مهر
۳
۱۳۹۳

ریز بین!

ریز بین!Reviewed by مهندس طلبه on Sep 25Rating: 4.0ریزبینریزبینی طلبه ها توی درس و بحث

وقتی یکمی توی طلبه ها وول بخوری و بیشتر باهاشون باشی و چند روز سر کلاس درس باهاشون نشست و برخاست داشته باشی احتمالا به یه نکته پی میبری.

اونم ریزبینیه طلبه ها توی دروسه که انصافا جالبه.

گاهی سر یه «واو» کلی بحث میکنند یا مثلا این که کلمه «مطلقا» اینجا به چه معناست یا حتی علامت یه کلمه و یا…

اولا به نظرم کار بیهوده و پوچی میومد و پیش خودم میگفتم مگه بیکارن ملت.حالا اینقدر گیر دادن نداره.ولی وقتی یکمی بزرگتر شدم ،فهمیدم که باید با همین دید توی حوزه درس خوند.

چرا که واو به واوش مهمه و تاثیر گذار.

گاهی اگه یه واو اشتباه معنا بشه معنای جمله کلا عوض میشه و یه حکم خدا اشتباه میشه.یا حتی یه علامت کوچیک میتونه معنای یه جمله مقدس رو کفر آمیز کنه.

انصافا که کمی دقت کردم ترسیدم،چونکه کوچکترین اشتباهی که بخاطر کم کاری باشه بخشش ناپذیره،چرا که ممکنه یه آیه،روایت و… رو  اشتباه برداشت کنی و حکم اشتباهی بدی.

حکم اشتباه یعنی نسبت دروغ به خدا.چون میگی خدا و رسول این حکم و گفته در حالی که بخاطر جهلت برداشت اشتباه کردی و نظر خدا و پیغمبر رو نگفتی.

حالا فرض کنیم کلی از مردم این حکم اشتباه رو اجرا کنن، اونوقت چه شود.

چرا که گاهی آدم به رفیقش دروغ میبنده،گاهی به پدر و مادرش،گاهی به یه ریش سفید،گاهی به یه مرجع بزرگ،گاهی به خدا و پیغمبر.

دروغ شوخی و غیر شوخی و کوچیک و بزرگ نداره.

ولی دروغ غیر شوخی و بزرگی که به خودِ خدا بسته بشه و کلی از ملت اون و باور کنن به نظرتون بخشش پذیره؟

پس حالا میفهمم که باید طلبه ها واو به واو درساشون رو دقیق بخونن و مباحثه کنن و حتی از یه کلمه هم نگذرن…

همه دوستان رو به خدای ریزبین ها میسپارم

التماس دعا

مهندس طلبه

——————-

سلام به همه دوستان

امروز بعد از مدت ها تونستم ایمیل هام رو دسته بندی کنم،ولی کاش نکرده بودم.

دلم خیلی گرفت،از این همه ایمیل.شاید صدها ایمیل و سوال دوستان سایت بود که برام ارسال شده بود و من فقط رسیده بودم به معدودشون جواب بدم.

همه سوال ها و ایمیل ها رو خونده بودم ولی فقط مقدار کمی رو رسیدم جواب بدم.خیلی ناراحت و دلگیرم از این همه مسئولیت و این همه کم توفیقی که کاری از دستم نمیاد.

تعداد زیادی از سوال ها و ایمیل ها قلبم رو به درد میاورد. بی راه نبود که گاهی برای بعضی ایمیل ها اشک میریختم.

نمیدونم سرنوشت تک تک دوستانی که ایمیل میزنن و گاهی جواب میگیرن و گاهی جواب نمیگیرن چی میشه.نمیدونم…

فقط شما دوستی که سوال ارسال میکنید ،بدونید با ارسال هر ایمیل یا سوالی فردی پشت کامپیوتر ،حتی اگه نرسه جوابتون رو بده، گاهی دلش به درد میاد از مشکلاتتون و حتی گاهی اشک میریزه و دعایی…

پس رفقا دعا کنید برای همه افرادی که در جبهه فرهنگی قدمی برمیدارند تا مثل من کم توفیق نباشند.

دعا کنید …

التماس دعا

یاعلی مددی

۹۳/۰۷/۰۳

درباره نویسنده:

من متولد شهر مقدس تهرانم! پدرم پزشک و مادرم استاد دانشگاه هستند و خودم هم در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر(Computer) گرایش نرم افزار (Software) تحصیل کردم. بعد از اتمام لیسانس به عللی مسیر زندگیم عوض شد و تصمیم گرفتم دانشگاه رها کنم و دیگه ادامه تحصیل ندم و بیام حوزه...

۲۱ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام این که گفتی نکته مهمیه مهندس طلبه عزیز
  درمقایسه با فارسی کلا تا جاییکه من فهمیدم زبان عربی خیلی به لغات وحروفش حساس تره مثلا اولا وقتی حاج آقاهای منبری رو می دیدم که در تفسیر “الحمدلله ” به بحث مقایسه وتفاوت واژه حمد با مدح می پرداختند (ویا مثلا راجع به حروف ابجد می شنیدم )همین حرفایی رو توی دلم می زدم که خودت به عنوان یه فارغ التحصیل دانشگاه باهاش آشنایی ولی بعد….
  دیدم نه واقعا انگار تک تک حروف وحتی ریشه های افعال عربی حساب وکتاب دارند. ومثلا مفردات در عربی خیلی علم جالب واتفاقا شیرینی هست .
  حاج آقا ها معمولا در صحبت راجع به هر مبحثی بااین مفهوم شروع می کنند:
  ……درلغت به معنای……ودراصطلاح به معنای……..

  التماس دعا

 • سلام
  یادش گرامی اتفاقاسریه إن زائده وماهم کلی بحث کردیم یادمه ازاول ساعت تاآخرساعت فقط بحث کردیم آخرشم موکول کردیم به جلسه بعد…
  موفق باشی داداش

 • سید مهم جهت گیری ماست، گاهی دقت ها انحراف ها تولید می کند، إنه فکر و قدر فقتل کیف قدر ثم قتل کیف قدر، ما حق نداریم عمرمان را در غیر جهت حق هزینه کنیم.
  تمام خسران ما این است که گمان می کنیم عین حق هستیم و تفریط های خود را نمی بینیم و ذنوبمان را نمی فهمیم.
  برای کسی که در مسیر نیست کمی زاد و طول طریق چه معنایی می تواند داشته باشد که بخواهد برای لحظه لحظه اش طلب غفران داشته باشد.
  سید دلم گرفته از این ظلمتی که وجودم رو فرا گرفته و فکر نمی کنم نور در جایی پیدا بشه که خدا در لحظه لحظه اش جاری و ساری نباشه و فکر نمی کنم چاره کار موجه جلوه دادن زیاده روی های بدون جهت باشه.
  تا کی می خوایم بر سر واوی بحث کنیم که واو بودنش مشخص نیست، در حالی که شاید تا به حال فرصت نکرده باشیم در معنای الله، رحمن، رحیم، رب، عبادت، استعانت، صراط، منعمین، مغضوبین و ضالین دقت کنیم.
  اذا رأیت مولای ذنوبی فزعت و إذا رأیت کرمک طمعت

 • سلام
  ریز بینی و جزئی نگری خیلی خوبه اما گاهی هم باعث شده علما و طلاب از موضوع اصلی باز بمونن. مثل برخی مسائلی که توی اصول فقه مطرح میشه و کاربردی به اون شکل نداره و صرفا یک موشکافی کم غرض بوده .
  اما همین ریز بینی باعث شده طلبه ها و علما سعی کنن هر حرفی رو همینجوری بیان نکنن و سعی در بیان کم اشکال و بدون اشکال داشته باشن.به قول شما بالاخره دروغ بستن و یا منحرف ساختن انسان ها محسوب میشه.
  موفق باشید
  التماس دعا

 • بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام بر دوست بزرگوار سید مخمد
  نکته ی مهم مورد اشاره ات راخواندم ولذت بردم.
  موفق باشی
  مخمدامین رخمانی
  یازده هفت نود و سه

 • سلام
  صدا و سیما خیلی وقته علیرغم هشدارها درست نشده وقتشه از خودمون شروع کنیم و تماشای تلویزیون رو کم کنیم.

 • مجریها و بازیگرایی که کلی گریم و ارایش دارند رو که دیگه نگو. من که دخترم حالم به هم میخوره از رفتارا و ادا اطوارشون. یکی بیاد اینارو جمع کنه این چه تلویزیون اسلامیه ما داریم.

  • موافقم

 • سلام علیکم
  میخواستم نظر شما رو راجع به برنامه زنده باد زندگی با حضوریک آخوند و خانواده اش بدانم.خانم این روحانی و دخترشون با حجابی کاملا سیاه و پوشیه امده بودن به برنامه.و حرفهای عجیبی هم میزدند.
  خیلی هم بازخورد داشته و حتی روحانیون هم برخیشون اعتراض داشتند.

  • سلام علیکم
   راستش من جز اخبار ۲۰:۳۰ و برنامه راز دیگه برنامه تلویزیونی نمیبینم.
   این برنامه ای هم که فرمودید ندیدم.اگه لینک دانلودش توی نت هست بفرمایید تا ببینم و نظرم رو بگم
   یاعلی مددی

   • راستش لینک فیلم کاملشو ندارم.چون یوتوب گذاشته که فیلتره..یه کلیپ ۵ دقیقه ای ازش توی آپارات هست.
    ترویج پوشش نامرسوم دو زن در تلویزیون
    با این عنوان خبرشو گذاشتند.منم فیلمشو ندیدم.فقط همون ۵ دقیقه ای رو دیدم.
    هر کاری میکنم نمیتونم لینکشو بذارم.

  • سلام…من برنامه رو ندیدم وفقط تصویر برنامه رو دیدم. اما
   چه اشکال داره که اون ۲بانوی محترم ؛ با پوشیه اومدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   مگه خلاف شرع کردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   این همه بازیگر با پوشش نامناسب وآرایش های کم رنگ وپررنگ میان تو صداوسیما وروی آنتن زنده صحبت میکنن !!! شما چیزی نمیگین که تبرج وخودنمایی به این شکل حرام است ومانند اینها…..
   حالا ۲ نفر با این شکل اومدن صداتون دراومده؟؟؟؟؟

   درکل خداخیرشون بدهد که با پوشیه وحجاب کاملا اسلامی اومدن….حداقل چند تا خانم به این شکل روی آنتن زنده ایران اسلامی ببینیم ، چون برخی ازشبکه های عربی مهمان وکارشناسان برنامه با پوشیه برنامه اجرا میکنن…. من که کاملا طرفدار آن ۲ بانو هستم !

   • موافقم.

    • سلام

     بنده کاری به نوع پوشش خانومها ندارم و نه رد میکنم و نه تایید چون صلاحیت کافی ندارم .
     اما دفاعیات این خانوم رو برای داشتن حجاب درست ندونستم
     ببینید مخاطبان تلویزیون از هر قشر و فرهنگ با تفاوتهای تحصیلی وووو … هستند .حالا با توجه به تنوع فکری مخاطبی که تلویزون داره انتظار بود دفاعیات بهتری از حجاب صورت بگیره .
     احساس من این بود که دفاع از این نوع حجاب خاص ، حجاب های دیگه رو زیر سوال میبره

   • اگر قرار است زن در یک گونی سیاه زندگی کند این نشان از زشتی رفتار مردان مسلمان دارد که باید چنین حجاب عقب مانده ای را ببینیم.واقعا نیاز به مطالعه بیشتری دارید

 • با سلام و عرض ادب،ضمن تشکر از زحمات شما، مطلب زیبای حضرتعالی برای معرفی و استفاده دیگران، در سایت یار آشنا به آدرس http://www.yareashena.com منتشر شد. … منتظر مطالب جدید شما هستیم.

 • کاش من هم به حدی برسم که بتونم به دردهای مردم برسم و کمک کننده باشم.

 • منم با این پی نوشت شما اشک ریختم.
  گاهی ادم هایی مثل شما انقدر بزرگ میشن و سینه گشاده پیدا میکنند که توش درد کلی ادم جا میگیره و این توفیق بزرگیه.
  ریزبینی حتی تو اعمال و حساب کتاب روزانه، کارهای علمی و تمام زندگی نمود پیدا میکنه.

 • سلام
  احسنت
  دقیقا گاهی واو و یا در یک جمله ی فارسی هم کل معنی رو تغیر میده عربی بماند

  دغدغه مندی شما و احساس مسولیت شما در مقابل دوستان احسنت داره

 • سلام.
  مطلب جالبی بود. منم که رشته ام کامپیوتره تا حدی درکتون می کنم. شاید یه جورایی مثل زیر و رو کردن کد باشه.(کد های برنامه نویسی) البته به پای مطالب حوزه که نمی رسه. ممنون

 • با سلام،
  ای کاش یکم از این ریز بینی تو سایر رشته های تحصیلی هم بود، اونوقت دیگه وضع مملکتمون این طوری نبود! همش شده کپی و چینی… Big Frown

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette