات خودش پاسخی داده باشه تو دسته امام حسین شرکت میکنه ولی دست از فسقش بر نمیداره.چرا؟چون امام حسین رو یه امر احساسی درک کرده و به سایر ابعاد زندگیش تسری نداده!

یا برعکس برخی به بعد اجتماعی نهضت عاشورا بسنده کردن و هر کس از ظن خود یار این قافله شده!

و این هم یعنی تقلیل یک پدیده که خود تقلیل دادن وارد در دایره انحرافاته.

تا دامنه انحرافات برسه به اونجا که اون آقای حقوقدان بیاد و بگه امام حسین(علیه السلام)مذاکره کرد و حماسه امام حسین (علیه السلام)رو تبدیل کنه به ذلت.

اون آقایی هم خاطره نویسی هاش معروفه حماسه امام حسین(علیه السلام)رو به نهضت گریه و اشک در برابرظلم تقلیل داده.

و صد البته قضیه دست دادن حضرت اباعبدالله الحسین با عمر سعد!

و جوابیه ای که که آقای فاطمی نیا،آقای مومنی،پناهیان ها هر دو تا برادر جواب این قضیه رو دادند!

۲٫ظاهری:

ظاهری رو باید بگم نوع لباس های عزاداری،سبک های تند سینه زنی شور با زیر نوای کسی که داره ذکر میگه و معلوم نیست حسین میگه یا چیز دیگه(یه رفقا میگفت اگه بیست بیست هم بگی همین صدا میاد.).این قضیه تا اونجا پیش رفت که انواع و اقسام برای این کار گذاشتن و باز استاد رائفی پور در این باره سخنرانی کردند(به زودی کلیپش رو میذارم.)

اگر به سخنان این عزیز هم کار نداشته باشیم،حضرت اقا هم ضمنی این کار رو رو کردند و در استفتائاتشون که در قسمت درمان ادرس میدم این را هم تصریح کردند.این عین جمله ایشونه که….صد بار با تعبیرات مختلف مثلاً میگویند «حسین وای»، خب این یک کاری است امّا هیچ فایده‌‌ای ندارد.

و همچنین این مطلب که “….تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه میگویند

فکر نکنید با شور مخالفم و آن را طرد میکنم.ولی باید شان و اصول رعایت بشه.بله با این که جمعیت ذکر بگویند و مداح شور بخواند بسیار موافقم و خودم هم کیف میکنم.

ولی یادمان نرود حضرت اقا چه گفتند!

راه بندانهای طولانی برای دادن نذری،چراغونی هایی که بیشتر مربوط به اعیاد هست و برقشون رو هم بدون اجازه از سر تیرهای شهرداری میگیریم غالبا.

با یکی از رفقای طلبه تو شهرمون صحبت بر سر همین مبحث ها بود.گفت فلانی فلان بلوار شهر رو تازگی رفتی؟گفتم :نه!گفت برو یه سر بزن!از این طرف بلوار تا اون طرف بلوار رو چراغونی کردن.شب ۱۱ محرم مخصوص همین رفتم تو این بلوار.فرض کنید یک بلوار ۳ لاینه دورن شهری+۳ متر باغچه بین بلوار+ کناره های بلوار=حدود ۲۰ متر میشه

واستادم و تعداد لامپهای یک طرف بلوار رو شمردم.حدود ۴۰ تا لامپ بود.۲×۴۰ میشه حدود ۸۰ لامپ.یعنی هر ریسه لامپ که از یک طرف بلوار شروع و تا طرف دیگه ادامه داشت ۸۰ لامپ داشت.من حدود دو تا از این ریسه های لامپ رو شمردم.البته تعدادش بیشتر از این بود که شمردم.۱۰×۸۰ میشه برابر با ۸۰۰ لامپ.میگم حالا با اون تعدادی که بود و نشمردم هزار لامپ.

من رشتم برق نبوده و هنوزفرق وات و ولت رو نمیدونم.ولی این قدر میدونم که هزار تا لامپ وقتی با هم روشنه یعنی یک خیابون مثله روز روشن میشه و طبیعتا چقدر برق مصرف میکنه!

حالا اگه این برق رو هم بانی داشته باشه و از برق خود هیات تامیین شده باشه که غالبه به خاطر پایین بودن کشش کنتر و تک فاز بودن کنتر نمیشه،ایا این کار صحیح است که در به اسم تعظیم شعائر چنین اصرافی رو مرتکب بشیم.در جای که اصراف حرام است و با ۲ تا ریسه برق هم میشد مکان هیات معلوم باشه!

این فقط یک جا بود که من دیدم و شمردم!خودتون یه ضرب و تقسیم بکنید این تعداد رو در مقیاس کل شهرهای ایران و هیات ها!

دیگه این که:وسایل نقلیمون رو هم که برای رسیدن به هیات جلو خونه مردم پارک میکنیم،با ریشهایی هم که به نشونه عزاداری میذاریم هزار نوع بازی در می آوریم.پرچم های هیاتمون رو روی پرچم هی هیات های دیگه میزنیم تا محدوده هیاتمون رو به همه ثابت کنیم.

از طبل و دهل هم که نمیشه گذشت باید حتما جلو دسته هیات دمام که فقط تو جنوب کشور نماد عزاست زده بشه تا بگیم ما هم آره.

ماشین نویسی هامون که دیگه دنیای عجیببی داره برا خودش.از نثار فحش ناموسی به شمر و عمر سعد تا اظهار محبت های عجیب و خارج از شان در وصف اهل بیت(علیهم السلام)

جایی که مستحب هست زن نمازش رو تو خونه بخونه و مسجد نره!چرا زن ها تو کوچه و خیابون پشت سر دسته های غزا راه می افتن؟و این که حتی در صدر اسلام زن در تشییع جنازه هم شرکت نمی کردن و حالا به بهانه تماشای عزاداری در خیابونها..

لخت شدن در هیات هم به جای خود!ما جلو مادر خودمون خجالت میکشیم زیر پیراهنی نازک یا کوتاه بپوشیم.به قول یه رفقا اینا با چه رویی تو مجلس روضه که میگن قدمگاه مادر سادات هست به راحتی لخت میشن و حضرت رو صاحب مجلس میدونن.اخه طبق چه سند وروایت و حدیث طبق کدوم سنت این لخت شدن صورت میگیره.مگه تفاوت ضرب دست از روی یک زیرپیراهنی مشکی نازک با این لخت شدن چقدره!!

اعمالی مثل دویدن روی آتش و غلتیدن روی خرده شیشه و امثال این کار بماند که زیر آب این حرکات زده شده!!ولی جای تعجب داره که تشیع انگلیسی از این حرکات حمایت می کنند!

یکی دیگه از این دست انحرافات قلاده بستن،عو عو کردن،چهار دست و پا در حرم ائمه(علیهم السلام)راه رفتن،سینه خیز رفتن و رو زمین کشیدن خود تو بین الحرمین و ….هم هست.

یادمه یکی از هیات های قم اربعین سال ۹۱ تو بین الحرمین با فرمان میون دار محترم همه چهار دست و پا شدن و پشت به حرم امام حسین به سمت حرم حضرت عباس(علیه السلام )به راه افتادن!پرچم دو چوبه هیات هم داشت جلو هیات میرفت!

جمعیتشون هم کم نبود! شاید ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر بودن !تازه این وسط یه چند تاییشون زنگوله هم به گردنشون بسته بودن و هر چند دقیقه یه بار تکون می دادن!

و موبایل های در دست مردن و خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

در کنار همین هیات بی بصیرت و… دو تا عرب هم سینه خیز میرفتن رو به حرم علمدار و تعجب عده ای از این حرکت و دوربین های فیلمبرداری گوشی ها!خاکی و خونی!یکیشون کمی ناله و داد و بیداد هم میکرد!اگه کسی بگه این دو نفر فرستاده وهابی یا اسراییل بودن من که میگم جای تامل داره! و الحمد لله دو تا از خدام حرم با قاطعیت میونه راه جلو این دو نفر رو گرفتن

اما اوضاع ظاهری مداح ها هم باید کمی مورد توجه باشه.کسی که داره در رثای ارزش های والای انسانی و ایمان در امام حسین (علیه السلام) و یارانش مدح میخونه!چرا خودش حتی حاضر نیست ظاهرش رو کمی متناسب با اون بزرگوار تصحیح کنه!

شنیدم از یه خبرگزاری که کار انحراف به جایی کشیده شده که در منافقین مداح زن روضه می خونه!

دیگه همه میدونیم که حکم تیغ زدن تمام ریش چیه!چرا مداحی رو میبینیم که….

مساله بعد تداخل این فرهنگ عزاداری با سنت های ما ایرانی هاست:

تشت زنی،بیل زنی،عَلم کشی،نخل،پرچم،طوق،سنگ زنی،طبل و دهل و …سنت ها و علامت های عزاداری ما ایرانی هاست.باید دید که ایا عزاداری موضوعیت دارد یا این ابزار و سنت ها.ایا عَلم کشی در خیابان و سلام دادن علم_به نحوی که کسی که علم را حمل میکند باید خو شود رو به جمعیت_ایا کار صحیحی است؟

این عَلمی که حمل ان فتق جوانی را پاره کرده و جوانی دیگر هم برای حمل علم در ماه رمضان در عزای امیر المومنین(علیه السلام)بطری اب را به کمر بسته و روزه خواری می کند!

یا همین شمع زنی در روز تاسوعا.آخه تو قدیم به علت نبودن نور و برق در شب ها برخی از جاها مثل مساجد و زیارات و اب انبارها جایی اشتن برای روشن کردن شمع.مردم هم نذر شمع میکردن برای این محل ها تا تو شب هم برای راهنمایی باشه و هم معلوم باشه این جا مسجد یا زیارته.

حالا هنوز این سنت باقی مونده و زنان دسته دسته تو کوچه ها راه میافتن و در مساجد و هیات ها شمع میزنن.فارغ از این که مسجد رو کثیف میکنن و میرن.آآیا این سنت درست هست یانه؟اصل این نذر در زمانی که نذز های صحیح تر و کارآمد تر هست یآیا تقید داشتن به این کار درست است؟

چرا همین نذر را تبدیل نمیکنیم به خرید روشنایی و لامپ و چراغ برای مسجا و تکیه ها و یا بیچاره ها و نیازمندان؟!

این رو هم بگم که این انحرافات و تحریف ها در کشور ما هست. وتازه هر شهری هم به تناسب خودش تحریفاتی داره.مثلا برخی تعزیه ها در جنوب کشور که عکس هاش تو فضای مجازی هم پخش شد.کشور عراق که هنوز داره عکس های ۱۴ معصوم(علیه السلام)را همه جا چاپ میکنن و میزنن.گروهایی دارند که دائم المحزونین هستن و در طول سال مشکی می پوشند مثل برخی گروه ها در ایران.بماند انحرافات تو افغانستان و پاکستان که انشاالله چیزهایی که شنیدم دروغ باشه.

اما درمان:

کسی نگه نمیشه درمونی کرد و باید خود امام زمان(علیه السلام) بیاد.یادتونه چند سال پیش تو خود ایران چه جور داشت عکس های منتسب به ائمه چاپ می شد و رواج داشت.با یه اقدام صحیح از فرهنگ و ارشاد و اداره تبلیغات و صدا وسیما این قضیه جمع شد و به جاش عکس های ضرریح و گنبد و صحن رواج پیدا کرد.پس میشه کاری کرد.اول باید نیت کرد.

درمان اصلی یه کتاب حماسه های حسینی(دانلود جلد یک کتاب از اینجا و دانلود جلد دو کتاب از اینجا)

البته این رو هم بگم که طبق قول حضرت اقا که در فیش های سخنراین مربوط به شهید مطهری هم گفتن نباید به شهید مطهری و نوشته هایش اکتفا کرد.بله برای نقطه شروع و آغاز و یا حتی روش بید از شهید مطهری شروع کد ولی نباید در همین حد ماند !بایدتحقیق و کتابهایی در این زمینه نوشته بشه وخودش باز نقد بشه!

پس نگید فقط حماسه حسینی کافیه!؟ نه کافی نیست ولی نقطه شروع خوب و عالی هست!

و بیانات حضرت آقا تو دیدار با مداحان کشور وهمچنین استفتائات مراجع و استفتائات رهبری و عمل کردن به اونهاست.همین و بس.دنبال ما بقیش هم نگردید.

در این باره از سایت حضرت اقا این چند مطلب رو بخونید:احکام عزاداری،استفتائات عزاداری، رساله اموزشی مناسبت های مذهبی

دیدار هر ساله رهبر  هم با مداحان حاوی نکات و رهنمود های ارزشمندی هست.این جلسات از سال ۱۳۶۳ برگزار میشود.چند تاش رو نمونه میذارم:

دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام با رهبر انقلاب از اینجا و در سال ۹۳ از اینجا.
بیانات در دیدار اعضای ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام‌ از اینجا
بیانات در دیدار جمعی از مداحان سراسر کشور از اینجا

و….

اول باید محتواها رو از تحریفها اصلاح کرد تا نتیجه در ظواهر پیدا بشه.

نکته اینه که ما تابع فتوای مرجع تقلید هستیم.نه سخنران و منبری!

عزیزی منبری درباره لطمه زنی و گریبان چاک زدن تمسک نمودند به حدیثی و در فضای مجازی هم پخش شد. همچنین تفسیری هم در باب نظرصریح و قاطع حضرت آقا در مورد لخت شدن در مراسم عزاداری بیان کردند!

در مورد قمه زنی هم گفتم که:

۱٫قمه زنی آبروداری یا آبروریزی شیعه

۲٫قمه زنی زخمی بر چهره تشیع

۲ نکته:

۱٫ما دست بوس منبرهای اخلاقی و مناجات خوانی شما هستیم.ولی وقتی پای حکم اسلام آمد تابع فتوای مرجع تقلید هستیم.این را هم بگویم که این بزرگوار هم قطعا نمی خواستن فتوا و یا نظرشرعی خودشون رو بدن.

بله حدیث صحیح و نظر جنابعالی هم محترم!ولی اگه قرار شد ملاک و معیار ما این شود پس جایگاه مرجع تقلید و فتوا چیست؟غیر از این است که وی فردی است آگاه به احادیث و دانا به واجب و مستحب! و می داند کجا چه حکمی جاری و ساری؟؟

۲٫جناب آقای فلاح زاده در قم هستند و نظر رهبر انقلاب را هم به خوبی می دانند.همچنین دفاتر حضرت اقا در شهر ها هستند!سخن و استفتا خود رهبر هم هست.”….تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه میگویند، درست است؟“این سخنرانی را از اینجا بخوانید.

اول بحث هم گفتم که باید سنت از روی مقل خوندن که حضرت اقا چندین سال پیش به اون اشاره کردند ترویج پیدا کنه تا شان اهل بیت با این اشعار ضعیف و گاهی سخیف که حتی مضامین کفرگویی هم داره،پایین اورده نشه.

البته از روی مقتل خوندن سواد میخواد چون متنش عربیه اولا و دوما این که نیاز به اطلاعات جامع از چندین مقتل داره.

این بی سوادی دردی عظیمه!یه جا تو شهر دیدم یه بنر حدود۲×۱۰ متری شاید هم بزرگتر زدن و این شعر رو نوشتن:

گذر تک تک ثانیه های عمرم/به قدیمی شدن نوکریم می ارزد

و نو کریم رو زده بود”نوکریت”.آخه داداش من یه بار شعر رو بخون!من عمرم بگذره نوکری یکی دیگه قدیمی بشه!این معنا داره.آخه عمر من به نوکری یکی دیگه چه ربطی داره.حتی به این کار ها هم توجه نداریم…

دوما رجوع به اشعاری هست که در مدح اهل بیت (علیهم السلام)در وصف این بزرگواران سروده شده و خودشون بر اون صحه گذاشتن.مثلا در زمان امیر المومنین(علیه السلام) و امام رضا(علیه السلام)دو موردی هست که دیگه به طور متواتر شنیدیدم که شاعری در رثای ایشان شعر خوانده اند.

یا همین ۱۲ بند محتشم،اشعار شهریار،مقبل کاشانی،استاد سازگار و استاد حبیب الله چایچیان.حتی در یکی از هیات های شهرمون ۱۲ بند محتشم را هر شب قسمتیش رو تو سینه زنی میخونن.یه هیات دیگه هم یک روز مراسم زنجیرزنی برگزار میکنه و کل ۱۲ بند رو میخونن وبچه هیاتی ها کیف میکنن.

یه مساله دیگه در درمان شناخت دشمن و حربه های اونه.مثلا اگه کلمه”عاشورا”رو تو گوگل به انگلیسی سرچ کنید تمام عکس های قمه زنی های خفن و بدجور میاد که معلوم نیست از کجاست.خواهشا شما سرچ نکنید تا امار بازدیدش بالا نره.فارسی بزنید تا عکس های بهتری بیاره.خوب دشمن داره تو این قضیه که شیعه و عاشورا با شمشیر و کشت و کشتار شناخته بشه تا یک نهضت و حماسه انسانی سرمایه گذاری میکنه.ببینیم که دشمنان شیعه با کدوم نوع عزاداری مخالفت ندارند.

چرا برای قمه زن ها تو لندن محافظ و آمبولانس میزارن ولی از طرف دیگه دولت سعی میکنه از با روش قانونی از برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی جلوگیری کنه(منبع کانال تلگرام استاد رائفی پور)

را های پیش رو:

باید از حماسه و نهضت حسینی برسیم به تمدن حسینی،سبک زندگی حسینی،و…..

گاهی اون قدر امام حسین رو محدود به عواطف و احساسات کردیم که باورمون نمیشه میشه حسینی زندگی کرد.یعنی می توان کربلا نماند ولی کربلایی ماند در عمل .

اما چند تا خوبی هم از اوضاع هیاتهای چند وقته بگم:

۱٫هیات ها هشیاری دارند و به اوضاع جامعه حساس.شعار هیهات من الذله داره جایگاهی والا پیدا میکنه.

۲٫تو تزیینات برخی هیات ها شعار مرگ بر آمریکا رو دیدم.حتی قبل از دعای پایانی چند شعار مرگ بر آمریکا دلمون رو خنک کرد.

یه هیات دیگه شعار مرگ بر آمریکا جزء شعر پایانی جلسش بود!بسیار عالی!

۳٫دو دمه شب اول یه هیات ها این بود:

در را ه تو حسین جا می میریم،ذلت نمی پذیریم/از دشمنت بیذاریم حسین جان،ذلت نمی پذیریم

از اینجا دانلود بفرمایید.

که عاقل اشاره ای او را کفایت میکند.

۴٫یکی دیگر از خوبی ها توجه به کودکان در جلسات روضه هاست.اول طرح مهد کودک در هیات رو توی هیات شهدای گمنام تهران دیدم . این که یک طلبه داره با بچه های کوچولو نقاشی کار میکنه و در خلالش اونچه را باید به انها آموزش بده،در قالب شوخی و بازی و نقاشی یاد میده.امسال توی هیات خودمون هم این طرح برگزار شد.

حضور بچه های کوچولو در روضه لطایف و ظرایفی داره که باید بهش توجه بشه.مثلا بچه از گریه های مادر و پدر خود ناراحت میشه و سعی میکنه که مانع اون بشه!خوب چه باید کرد جواب های متفاوتی شاید داشته باشه ولی اصل مطلب توجه به این بچه هیاتی های آینده هست!

۵٫نکته دیگر که باید بگم اینه که از قدیم رسم بوده که هیاتی در برخی امور به کمک هیاتی دیگه میرفته.مثلا در شهر ما رسم هست شب قبل از این که هیات بخواهد فرداش در بازار شهر اقامه عزا کنه،سینه زنی مفصلی میکنن و تمرین اشعار برای فردا که روز اقامه عزا در بازار شهر هست.یادمه که برخی هیاتها در این شب می اومدند و در مراسم شرکت میکردند برای یاری دادن در بهتر برگزار شدن عزاداری.

حتی هنوز هم رسمه که هیات هایی که نخل دارند از هیات های دیگه برای حمل نخل این هیات می آیند و در مراسم اقامه عزا در بازار و یا شام غریبان این هیات، نخل رو برای هیات دیگه حمل میکنن.یعنی یک هیات نخل کش هیات دیگه میشه.

حتی این کمک و یاری هم گاهی در قالب استقبال تجلی پیدا میکنه.مثلا هیات خودمون از هیات کاظمینی های مقیم در مراسم دوره استقبال میکنه و بسیاری از هیات های دیگه که دیدم.این استقبال گاهی با پذیرایی ها و قربانی هم همراهه.

این یاری و کمک و استقبال نشان از یکرنگی و اتحاده و این که واقعا این کار ها برای امام حسین(علیه السلام)هست و نه برای خود!البته اگه ریا وارد این عمل نشه!

سوالی که مطرح است این است که نسل آینده چگونه عزاداری خواهند کرد!سوالی که در مستند شفاعت یا شکایت(۱) هم مطرح است!!

___________________________________________

*به فراخور نظرات و گذر زمان این مطلب در حال تکمیل است.*

*ابا عبدالله(علیه السلام) فقط ما رو ببخشید.

**با توسط دو تا رفیقام که از اهل سنت هستند خواستم از اوضاع انحرافات در افغانستان و عراق کمی سر در بیاورم که نشد.

***بیایید برای رهایی از این انحرافات و تحریف ها هم دعا کنیم و هم اقدام عملی.

****با نظراتتون درباره انحرافات و راه درمانش این مطلب رو کامل کنید.

درباره نویسنده: امیر خندان

اهل کاشانم… فارغ التحصیل کارشناسی جامعه شناسی یا همون سوسیولوژی sociology.چهار سال نظریات “مخلوقات”رو خوندم و حالا به دنبال نظریات”خالق”

۲۲ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • بسم رب الحسین(علیه السلام)
  سلام علیکم؛
  با تقدیر و تشکر از ارادت و دلسوزی شما نسبت به ساحت مقدس اهل بیت علیهم السلام بخصوص سالار شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام.
  در اینکه موارد ذکرشده از جانب شما در خصوص عزاداری بر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام با عنوان انحرافات یا آسیب شناسی عزاداری قطعا از روی دلسوزی و ارادت شما به این دستگاه است هیچ شک و شبهه ای نیست و من دربرخی از موارد ذکر شده با شما هم عقیده ام اما با توجه به تحقیقاتی که اینجانب در خصوص موضوع بحث داشته ام به قطع یقین می دانم که در پاره ای از موارد کمی کج سلیقگی به خرج رفته است که ناشی از عدم شناخت صحیح در رابطه با این موضوع می باشد که اگر تامل فرمایید توضیح می دهم.
  با کمال شرمندگی می دانم که مواردی را که به عنوان مقدمه آورده ام همه را از حفظ دارید ولی برای جا افتادن حرفم نیاز داشتم که اینگونه وارد موضوع شوم و میخواهم درست نتیجه گیری کنم.
  ببینید خود شما در قسمتی از متن اشاره کردید که ما بایستی تابع و مطیع فتوا و اوامر مراجع عظام تقلید خود باشیم و کاری به نظر منبری ،مداح و غیره ذلک نداریم.
  پس ما ۳ حالت بیش تر نداریم:خود مجتهد و صاحب فتوا باشیم ،مقلد باشیم و یا بنابر احتیاط عمل کنیم.
  در مورد اول مشخص است که هیچ کدام یک از ما را شامل نمی شود.(البته شایان ذکراست که مجتهدین اگر فتوای به حرام یا حلال بودن چیزی می دهند استنباط شخصی خود از دین را بیان می کنند و به طور مطلق نمی گویند الاوبلا شارع مقدس این گونه وضع کرده است چون ممکن است در حکمی نظر چندین مجتهد با هم فرق بکند مثل نمازجمعه خواندن در عصر غیبت که بنده دو مجتهد را می شناسم که البته از دنیا رفته اند،یکی نظرش این است که در زمان غیبت خواندن نماز جمعه حرام است و دیگری می گوید واجب عینی است.و یا در حکم تراشیدن ریش که الان مجتهدی را سراغ دارم که می گوید تراشیدن ریش مانعی ندارد).
  در مورد دوم ما از روی تحقیقات که راه آن هم در رساله ذکر شده است بایستی از بین مراجع عظام تقلید یک نفر را که از بقیه اعلم تر است انتخاب کنیم و به او مراجعه کنیم و بی چون و چرا نظر او را انجام دهیم .چه بسا کاربرد واژه تقلید برگرفته از «قلاده» به معنی گردن بند باشد(برگرفته از کتاب رساله دانشجویی).پس نمی توانیم در برخی از موارد که عقل ما جوری دیگر و نظر مرجعمان جور دیگر است به عقل خود رجوع کنیم .
  سوال از آقای بهجت:اگر از راه عقل به چیزى رسیده ایم که آیات و روایات یا رساله ى توضیح المسایل آن را ردّ مى کند، وظیفه ما چیست؟: آیا به قطع خود عمل کنیم، یا ظنّى که به روایات یا آیات یا رساله داریم؟
  جواب: در غیر ضروریات در فروع دین باید به یکى از سه طریق (اجتهاد، احتیاط و تقلید) عمل کرد. و جایى که با عقل قطعى مخالف باشد، وجود ندارد.(استفتاعات آقای بهجت برگرفته از سایت ایشان)

  پس ما باید تابع محض مرجعمان باشیم نه اینکه پاره ای از مسایل را با عقل خود بسنجیم و نظر خود را برتری دهیم و بدانیم که وقتی یک مرجع مثلا در مورد مسئله ای حکم به حلیت داده است تمام مسایل آن اعم از اضرار به نفس یا دین و … را در نظر گرفته است.
  در مورد سوم که البته خیلی هم دشوار است عمل به احتیاط است یعنی نظر همه آیات عظام تقلید در مسئله ای باید بررسی شود و زندگی ما را مختل می کند. بنابراین:
  ۱-به وسیله عقل و آگاهی و از روی شناخت یک مجتهد اعلم را انتخاب کنیم و در مسایل خود حتی اگر عقلمان به چیز دیگری حکم کرد نظر مرجعمان را گوش کنیم.
  ۲-در صورت تقلید از مرجع خود، اگر در حکمی هم همه مراجع اتفاق نظر داشته باشند وفقط و فقط یک مرجع نظر مخالف داشته باشد بایستی برای نظر اواحترام قائل شویم و اگر واقعا هم انتقادی به نظر او داریم درست یا نادرست بودن آن نظر و چگونگی برخورد با صاحب نظر را از مرجع خود جویا شویم نه اینکه خود قلم بدست شویم و هرآنچه را که به ذهن قاصرمان می رسد بر روی کاغذ بیاوریم.
  ۳-در مورد عمل به احتیاط هم که مشخص است که باید نظر همه مراجع را بررسی کرد و همچنین آن را محترم دانست.

  سوال :اگر نظر مرجعی با حکم حاکم جامعه اسلامی تفاوت داشته باشد ما بایستی چکار کنیم؟
  بنده در این مورد نظر چند تن از علما را برای شما آورده ام:
  ۱-مرحوم آیت الله شیخ محمد تقی بهجت(رحمه الله)
  آیا عمل به حکم یا فتوای ولی امر مسلمانان برای غیر مقلدین او واجب است و در صورت تعارض با رای مجتهد اعلم کدام یک مقدم است؟
  جواب:مقلد باید به فتوای مرجع تقلید خودش رجوع کند و موارد خاصه را سوال نماید. (کتاب استفتائات آیه الله بهجت، جلد اول، سوال ۱۰۵، ص ۳۶یا سایت ایشان)
  ۲-مرحوم آیت الله میرزا جواد تبریزی (رحمه الله)
  آیا تنفیذ حکم ولائی برهمه مسلمین حتی بر کسانی که از حاکم تقلید نمیکنند نیز واجب است؟
  جواب: بسمه تعالی، بر مکلف واجب است که در این مساله مثل مسائل دیگر به مرجع تقلید واجد شرایط خود رجوع نماید.(الانوار الالهیه، فی المسائل العقائدیه، آیه الله العظمی المیرزا جواد التبریزی)
  ۳-مرحوم آیت الله سید ابوالقاسم خویی(رحمه الله)
  دلیلی برای نفوذ حکم حاکم در غیر موارد قضا نیست.
  (التنقیح فی شرح العروه الوثقی،کتاب الاجتهاد والتقلید،ص ۳۹۴)
  ۴-آیت الله سید علی سیستانی(حفظه الله)
  نظر مبارک شما درباره حکم حاکم شرعی در شعائر حسینی چیست؟آیا نافذ محسوب می شود یا هر کس باید به مرجع تقلید خود رجوع کند؟
  جواب:به مرجع تقلیدش رجوع کند.(الانتصار، علامه آیه الله شیخ علی کورانی، جلد نهم، فصل هشتم)

  البته خدای ناکرده سوء برداشت نشود. بنده فقط از آوردن این نظرات خواستار فهماندن این مطلب هستم که چقدر نظر یک مرجع تقلید و احترام قائل شدن برای او ونظرش مهم است حتی در جایی که نظرش با نظر حاکم جامعه متفاوت باشد.و این را باید در نظر داشته باشید که شما نمی توانید با بیان کردن نظر یک مرجع خاص مثل شخص رهبری صحیح بودن یا غلط بودن مسئله ای را به طور مطلق برای مردم بیان کنید بلکه باید به گونه ای به مردم القا کنید که نظر ایشان دراین مورد اینگونه است و نظرات مراجع دیگر را نیز بیان کنید مثل سایر احکام شرعی تا هرکس به مرجع خودش رجوع نماید.

  همچنین شما خود در پاره ای از موارد نیزمتوسل به نظرات کسانی چون شهید مطهری(رحمه الله علیه)،آقایان پناهیان، رائفی پور،ازغدی و امثال ذلک شده اید. با توجه به احترامی که برای این اشخاص قائلم ولی باید اذعان کنم که اینان نمی توانند فصل الخطاب بنده و شما در رابطه با مسایل شرعی دینی باشند.
  لذا در این قسمت در رابطه با بعضی از مواردی را که شما اشتباها به عنوان تحریفات عزاداری بیان نموده اید نظرات و استفتائات برخی از مراجع را ذکر می کنم و هرکسی میتونه به نظر مرجع خودش عمل کنه.
  استفتائات آیت اله بهجت(برگرفته از سایت ایشان)
  سؤال۱۸۵۱٫ آیا خریدن عَلَم که داراى مجسمه حیواناتى مثل کبوتر، طاووس و… است براى عزاى امام حسین ـ علیه‏السّلام ـ اشکال دارد؟ پاسخ: اشکال ندارد.
  سؤال۱۸۵۴٫ آیا احترام گذاشتن به لباس سیاه، ضریح، علم و پارچه‏هایى که اختصاص به عزاى امام حسین ـ علیه‏السّلام ـ دارد، مشروع است؟ پاسخ: بله.
  سؤال۱۸۵۵٫ استفاده از چهل چراغ در دسته‏هاى عزادارى چه حکمى دارد؟ پاسخ: اشکال ندارد.
  سؤال۱۸۵۲٫ آیا جایز است پارچه‏هاى عَلَم را ـ که مردم به عَلَم مى‏بندند ـ فروخت و خرج حسینیه یا عزادارى یا مسجد کرد؟ پاسخ: خیر، مگر با اطمینان به این که به همین مقصود داده‏اند.
  سؤال۱۸۴۵٫ گاهى در سینه‏زنى یا زنجیر زنى، افراد بخشى از بدن را برهنه مى‏کنند، در حالى که زنان نیز حضور دارند. آیا اشکال دارد؟ پاسخ: تا هنگامى که علم به تعمّد نظر با ریبه از دیگران ندارند، اشکال ندارد.
  سؤال۱۸۳۴٫ لخت شدن در عزادارى چگونه است و اگر بر اثر سینه‏زنى، بدن سرخ شود، چه حکمى دارد؟ پاسخ: اشکال ندارد و لخت شدنى که در معرض نظر حرام نامحرم باشد، جایز نیست.
  سؤال۱۸۳۳٫ برخى از شیعیان در مجالس عزادارى اهل بیت ـ علیهم‏السّلام ـ و خصوصا مجلس سرور شهیدان، اباعبداللّه‏ الحسین ـ علیه‏السّلام ـ اقدام به سینه‏زنى و کندن صورت مى‏نمایند ـ که باعث کبود شدن و خون‏ریزى مى‏شود ـ ، حکم شرعى آن چیست؟ پاسخ: در صورتى که مناسب عزادارى باشد و مرض‏آور نباشد، اشکال ندارد.
  سؤال۱۸۳۲٫ نظر حضرتعالى در مورد این که در بعضى از مجالس اهل بیت ـ علیهم‏السّلام ـ و سینه زنى، نام مقدّس اهل بیت ـ علیهم‏السّلام ـ خیلى عادى و عامیانه بر زبان‏ها جارى مى‏شود، چیست؟ پاسخ: تا حدّى که موجب هتک نباشد، مانعى ندارد.
  سؤال۱۸۳۰٫ نظر مبارکتان را در مورد قمه زنى بیان فرمایید.پاسخ: حکمش به عنوان اوّلى عدم ضرر رساندن به خود یا دیگرى است، به حدّى که حرام باشد؛ پس اگر مضرّ نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتب نباشد فى نفسه اشکال ندارد.
  استفتائات آیت اله فاضل لنکرانی(برگرفته از سایت انهار)
  سؤال ۲۱۶۱ :دلیل سینه زدن براى ائمه علیهم السلام چیست؟
  جواب: سینه زنى یکى از مظاهر مهمّ عزادارى و ابراز تنفر از ظلم بنى امیه است. و نه تنها اشتباه نیست. بلکه در تداوم هدف عاشورا نقش مهمّى دارد.
  سؤال ۲۱۶۲ :آیا سینه زدن و زنجیرزدن در عزادارى که منجرّ به کبود و حتّى جارى شدن خون مى شود جایز است؟
  جواب: جایز بلکه راجح است. مشروط بر آنکه موجب ضرر مهمّ و اضرار بر نفس نباشد.
  سؤال ۲۱۶۳ :برهنه شدن مردان در حال سینه زدن و زنجیر زدن در منظر زنان چگونه است؟
  جواب: بر زنان لازم است از نظر خوددارى کنند.
  سؤال ۲۱۶۵ :در عزاداریها مشاهده مى شود عده اى بصورت نیمه عریان در مقابل افراد نامحرم اقدام به خودزنى هاى افراطى مى کنند، آیا این عمل جایز است؟
  جواب: سنت سینه زنى که به طرز فوق انجام مى گرفته شایسته هیچگونه مخالفت با آن نیست. ولى در مورد مذکور بر زنان لازم است از نظر کردن خوددارى کنند.
  سؤال ۲۱۷۴ :حکم علمهایى که در مراسم عزادارى امام حسین (علیه السلام) از آنها استفاده مى شود و بعضى داراى نقش و نگارهایى نیز هستند، چیست؟
  جواب: استفاده در عزادارى از آنها جایز است.
  استفتائات آیت اله سیستانی(برگرفته از سایت انهار)
  سوال:آیا در مجالس عزاداری، ناله و شیون بلند سردادن و محکم به سر و صورت و دست کوبیدن جایز است؟
  پاسخ:اشکال ندارد.
  سوال:آیا هروله کردن (بالا و پایین پریدن) در عزاداری یا جشن یا حتی عزاداری امام حسین (علیه السلام) جایز است یا خیر؟
  پاسخ :اشکال ندارد.
  سوال:می خواستم نظر حضرت عالی و شرعی و نحوه حلال یا حرام را درباره لخت شدن افراد در هیئت های مذهبی که جهت سینه زنی انجام می گیرد را بدانم؟
  پاسخ:اشکال ندارد.
  سوال:آیا در عزاداری و سینه زنی امام حسین در آوردن پیراهن و لخت شدن در مساجد جایز است؟
  پاسخ:جایزاست.
  سوال:لخت شدن در مراسم سینه زنی چه حکمی دارد؟
  پاسخ:اشکال ندارد.
  سوال:حکم لباس مشکی در دوماه محرم و صفر مستحب است یا مکروه؟
  پاسخ:کار شایسته و پسندیده ای است.
  سوال :نظر ایت اله سیستانی نسبت به قمه زنی چیست؟
  پاسخ:باید از کارهایی که عزاداری را خدشه دار می کند اجتناب شود.

  پاسخ چند تن از مراجع در مورد برهنه شدن در عزاداری(سایت انهار):
  آیت اله خامنه ای:در صورتی که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشدبرهنه شدن و سینه زدن جایز است.
  آیت اله صادق روحانی: بر مرد جایز است ولی زنان نگاه نکنند.
  آیت اله وحید خراسانی:جایز است.
  آیت اله مکارم شیرازی:در صورتی که زنان باشند این کار حرام است و اگر نباشد هم اشکال دارد.
  استفتائات آیت اله حسینی میلانی(برگرفته از سایت ایشان)
  با عرض سلام
  می‌خواستم نظر حضرت‌عالی را در مورد عزاداری‌ها بدانم که آیا در عزاداری‌ها افراط شده؟ آیا عزاداری افراط دارد حد اعتدالش چیست؟ این که می‌گویند همه‌اش حزن است چگونه جواب داده می‌شود؟
  با سپاس فراوان
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  عزاداری ها مصداق «جَزَع» می‌باشد. ۹۱۹۴
  با عرض سلام
  لطمه زدن به چه معناست و آیا در روایات صحیح وارد شده است؟
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  لطمه زدن به معنای عرفی در روایات هست.
  سلام علیکم و رحمه الله
  ۱-آیا حدیث (إن علی مثله – مثل الحسین – تلطم الخدود و تشق الجیوب ؛ از جهت سند صحیح میباشد و اینکه آیا دالّ بر استحباب و تأکید لطمه زدن به صورت و گریبان دریدن برای اهل بیت بالاخص اباعبدالله دارد؟
  ۲- لطم به چه معناست؟ آیا صورت خراشیدن نیز شامل این مفهوم میشود؟
  أجرکم عندالله
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  در روایت معتبره آمده: ولقد شققن الجیوب ولطمن الخدود الفاطمیات على الحسین بن علی علیهما السلام وعلى مثله تلطم الخدود وتشق الجیوب.
  و لطم غیر از خراشیدن است۹۰۹۸٫
  باسلام
  ایا امامان معصوم در عزاداری ها سیدالشهدا قمه می زدن ؟ایا در کتب معتبرما این عمل از سوی امام معصوم امده؟
  اگر پاسخ منفی است با توجه به این نکته که امام در انجام مستحبات هم امام است و احدی نمی تواندچه ازنطرکیفی وکمی از امام در انجام مستحبات پیشی بگیرد پس چگونه بعضی از علمای ما این کار را مستحب دانسته؟
  درپناه حضرت حجت باشید التماس دعا
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  مستحب دانستن بعضی از علماء از باب مصداقیت برای عمومات و اطلاقات عزاداری و شعائر است نه به استناد به دلیل خاص۸۸۹۶٫
  برهنه شدن در عزای حسینی و فاطمی اگر ندانیم از نگاه نامحرم و نگاه نا محرمانه محفوظیم چه حکمی دارد؟
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  در جائی برهنه شوند که اطمینان داشته باشند. حال اگر نامحرمی نگاه کرد خود گناهکار است. ۷۹۶۶
  استفاده از الفاظی مانند سگ حسینم، سگ سگ های حسینم و … چنانچه برای نشان دادن مقام و عظمت حضرت سیدالشهدا و وابستگان به آن حضرت باشد آیا مانعی دارد!؟
  صحت انتساب این شعر به آیت الله العظمی وحید درست است؟
  وحیدم من اگر در جرم و تقصیر***سگی بودم شدم در پای تو پیر
  برآن خوانی که یک عالم نشسته***سگی هم در کنارش پاشکسته
  تو که قاتل به خوان خود بخوانی***مپندارم که این سگ را برانی
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  این کلمات جنبه کنائی دارد، و شعر مذکور صحت دارد. ۷۹۴۲
  نظر حضرتعالی راجع به برهنه شدن در مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام در حالی که نامحرم وجود ندارد اما تازه واردانی هستند که این عمل برایشان ناخوشایند بوده و ممکن است باعث طرد ایشان گردد چیست؟
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  به آن ها بگویید چیزی را که شرع اجازه می دهد نباید ناخوشایند باشد. ۶۸۱۶
  ما برای چه برای امام حسین (علیه السلام) در روز عاشورا قمه زنی می کنیم؟ (توضیح دهید)
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  آنچه مسلّم است تأکید ائمه اطهار (علیهم السلام) بر عزاداری سیدالشهداء (علیه السلام) است، و اینکه جَزَع بر آن حضرت جائز است بلکه مستحب است.
  کسانیکه قمه زنی می کنند این کار را جزء شعائر مذهب و از مراسم عزاداری می دانند. ۴۷۴۴
  قمه زنی برای حضرت سید الشهدا (علیه السلام) در روز عاشورا چه حکمی دارد؟
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  با قصد قربت و رعایت سایر جهات شرعیّه موجب اجر است. ۴۴۸۹
  آیا حضرت زینب (علیها السلام) در کوفه سر خود را به کجاوه زد یا این خبر جعلی است؟
  بسمه تعالی
  السلام علیکم
  عمده وجه سؤال اینستکه این کار جَزَع است و نباید جَزَع نمود.
  جواب اینستکه جَزَع مورد نهی است اما بر امام حسین (علیه السلام) استثناء شده. ۳۴۶۹
  آیا زنجیرزنی در ایام محرم حلال است یا حرام؟
  بسمه تعالی
  سلام علیکم
  عزاداری بر امام حسین (علیه السلام) از افضل عبادات است و زنجیرزنی هم از مصادیق عزاداری است و هیچ اشکالی ندارد.
  اظهارات آیت اله وحید خراسانی هم در عزاداری که دیگه معروفه(می تونید به سایت ایشون رفته و کلیپ سخنرانیهاشون رو ملاحظه کنید)
  اما در مورد اینکه افراد خودشان را به سگ انتساب میدهند :
  آیت اله وحید در جایی در سنین کم تر فرموده بودند که ما هنوز به مرحله ی کلب بودن برای اهل بیت نرسیده ایم و از کلب پست تریم (رجوع شود به سایت آپارات)شعر معروف ایشون هم در بالا اومده اگه ملاحظه کنید.
  همچنین شما اگر رجوع کنید به مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی در قسمت آداب زیارت آمده که خوب است شخص زائر هنگام ورود به مزار اهل بیت این ابیات را بخواندFrownالبته این مفاتیحی که من دارم از انتشارات آیین دانش هست:قم،خیابان خاکفرج.ناشرهای دیگه رو نمیدونم )
  شاها چه ترا سگی بباید/گرمن شوم آن سگ تو شاید
  خود را به خودی کشیده ازجُل/پیش تو کشیده از سرذُل
  افکن نظری بر این سگ خویش/سنگم مزن و مرانم از پیش
  شما اگر توجه کنید یکی از القاب آقا امیرالمومنین علیه السلام اسدالله هست یعنی شیر خدا.شیر در این جا تعبیر از شجاعت حضرت می باشد والا نه اینکه نعوذبلا شیر واقعی.و در رابطه ی با کلب هم همینطور.
  راستی کاظمین مشرف شدی روی قبر شیخ طوسی ظاهرا به وصیت خودش این آیه از سوره کهف نگاشته شدهFrownو کلبهم باسط ذراعیه بالوصید)
  در مورد راه رفتن روی آتش نیز باید بگم که این مرجع بزرگوار(آقای وحید) به برخی از دانشجویانی که چند سال پیش از هند به دیدار ایشان آمده بودند فرمودند هر نوع عزاداری که از قدیم الایام به شما رسیده بدون هیچ کم یا زیاد آن را ادامه دهید.(با توجه به این که هندی ها روز عاشورا روی آتش راه میروند)(به نقل از حجت الاسلام مهدی پور)
  یا مثلا اینکه در خرم آباد روز عاشورا همه وارد یک استخر از گل می شوند که خودم از تلویزیون دیدم که آیت اله خزعلی رحمه الله علیه این قضیه و شفای چشم آیت اله بروجردی رو نقل کرد.
  در مورد حضور زنان در عزاداری هم باید بگم که شما مثل اینکه دیواری کوتاه تر از دیوار اهل بیت پیدا نکردید.ما تا الان که حدود سی و چند سال از انقلاب میگذرد هنوز ندیدیم که کسی اعتراض کنه که چرا زنان در راهپیمایی ها و تظاهرات و تشیع جنازه ها و…شرکت میکنند ولی به امام حسین که میرسه همه نطقشون باز میشه.لابد میخای پیاده روی زنان روز اربعین و نیمه شعبان و… رو هم زیر سوال ببرید؟اصلا چرا امام حسین ناموسشو با خودش آورد کربلا؟چرا صدیقه طاهره اومد پشت در؟اسارت حضرت زینب ؟پس معلوم میشه حضور زنان با حفظ حجاب کامل یه جاهایی لازمه و باعث تقویت شعائر میشه.
  درمورد سر شکستن حضرت زینب(سلام الله علیها):
  در معتبر بودن این روایت همین مقدار کافی است که:
  تقریر صدها تن از مراجع معاصر و مراجع روزگاران گذشته است، بدین معنا که هنگام شنیدن این روایت از خطیبان مذهبی با آنان همراهی کرده، هیچ اعتراض نسبت به آن ابراز نداشتند.
  بزرگانِ فقهای ما در علوم: فقه، حدیث و رجال به طور پیاپی این روایت را پذیرفته اند، لذا بنابر اصطلاح علم حدیث، این حدیث «مقبوله» و مورد اعتماد است.(بحار الأنوار ج ۴۵، ص ۱۱۵ و ج۱۰۹، ۹۱(.
  دانشمند متبحر در علم رجال و حدیث و کارشناس اسناد و روایات، یعنی مرحوم علامه مجلسی قدس سره در کتاب بحارالانوار خود، این حدیث را از پاره ای منابع معتبر نقل کرده است. سید الطائفه، عالم بزرگ مرحوم سید عبدالحسین شرف الدین قدس سره به این روایت اعتماد و آن را در کتاب «المجالس الفاخره فی مصائب العتره الطاهره، ص۳۱۵» نقل کرده است.
  در مورد دادن غذاهای چند میلیونی و ندادن خمس و زکات باید بگم که هرچیزی سرجای خودش.بله کسی که این خرج ها رو میکنه بایستی خمس و زکاتش رو هم بده.و این دو ربطی به هم نداره.باید دست فقرا و نیازمندان رو هم گرفت و…
  در جایی که از یک طرف حدود دوازده هزار شبکه ماهواره ای ۲۴ ساعته داره علیه تشیع تبلیغ میکنه و یک سوم بودجه نفت عربستان داره میره تو جیب وهابیت و از طرفی جریان های مسیحی ، صوفی ،بهائی،زرتشتی،روشنفکری و… دارند مثل زالو خون شیعه را میمکند وجوانان شیعه را مجذب خود کرده اند حال شما آمدی به چند ریسه لامپ در خیابان و چند دیگ غذا گیر می دهی که اسراف است .که اگر این هیئت ها و این دسته جات عزاداری و این چراغانی ها و پرده مشکی ها نبود خدا میدونه که چه اتفاقاتی می افتاد.جمله معروف امام خمینی رو هم در مورد محرم وصفر میدونی دیگه.
  میدونی این طرز تفکر شما در آینده به کجا ختم میشه ؟به اینجا ختم میشه که کم کم بگی چرا این همه خرج طلا و نقره برا ضریح و گنبد امام حسین وبقیه ائمه میشه ؟،اصلا امام حسین دیگه نیاز نبود علی اصغررو بیاره کربلا که خونش اسراف بشه و یا دختر کوچیکش رو و…خودش با یارانش کفایت می کرد و هدف امام حسین عملی میشد؟دیگه این همه بچه کوچیک برا چی؟باید بدونی که این دیگ های غذا و این پرده ها و ریسه ها همه ادامه اون نهضت مقدس هست و نمیتوان حدی برای آن قائل شد.البته نظرتون رو راجع برق دزدی و مزاحمت های دیگه قبول دارم.واول گفتم که هرچیزی سرجای خودش.

  در مورد اینکه فرمودید چرا از زبون اهل بیت میگن که مادر برات بمیره یا بابا برات بمیره.ببینید اینکه اهل بیت این جملات را گفته اند ازجهتی از باب نشان دادن مقام طرف مقابل هست و ربطی به بی تابی در مصیبت نداره مثل جایی که حضرت رسول (ص) به حضرت زهرا حدود ۶۰ مرتبه در حضورش فرمود:بابا قربونت بشه و درغیابش نیز می فرمود:بابا قربونش بشه و امام حسین به حضرت عباس فرمود ارکب بنفسی انت.و یا ممکن است از جنبه های دیگر باشد مثل اینکه امام سجاد بعد از وقایع شام فرموده بود که ای کاش مادر مرا نمیزایید.واحساس میکنم شما اشتباه برداشت کرده اید.

  پس یک مطلب اینکه ابتدا بایستی به مراجع رجوع شود و ثانیا در موردی که فتوای مرجعی به حرام بودن عملی است حکم مرجع دیگری که آن را حلال می داند را نیز بیان نمود که لااقل افراد عامی فکر نکنند که کل مراجع این نظر را دارند و هرکس به مرجع خودش رجوع کند.نه اینکه چون ما طرز تفکری را نمی پسندیم آن را با نظر مرجع خود و چند تن از صاحبان تریبون و منبری آرایش کنیم و به مردم از همه جا بی خبر نشان دهیم.
  در پایان ذکر کنم که آیا تا به حال به این قضیه فکر کرده ای که چرا کسی به فکر بررسی آسیب شناسی نماز یا روزه یا بقیه فروع دین نمی افته و همه به مسئله عزاداری و مسائل مانند این افتاده اند؟چطور به این مسئله اینقدر گیر داده میشه؟جوابشو خودت پیدا کن.
  حلال کنید.یاعلی.التماس دعا
  منابع:
  http://www.anhar.com
  http://v0.bahjat.ir/index.php/ahkam-2/esteftahat/226-2011-09-06-10-21-21.html
  http://v0.bahjat.ir/index.php/ahkam-2/esteftahat/225-2011-09-06-10-21-08.html
  http://v0.bahjat.ir/index.php/ahkam-2/esteftahat/32-5—————–.html
  http://www.al-milani.com
  http://www.wahidkhorasani.com

 • سلام
  دست نویسنده درد نکنه
  بی شک از مهمترین ابعاد نهی از منکر یادآوری تحریفات وجلوگیری از این قبیل اعمال است وحوزه امر معروف محدود به کوچه وخیابان نیست حسین نوریست که تا ابد برافرخته خواهد بود و. ولی گرد وغبار تحریف شکوه این روشنی را پوشانده،باید گرد وغبارها فروبنشینند تا جهانی از این نور روشن شود
  جای خوشحالیست دوستی در کسوت طلبگی به این اندیشه افتاده، به نظر بنده سکوت خیلی از اهل لباس شایسته این صنف نیست آنهم از ترس از دست رفتن مقبولیت اجتماعی(نظرشخصی بنده است نه اینکه ن حتمانظر درستی باشد)
  دوست عزیز در اندیشیدن آزاد باش،حرف همه رو بشنو و تشکیلاتی فکر نکن بزرگان شیعه همیشه در اندیشیدن آزاد بوده اند
  برادر کوچکت وحید

 • سلام تقریبا کامل خوندم.ممنون مفید بود.چیزی ک اتفاق افتاده کار زمانبری بوده(تحریف در عزاداری)و مطمنا برای برگشت به عزاداری صحیح نیاز به تکرار و تکرار و تکرار برای همه هست.

  • سلام.ممنون.بله تکرار کار صحیح هم لازمه و این تدریج که چه کارهایی نمیکنه!!

 • مطلب فوق العاده بود.

  عالی.

  اما این خرافه شویی ها نیازمند اقدام عملی و همبستگی عملی دلسوزان است.

  • سلام.بله.ولی متاسفانه هم سازمان تبلیغات و ارشاد و نیروی انتظامی در چند مورد خاص مثل قمه زنی برخورد نشون میدن!و به رواج تشیع انگلیسی کمتر توجه دارند

 • چون طولانیه ادم حوصلش نمیگیره بخونه ولی انگار خیلی زیاد همه چی رو بردید زیرسوال.
  مثلا ماشین نویسی ها یه کار هنریه دیگه. من تا حالا جمله ی خیلی خاصی ندیدم و امسالم دقت کردم اتفاقا خیلی جمله‌های خوب و عادی بودند.
  اصلا روضه‌ی غمگین و محزون خیلی ندیدم امسال.

  البته یه نفر رو شنیدم میگفت عاشورا واسه ایرانی ها مثل کارناواله!!!! لباس مشکی نو میپوشن تیپ میزنن میان بیرون. نظرتون چیه؟

  • سلام.شما که میگید مطلب رو حوصلتون نرسیده بخونید!اول کامل بخونید بعد قضاوت کنید.
   کافیه تو همین اینترنت با چند تا کلید واژه فحش های ناموسی رو که خطاب به قاتلان حضرت دادند رو روی ماشین نویسی ها ببینید!!
   متاسفانه تا اندازه ای با این که بنده خدا گفته موافقم.دسته های شمع زنی زن ها که از این کوچه به ان کوچه و از این مسجد به اون مسجد می روند رو ببینید…
   خدا رحم کنه

   • دسته شمع زنی چیه؟؟
    ببخشید وقتی کسایی مثل شما بیکار نشستن طلبه ها مذهبی ها کی باید این کارارو انجام بده
    یه روضه و هیئت خوب پیدا نکردم هفته ای یبار برم دلم خالی شه.
    یه عالم نیست یه بار تو مساجد با نفس گرمش یه خط روضه بخونه ادمو ببره اوج.
    همه چی عادی و مصنوعی شده.
    تو محرم عاشورا تاسوعا یه مراسم خوب نیست.

    • اکثرا در عصر روز تاسوعا و عمدتا در همین دو روز تاسوعا و عاشورا برخی مساجد و هیات ها جایی برای روشن کردن شمع می ذارن.گاهی عکس بازیگران هم تو این مراسم دیده میشه.یه عمل خرافی بی فایده.تو اینترنت بزنید پیدا میکنید!
     مطمئن هستید بنده بیکار نشستم؟؟الثیات علی المدعی.
     حرف این مطلب هم همین بود که روضه ای که به انحراف کشیده میشه ثمرش همینه که گفتید.به قول استاد رحیم پور اولین روضه خوان خود یزید بود در مجلسی که در کاخش برگزار شد و ….

     • عکس بازیگر!!!

      البته شایدم مشکل از خودم بوده دعوت نشدن به روضه ای خالص!
      منظورم به شخص نبود. ولی واقعا طلبه های مساجد کم کار شدند واقعا واقعا! حتی به خودشون زحمت نمیدن ماهی یه بار حداقل دعای کمیل مثلا تو مسجد بذارن یا دعای توسل یا هرچی!
      به هیئت ها اعتراض نمیکنند روش بهشون یاد نمیدن میترسن از دست بدن جوونا رو میذارن هرکاری دلشون خواست بکنن.

 • پیام یکی از دوستام در تلگرام درباره این مطلب:
  خوندم
  رک و صریح بگم بیشتر به کارت میاد
  قسمت درمانش بهتر و به درد بخور تر از قسمت بیان ایرادات بود
  مشکلش هم اینجا بود که همه رو گفته بودی
  به نظرم اگه تو متن رو یکی از مسائل زوم میکردی بهتر بود
  مثلا همون خوندن روضه های جدید
  بیشتر ازش مصداق میاوردی و صحیحش رو هم بیان میکردی
  چون حرفای کلی و ایرادات کلی زیاد شنیده شده ولی تخصصی کمتر وارد شدن
  در هر صورت خوب بود و ادامه بده
  قلمت داره پخته تر از قبل میشه هاااا
  التماس دعا
  یاعلی

 • سلام
  این مطلب خیلی عالی بود
  انحرافات واقعا خیلی به اعتقادات هم ضربه می زنه باید جلوش گرفته بشه
  متاسفانه هیئت های داخلی حوزه ها هم از این گزند در امان نمونده و بدجوری تحت تاثیر این انحرافات قرار گرفتن که باید اول از همین جاها شروع کرد
  چندتا موردی هم که واقعا توی سال های قبل داشت کار صورت می گرفت ولی متاسفانه باز ول شد و او جمع اوری این علم ها بود که متاسفانه توی این سه سال بیشتر هم شدن !!!!
  ———-
  در مورد مسائل سیاسی در هیئت ها هم باید این قضیه معلوم بشه که از انحراف در امان بمونه
  برخی ورود به مباحث سیاسی در هیئت ها را با جناح بندی کردن و به چپ و راست کشیدن ، خلط کردند ، در واقع هیئت را با حزب اشتباه گرفتن !!!!
  بینش سیاسی دادن توی هیئت خیلی خیلی هم ضروریه چون اصلا واقعه کربلا سیاسی بود اما جناح بندی و خدای ناکرده حمایت از احزاب و تفکرات اون تحت لوای هیئت خیلی ضربه زننده هستش
  اینجاست که ما باید همه را تحت لوای هیئت جمع کنیم و به همه سیاست های کلی اسلام رو یاداوری کنیم.
  مثل دفاع از مظلوم !!!! مثل نفرت از مستکبر !!!! مثل پیروی از ولایت !!!! مثل وحدت افرینی در جامعه !!!!
  اینها باید گفته بشه واگرنه دعوای سیاسی و جناحی نتیجه خوبی نمیده
  التماس دعا توی این روزها و شب ها

 • بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام دوست بزرگوار آقای امیر خندان
  در شهادت و روز اسوه بصیرت و ولایتمداری و زمان شناسی و هوشمندی و استکبار ستیزی حضرت عباس سلام الله علیه سلام و تسلیت مارا پذیرا باشید و به سلالهالحسین اقتخار و آرو و حافظ و میزبان دلدادگان عش آل محمد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها عرض تعزیت بقرمائید.
  عرض تشکر دارم از عدم پاسخگوئی و توجه و محبت تان به مکتوب پیش ذیل مطلب امام رضا!!!!!
  مطلب زیبا و جذابتان را خواندم حرفهائی مهم و عمیق و پرمغز و آگاهانه و دردمندانه که با قلم روان و بیان شیرین و مفهوم و دل پسند و شیوا نوشتید و این دغدغه ها از ذهن و توجه و دقت و ژرف نگری و بینش و خوشفکری مایه می گیرد که شاید این اولین تجربه خوبی بود برای نوشتن مطالب سنجیده و مورد نیاز و مهم و پرمعنا
  و گمان می کنم اگر مطلب جامع و عمیق و مفصل و تحلیلی در مورد انجرافات و آفت ها و آسیب ها در عزاداری مبتنی بر کتاب وزین و عالمانه و آگاهی بخش و بی نظیر و مفید شهید بزرگ اسلام و خدمتگزار انقلاب عظیم امام حسین و مفسر نهضت سرخ عاشورا فقیه بی بدیل و جامع الابعاد شهید آیهالله مطهری بنویسی که متضمن فتاوا و آرا فقهی مراجع عظیم الشأن تقلید دامت برکاتهم باشد کار پسندیده و بجا و ارزنده ئی ست که رضای الهی و توفیقاتش و دعای صاحب امروز را برایت جلب و محفوظ و نازل خواهد کرد ان شاءالله
  و این نامه ئی بود که در دو روز مقدس متوالیا به حضور طلبه بزرگوار تقدیم گشت.
  والسلام علیکم و رحمهالله
  محمدامین رحمانی
  عاشورای ۹۴
  دوم آبان ۹۴

 • قسمت سوم مستند شفاعت یا شکایت:
  http://dl.vfsh.ir/400/video/shefaat3.mp4

  • سلام.ممنون.توی متن هم ارجاع دادم.البته به لینک دانلود از سایت خودمون….ببخشید کمی دیر شد…

 • سلام
  مطالعاتت رو بیشتر کن.یک طرفه هم به قاضی بری خوشحال برمی گردی بدون شک
  احساس می کنم درست و غلط قاطی شده تو حرفات.
  یکسری از حرفات هم کپی حرف های یه عده دیگه است.
  یاعلی.

  • سلام میثم جون
   به روی چشم.مطالعه میکنم.دقیقا یکطرفه به قاضی رفتن همون ثمری رو داره که گفتی!
   اگه حرف اشتباهی زدم بگو کجاش اشتباهه!اگه میدونسستم اشتباهه که نمی نوشتم!
   اگه کپی هست باز ببین اشتباه میگن اونایی که به نظرت ازشون کپی کردم یا درست میگن!

 • بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام, من هیئت نمیرم معمولا مسجد اگه عزاداری باشه میرم که سال گذشته عاشورا گفتیم بریم مسجد ,آقا تو مسجد همراه روضه برا شام غریبان نی و فلود مینواختند بعد صدای نی بیشتر از صدای روضه بود هیچی اعصابمون داغون شد , منتها نتونستم برم مستقیما تذکر بدم موقع بیرون رفتن یه جوونی که مسئول بود به اون گفتم اینجا مسجده اولا, بعدشم روضه همراه با صدای موسیقی چه صیغه ایه دیگه؟
  چند روز پیشم یه بنده خدایی میگفت, طلبه (سال دومه ) دیده حنا گذاشته کف دستش بعد این فکر کرده طرف قبل محرمی عروسی حنابندونی چیزی بوده ازش پرسیده ,گفته نه مراسم عروسی حضرت قاسم علیه السلام رو گرفته بودند منم شرکت کردم , بنده خدا میگفتم بهش میگم اینا تحریفات عاشوراست میگه میدونم ولی تا برا مردم جا بیفته طول میکشه , !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  به نظرم همین که شما نوشتید درمانش هست یعنی این دوماه طلایی تبلیغ مبلغین عزیز با خلوص نیت برا مردم تحریفات عاشورا رو بگن حقبقت دین رو بگن یه چیزی شبیه منبرهای حاج سید فاطمی نیا ,این سید بزرگوار خیلی زیبا یه حدیث رو میخوان باز کنند مابِینِش تحریفات و بدعتهایی که تو دین اومده عامه مردم دارن انجام میدن متذکر میشن که این اعمال مجوز شرعی نداره .به نظرم راه درمانش همینه. والسلام
  یا مهدی عجل الله فرجه

  • سلام
   ممنون که این ۲ تحریف رو هم شما گوشزد کردید.بله!باید همه قشر های فرهیخته از طلبه و دانشجو وارد این قضیه بشن و نگذارند مجلس اباعبدالله الحسین(علیه السلام)به سمت های انحرافی کشیده بشه!

 • احسنت

  ما دیشب سر این انحرافات کتکشم خوردیم

  http://www.afsaran.ir/payamak/1447710

  • سلام.تو افسران هم عضو هستم.اومدم نظرات رو هم خوندم.اره داداش!گاهی جلو انحراف واستادن این نتایج رو هم داره!حدا خیرت بده وتوان!یا علی

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette