آذر
۳
۱۳۹۴

اربعین!(۲)

اربعین!(2)Reviewed by مهندس طلبه on Nov 24Rating: 5.0اربعیننکاتی درباره پیاده روی اربعین

خیلی نمیشه درباره اربعین نوشت و خوند. فقط باید انسان طلبیده بشه و خودش با دو تا چشمش ببینه. اونوقته که گاهی توی پیاده روی اشکت جاری میشه و از خودت میپرسی: میلیون ها انسان به چه امیدی چندین روز پیاده راه میرن تا به مقصد برسن.

بعضی ها که صبح اگه آب پرتغالشون فراموش بشه نمیتونن شب رو صبح کنن چطور سه روز با این همه خستگی این راه رو پیاده میرن. چطور بچه های منچستر که توی عمرشون از گل نازکتر نشنیدن این مسیر رو با عشق میپیمایند…

بگذریم که اگه میلیون ها جلد درباره اربعین نوشت باز هم نمیشه حقش رو ادا کرد.

فقط توی این مطلب تصمیم دارم یه سری از تجربیاتم توی این سفر رو بگم که شاید شاید شاید روزی به درد بعضی زوار جدم حسین بن علی بن ابیطالب علیه السلام بخورد.

۱-کوله پشتی سبک:

حتما کوله پشتی بردارید. به هیچ عنوان کیف دستی با خودتون نیارید که بدجوری توی مسیر وبال گردنتون میشه و اذیتتون میکنه. از این نکته مهم تر سبک بودن کوله پشتیتون هست. هرچی میتونید بار کم بردارید، توی این پیاده روی کسی برندست که کولی سبک داشته باشه. اصلا افراط نکنید. جدا کولی سنگین باعث ازار و اذیتتون هست.( البته فراموش نکنید وسائل ضروری هم حتما بردارید. دیگه گدا بازی در نیارید و حتما وسائل اصلی رو بردارید.)

۲-چراغ قوه کوچک:

یه چراغ قوه کوچیک گاهی به کارتون میاد. مثلا نصف شب تنگتون میگیره و از قضا چراغ دستشویی موکب شما خرابه! اونوقته که ارزش این وسیله کوچیک رو میفهمید. البته اگه موبایلتون چراغ قوه داره که دیگه نیازی به اوردن چراغ قوه ندارید. فقط حواستون باشه که چراغ قوتون حتما کوچیک و سبک باشه و از چراغ قوه سنگین اجتناب کنید!

۳-سه راهی:

وقتی شب توی موکب وارد میشید و با دو تا پریز برق و صد تا موبایل تشنه به شارژ مواجه میشید ارزش این پیشنهاد من رو میفهمید! اگه سه راهی نداشته باشید بعیده نوبت به شارژ موبایل شما برسه. ولی اگه داشته باشید راحت سه راهی رو توی پریز میزنید و  موبایلتون رو شارژ میکنید.

۴-مداحی:

دوپینگی به اسم مداحی! این قسمت رو جدی بگیرید. گاهی که پاهاتون از درد نای راه رفتن نداره یه مداحی با صفا میتونه شما رو سر ذوق بیاره و چند کیلومتر شما رو راه ببره. حتما توی موبایل خودتون مداحی بریزید. البته ذائقه افراد هم مهمه. من عاشق سخنرانی هم هستم ،مخصوصا استاد رحیم پور ازغدی! چند کیلومتر رو همین طوری طی کردم. ولی باز هم مداحی نیازه. یادتون نره!

۵-لباس گرم:

لباس گرم رو اصلا فراموش نکنید. توی این سفر هیچ چیزی حساب کتاب نداره. یهو مثل ما مجبور میشید یه شب توی سرما بیرون بخوابید. پس حتما لباس گرم بردارید. البته افراط نکنید ولی حتما یه لباس خیلی گرم با خودتون داشته باشید که اگه مجبور شدید توی خیابون بخوابید به فنا نرید!

۶-شال سبز:

اگه سید هستید شال سبز یادتون نره. انصافا عرب ها خیلی به سادات احترام میذارن. البته من خودم اکثرا شال سبز نمینداختم ولی خب اگه کسی خواست میتونه استفاده کنه. خیلی مفیده.

۷-کفش یا دمپایی:

این که توی کفش راحت ترید یا دمپایی باید به انتخاب خودتون باشه. چون هرکسی توی یکیش راحته. مثلا من با کفش راحت تر بودم.(البته دمپایی هم برده بودم ولی خیلی استفاده نکردم)

اگه توی کفش یا دمپایی تون خیلی راحت نباشید مطمئن باشید تاول پاهاتون امانتون رو میبره. حتما چیزی استفاده کنید که پاتون  توش کاملا راحته. اگه میتونید یه چند کیلومتر قبل سفر پیاده روی کنید تا ببینید توی کدوم راحتید.

۸-حوله و لوازم استحمام:

حوله خیلی کوچیک بردارید، یه شامپو و صابون خیلی کوچیک. حتما با خودتون بیارید، چون شاید براتون حموم واجب بشه!توجه داشته باشید که عمده حموم های بین راهی و کربلا آبش سرده سرده. اگه احیانا حموم واستون واجب شد خودتون رو برای یه دوش آب سرد آماده کنید.

علاوه بر اون شاید معجزه شد و یه بار تونستید برای تمیزی حمام برید. البته بیشتر به معجزه شبیه تا واقعیت.

نکته: توی کربلا اگه حموم گیرتون نیومد میتونید در خونه های ملت و بزنید و سوال کنید که اجازه حموم بهتون میدن یا نه. خیلی از خونه ها اجازه میدن. البته طرفای ظهر برید که آبش گرم باشه نه یخ!

۹-نخ و سوزن:

نخ و سوزن هایی که توی هتل ها میدن خوراکه این سفره. هم جمع و جوره هم کامل!

۱۰-شارژر موبایل:

البته دیگه گفتن نداشت!

۱۱-خودکار و کاغذ:

یه خودکار و کاغذ کوچیک همراه داشته باشید. خیلی جاها به کار میاد.(مثلا به عنوان تجربه: بد نیست کسانی که به شما التماس دعا میگن رو روی کاغذ بنویسید و وقتی کربلا و نجف رفتید توی حرف به اسم دعاشون کنید. چون اگه ننویسید حتما بعضی هاشون از قلم میفتن)

۱۲-لیوان و قاشق:

گاهی میشه غذا گیرتون میاد ولی قاشق نداره. لیوان هم خیلی نیاز میشه.

۱۳-مهر و تسبیح:

خیلی مواقع مهر توی نمازخونه های بین راهی کمه. اگه خودتون مهر نداشته باشید خیلی توی راه معطل میشید. تسبیح هم واسه ذکر توی راه نیازه.

۱۴-چسب زخم:

اگه پاتون زخم بشه سریع باید از چسب زخم استفاده کنید. البته توی راه درمانگاه صحرایی هست ولی دو تا مشکل هست اولا خیلی شلوغه، دوما معلوم نیست چقدر دیگه باید راه برید تا بهش برسید.

۱۵-داروهای عمومی و سرماخوردگی

بدون توضیح!

آپدیت ۱:

۱۶-تصاویر رهبری

خیلی از کسانی که در راهپیمایی شرکت میکنن تصاویری از رهبری و شهدا و امام به کولی خودشون وصل میکنن.یا حتی پرچم هایی دست میگیرن که این تصاویر بهش وصل هست.بد نیست شما هم اگه لازم دیدید همچین عکس هایی با خودتون بردارید.ولی دو تا نکته توجه داشته باشید؟

اول این که یه چند تا عکس زاپاس هم بردارید که اگه احیانا عکستون کنده شد یا کسی ازتون خواست یه چند تا داشته باشید.و دوم اینکه اگه میخواهید عکس ها رو به کیفتون وصل کنید حتما سنجاق قفلی با خودتون بردارید.چون تصاویری که به صورت عکس برگردون هست معمولا خوب به کیف نمیچسبه و راحت کنده میشه.بهتره به جای استفاده از چسب این عکسها با سنجاق به کیفتون یا حتی لباستون بچسبونید.

نکته آخر اینکه شاید این سفر خیلی واسه خانم ها مناسب نباشه. البته این نظر شخصی منه. چون وقتی توی جمعیت میدیدم که زن و مرد توی هم میلولن به این فکر میکردم که آیا با کار حرام میشه کار مستحب انجام داد!؟

یا علی مددی

————————-

سلام به همه دوستان همیشگی سایت

یاد دوستان بودیم و نائب الزیاره. دوستانی که پیامک یا ایمیل زدن رو به اسم دعا کردم و مابقی رو کلی…

ان شاالله حاجت همه روا بشه به حق صاحب این ایام عزیز…

ملتمس دعای شما دوستان

سید محمد…

یاعلی مددی

۹۳/۱۰/۲۸

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده:

من متولد شهر مقدس تهرانم! پدرم پزشک و مادرم استاد دانشگاه هستند و خودم هم در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر(Computer) گرایش نرم افزار (Software) تحصیل کردم. بعد از اتمام لیسانس به عللی مسیر زندگیم عوض شد و تصمیم گرفتم دانشگاه رها کنم و دیگه ادامه تحصیل ندم و بیام حوزه...

۳۶ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • دستتون درد نکنه
  سید جان خوشا به حالت ما تامهران هم رفتیم اما مرز به طور کامل بسته شده بود و خروج از کشور نداشت باید از بقیه مرز ها میرفتیم که اونم با ترافیک جاده ها برا اربعین نمیرسیدیم
  مثل اون جمله که : دانشگاه رفتنیه اما حوزه بردنی . کربلا هم بردنی و سفر رفتتی . چه کنیم لیاقت نداریم

 • سلام.متن رو باید یه تغییراتی بدی!!
  طبق قول مسلم رهبری امسال گفتند که عکس من رو نبرید و به اختلافات دامن نزنید!
  و چند تا توصیه و سخن دیگه که تو جلسه دفتر تبلیغات قم مطرح شده…

  • سلام
   توصیه های دیگه هم میگفتی تا به متن اضافه کنم. در ضمن نقل قول حاج اقای پناهیان از اقا این منظور رو نداشته که مردم خودجوش عکس نزنن. چون اربعین از اقای پناهیان همین سوال شده و ایشون جواب دادن
   به یاد خدا باشید…

 • سلام
  آقای مهندس طلبه!
  این لینکهای جالب که میذارید بعضیاشون نامناسب هستند.
  مثلا لینک کلیپ “خارجکی” در سایت آپارات! این خانم که تو این کلیپ هستند فوق العاده بدحجاب و … هستند و باعث به گناه افتادن انسان میشه.شما خودتون با این وضع آرایش این خانم چطور کلیپ رو نگاه کردید؟با توجه به اینکه شما روحانی هم هستید در شان شما نیست.
  شرمنده یه وقت باعث ناراحتیتون نشه.گفتم تذکرش لازمه!!!!

  • سلام اخوی
   اتفاقا جالبه همچین خانم بدحجابی به این موضوع زیبای انسانی توجه کردن.
   در ضمن حجاب این خانم مثل حجاب خیلی از خانم های توی تلویزیون خودمونه.
   شما تلویزیون هم نمیبینید!
   یاعلی

   • اغراق میکنید.خدا وکیلی حجاب خانمهای تلویزیون این طوری نیست.بعدش هم پرداختن این خانم به این موضوع دلیل نمیشه از سر مورد بی حجابیشون انقدر ساده گذشت.در هرصورت من خواستم بگم که همه جوانب رو بسنجید.
    شما با هدایت چند جوون به این لینک باعث به گناه افتادنشون میشید.

    • در هر صورت نظرم رو عرض کردم
     اگه کسی با این صحنه ها به گناه میفته نه دیگه باید دانشگاه بره نه دیگه پاشو توی جامعه بذاره
     در ضمن حداقل فیلم های خارجی صداوسیما بدتر این اینها هم هست…
     یا علی مددی

     • سلام آقای مهندس
      من هم بانظر آقای متین کاملا موافق هستم. شما با به اشتراک گذاشتن همچین کلیپ هایی موافق بودنتون رو با این خانم اعلام کردید.(از همه لحاظ) بدی های این کلیپ به خوبی هاش ارجعیت داشت پس به اشتراک گذاشتنش به نظر من اشتباست. من که خانومم بیشتر از موضوع خود کلیپ به نوع آرایش این خانوم و لباسش و.. نگاه کردم. دیگه چه برسه به پسرهای تازه به سن بلوغ رسیده..

      در جواب اینکه می فرمایید که صدا سیما از این بدترها پخش میکند هم باید عرض کنم خدمتتون مگه صدا سیما مرجع تقلید شماست؟ که هرکاری کرد شما هم به پیروی از اون انجام بدید.؟

      توی دانشگاه و اجتماع هم میتونید چشمهاتون رو درویش کنید ولی اشتراک این فیلم یعنی نگاه کنید..
      شمایی که روحانی هستید موافق این خانم هستید پس دیگه نباید ما از ادماهایی که شاید ۱/۱۰ اطلاعات دینی شما رو هم ندارن توقعی داشته باشیم..
      یکی از عوامل رواج بی حجابی موافق شدن امثال شما با این ادمهاست.
      به امید هدایت بیشتر برای شما برادر مهندس.

      • یک انسانی میتونه هم بدی داشته باشه و هم خوبی.
       من خوبیش رو انتشار بدم دلیل بر تایید بدیش نمیشه!
       بنده حجابشون رو تایید نکردم ولی حرفشون رو تایید میکنم.
       در ضمن مرجع تقلید بنده صداو سیما نیست.ولی دوستمون که فرمودند که با دیدن این کلیپ به گناه میفتن ،آیا با دیدن فیلم های سینمایی صداوسیما هم به گناه میفتن!
       در هر صورت من هیچ وقت به انسان ها صفر و یک نگاه نمیکنم.اگه یه کافر هم حرف خوب بزنه بنده حرف خوبش رو تایید و عقایدش رو تکذیب میکنم…
       انظر الی ما قال و لا تنظر الی من قال
       ببین چی میگه ،نبین کی میگه…
       یاعلی مددی

       • منم با حرف سایر دوستان موافقم. تازه من یه خانمم ولی تو این کلیپ ها چیزی که بیش از همه و قبل از پیام اون تو ذوق میزنه حجاب این خانمه.
        جهت اطلاع من تا یاد دارم شمال تهران زندگی می کنیم و هر سه مقطع دانشگاه را در دانشگاههای تهران بودم.

       • منم خیلی موافق نیستم با تبلیغ این کلیپ ها از طرف شما. از طرف من خانم شاید درست باشه تبلیغش ولی از طرف اقا نه. بعدشم انقد کمبود حرف خوب نداریم که بخوایم از این طریق تبلیغ کنیم.
        بعضی از طلبه ها فکر می‌کنن برای تبلیغ دین و جذب ادم‌ها باید به هر طریقی دست بزنند مثلا برای جذب بدحجاب‌ها یه کارایی شبیه این کنن.

 • سلام
  این حرف چندان صحیح نیست
  میشه مراقبت کرد، و با توسل و توکل به خدا سفر بون حرامی رو انجام داد..دسته شلوغه ولی با مراقبت و تدبیر میشه سفر بی گناهی رفت بدون برخورد با نامحرم..
  جسارت نباشه تو حج واب چونه مرده رو شونه تو هست، نه این که این کار درست نباشه اما به معنی این هم نیست که حج رو تعطیل کنیم. بیست و دو بهمن هم گاهی انقدر شلوغ میشه که همه قاطی میشن به اشتباه راهپیمایی نریم؟
  به نظرم باید مراقبت کرد و با تدبیر در ساعات خاص یا جای خلوت جاده حرکت کرد..
  + لبنانی ها و بخرینی های عزیز یک حرکت قشنگ رفتند که خوبه کاروان های ایرانی یاد بگیرند..دو تا طناب رد تو در تو دور خانمها شون میگرفتند و حرکت مینمودند تنه یک نفر به این خانمها نخورد
  ++ حرفتون متین اما بد نیست در کنار مراقبت خانمها اقایون هم یکم جمع تر راه برن..بعضی از بزرگواران انقدر تو حس بودند که متوجه نمیشدن..
  روزی هر ساله تون
  + این خانواده های روشنفکر حاج آقایی که با بچه شش ماهه و ۶ ساله و خانم و اینها اومده بودند خیلی به دل ادم میچسبید، خدا خیرشون بده که خانواده رو برده بودند.

  • سلام علیکم
   مقایسه شما با حج کاملا اشتباهه.چون حج یه فریضه واجبه ولی زیارت امام حسین علیه السلام مستحب
   و همچنین راه پیمایی ۲۲ بهمن هم به همین صورته.چون حفاظت از حکومت اسلامی بر زن و مرد واجبه.در ثانی جمعیت کربلا اصلا قابل قیاس با راهپیمایی های ما نیست.
   توی راهپیمایی ها راحت میشه مراقبت کرد.
   در ضمن این راهکارهایی که فرمودید توی راه کربلا و نجف میشه انجام داد نه توی خود کربلا.توی مسیر کربلا و نجف که بحث من نبود.چون اونقدری شلوغ نیست که نشه مراقبت کرد.
   بحث من توی خود کربلا بود و مخصوصا چند کیلومتری حرم که انصافا زن و مرد تو هم میلولیدن!
   خلاصه یه امر مستحبی داریم و یک امر حرام. ایا جایزیم برای یک امر مستحب یک حرام هم انجام بدیم؟
   یاعلی مددی

   • اگر حرامه برای مرد هم حرامه، چرا انقدر راحت زن رو حذف میکنید..میشه مراقبت کرد…با حرفتون مخالفم.
    در پناه حق.

    • و اینکه اربعین امسال فقط زیارت نبود، جنبه های دیگه هم داشت .

     • سلام
      خداقوت، قبول باشه ان شاالله
      من خانمم و خداروشکر اربعین امسال توفیق زیارت آقا رو خداوند نصیبمون فرمود، یه نکته این اوضاع بی ریختی که شما با لفظ ناخوشایند “میلولیدند” نام بردید و البته شایسته نبود آنچنان غیر قابل کنترل و اصلاح نیست که شما میفرمایید خانم ها حذف شوند! من با داد و فریاد هم که بود دوستانم رو یک جا جمع میکردم و قاطی خانم های عرب حرکت میکردیم حتی صبح روز اربعین با کمک یکی از خدام حرم بدون “لولیدن” به حرم قمر بنی هاشم رسیدیم. حرفم اینه شما مردان که: “الرجال قوامون علی النسا” هستید باید حرکت ها رو مدیریت کنید، منِ خانم نمیتونم داد بکشم سر مردها که فلان طرف بروید، “المومنون بعضهم اولیا بعض” باشید…این اوضاع بی ریخت از بی سرپرستی ماست از بی ولی بودن ماست
      اللهم عجل لولیم الفرج

 • واقعا مطلب مفید و کاربردی به این میگن .ممنون

 • سلام

  راهنمایی فوری لطفا

  اقایان مشتاق به طلبه شدن به چه سایتی باید مراجعه کنن؟!!

  • حدودا اول بهمن ماه به سایت http://howzeh-qom.com/ مراجعه کنید منم میخوام امسال ثبت نام کنم

 • سلام ماکه نرفتیم اما من همه یتوصیه هاتونو خوندم جدای ازین من کلا زیاد به وب شما سر میزنم این بارم شما بیاید
  خوش حال میشیم

  • سلام ماکه نرفتیم اما من همه یتوصیه هاتونو خوندم جدای ازین من کلا زیاد به وب شما سر میزنم این بارم شما بیاید
   خوش حال میشیم
   http://graybud.blog.ir

 • سلام
  خداقوت-زیارت قبول
  ما هم خداروشکر در این اجتماع عظیم حضور یافتیم، آن هم چه ماجراهایی داشتییم شنیدنیه…اما حیف من هنر نوشتن و اشتراک گذاشتن رو درس بلد نیسم…یه کم ما رو راهنمایی بفرمایید
  موفق باشید
  یا علی

 • چقدر بهتون حسودیم میشه…غبطه نه هاااا خودِ حسودی!
  خوش به حالِ همه تون…حتمی خیلی براشون عزیزید که شرایط رو براتون جور میکنن که برید…
  ما رو که امام رضا هم چند سالی یه بار میطلبه…
  بابام نمیزاره تنهایی حتی با کاروان برم…
  داداشم هم همراهیم نمیکنه…
  خواهرمم که اصلا تو این فضاها نیست…
  من موندم و حوضِ بی آبم…
  وای توروخدا نصحیت و اینجور حرفا رو نگید، گوشم پره…
  دلی که لایقِ دیدار حرم نیست، توجیه کردن نداره که…نیست دیگه…لایق نیست…

  • منم دقیقا شرایطم همینجوریه!!!

   • تبتیل جان نظرت چیه به حال هم گریه….ها؟ نه! دعا کنیم که ما هم رفتنی بشیم؟
    ان شاءالله که سال آینده دل باباهامون نرم بشه و بتونیم بریم

 • بسم الله
  سلام علیکم
  ان شاالله زیارتتان قبول باشد و زیارت آل الله روزی همیشگی تان بشود.
  محتاج دعای خیرتان هستیم.

 • بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام و تحیات بر اولاد بهترین بانوی عالم
  تسلیت باد شهادت ولی نعمتمان امام رضا
  ما نیز با جماعتی از دوستان گام در راه نهادیم و تجربه ی اولین سفر مستقل به کشوری دیگر با تمام سختی ها و مشقاتش قابل برابری با بوسه ئی که با عنایت قسیم النار و الجنه و لطف و مساعدت دوستان بر ضریح ملائک مطافش زدیم نیست.
  این سفر که از تمامی مسافرت های پیشین مشکلات و دشواری هایش بیشتر بود و هنوز تبعات طی طریق را در جان خود احساس می کنم و علی رغم این که کیلومتری به کربلا از خیل عاشقان بازماندم اما دلخوشم که نجف و کوفهع را رفتم
  اللهم تقبل منا و اعف عنا و اغفرلنا و ارحمنا و تب علینا
  پیش ازپایان به دوست عزیز خود سید محمد متذکر میگردم آرزوی تحقق نیافته ی خود را در باب دیدار تو که ان شاأالله مشروط بر تمایل تو ساعتی در سفری و تشرفی به قم در معصومیه بردستان ابناءالزهرا بوسه خواهیم زد.آیا توفیق و سعادت این امر بزرگ را به ما ارزانی میداری؟
  والسلام علیکم و رحمهالله
  محمدامین رحمانی
  آخر صفر ۱۴۳۶
  ۲/دی ماه۹۳

 • سلام
  ۹۳/۹/۲۸
  تاریخ رو یه ماه زودتر زدین!

  • سلام
   چه کنم! در آینده سیر میکنم…
   یاعلی مددی

 • اگه بطلبه همه جوره کارها رو درست میکنه

  • سلام سید جان

   من همه اینا رو همراهم برداشته بودم ولی یه خورده خوراکی اضافی ( میوه ، نان محلی ، کشک محلی ، قورمه گوشت بره محلی ، آبمیوه ) هم خانم جان برام گذاشته بود که تو مرز خیلی به کمرم فشار میاورد آخه نه اینکه ساییدگی زانو و کمر دارم . خلاصه شب اول که تو العماره میهمان یک خانواده خونگرم عراقی بودیم همه رو به اونها دادم و حسابی کوله ی خودمو سبک کردم

   خدا خیر شیعیان عراق بده که هر جا شب میشد برا شام و استراحت و حمام ما رو به خانه های خودشون میبردن البته با اصرار بسیار زیاد و چه پذیرایی ها و احترامی که واسه ما ایرانیها قائل میشد

   اینم از بزرگی آقا ابا عبدالله (ع) هست که منت بر ما ایرانیها گذاشته و اینجوری زیارت خودش رو برامون مهیا میکنه

   آخه من تا چند ساعت قبل از حرکت هنوز نمیدونستم راهی هستم یا نه و همچنین خیلی از بچه هایی که همراهمون کردم اصلا قرار نبود بیان یا اینکه گذرنامه همراهشون نبود . مثلا” مادر خانم بنده که برا خدا حافظی همراه خانمم و مادر جانم اومده بودن پای اتوبوس که طلبیده شدن و همراهمون راهی شدن بنده خدا نه پولی همراهشون بود نه لباس اضافه یا حوله و مسواک و دیگر چیزهایی مورد نیاز . تازه صبح روز اربعین ۱۵ کیلومتر مانده به کربلا گمش کردیم تا چهار روز ازشون خبر نداشتیم تا غروب روز چهار خانمم از ایران تماس گرفت گفت مادرم اومده مرز تو کجایی ؟

   ان شاء الله بطلبه هرساله بتونیم برا پیاده روی اربعین بریم کربلا . یا حسین

   • راستی سید جان تو این ده روزی که عراق بودیم با دوستان هر شب حمام گرم جور میشد البته تو طول مسیر پیاده روی یه خورده مشکل پیاده میشد ولی بالاخره پیدا میشد

 • سلام، زیارتتون قبول. اینکه دعامون کردین چه به اسم چه بی اسم. ممنون. ان شاءالله زیارت خونه خدا نصیبتون بشه.
  یا علی…

 • سلام .زیارت قبول
  با نکته آخر خیلی موافقم . گرچه بارها دل ما پرکشید اما اخوی راضی نشد توی این سفری که چندساله قسمتشون میشه مارو همراه ببره و مارو قبل از اربعین راهی کرد.

 • اینجا هم از رانت سیادت استفاده کنید! آخه درسته؟!
  آقا قبول باشه

 • سلام

  زیلرت قبول

  منم باهمسرم رفتیم کربلا.البته باکاروان و مکان مشخص..اگه خانوما باکاروان برن خیلی راحت ترهستن..من و بقیه ی خانومای کاروان روز اربعین که خیلی شلوغ بود ازخونه بیرون نمیومدیم.وزیارت رو گذاشتیم واسه ی بعد اربعین که خلوت تر شد.قبل اربعین فقط میشد یه سلام از راه دور داد.بهتره خانوما حتما با یک محرم برن این سفر به تنهایی واسه ی یک خانوم اصلا خوب نیست

  این زیارت به ماکه خیلی چسبید انشاالله همه تجربش کنن

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette