تیر
۱۷
۱۳۹۴

هدف من چیست؟؟

هدف من چیست؟؟Reviewed by امیر خندان on Jul 8Rating: 4.5این مطلب در این باره است که نویسنده که امیر خندان می باشد "چرا به حوزه آمده؟" و این که "هدفش از آمدن به حوزه چیست؟"این مطلب در این باره است که نویسنده که امیر خندان می باشد "چرا به حوزه آمده؟" و این که "هدفش از امدن به حوزه چیست؟" این مطلب راهنمای خوبی است برای کسانی که می خواهند به حوزه بیایند و دراره هدف خود از آمدن به حوزه اطلاع ندارند. همچنین در رابطه علوم انسانی و حوزه و رابطه آن با هدف نویسند مطلب آمده است.

هر کسی یه هدفی داره از اومدن به حوزه،امّا من….

خوب تو مطلب قبلی درباره کلیّاتی از هدف و ویژگی های یک هدف خوب نوشتم.

اگر کسی به من بگوید اگر ۴ سال پیش بودی و بین حوزه و دانشگاه کدوم رو انتخاب میکردی؟همین مسیر فعلی را با تلاش و جدّیت بیشتری طی می کردم….

اگر ۴ سالی رو تو دانشگاه تو همین رشته تحصیلی طی نمی کردم،هدف از طلبگی برام چندان مشخص نبود و هدف فعلی رو نداشتم ؛شاید نهایت یک سخنران و یا مبلغ می شدم که البته اون هم لازمه ولی برای شرایط فعلی کافی نیست.

آنچه هدف من هست،ثمره ۴ سال گفت و گو و تجربه هست.تجربه این که چند باری تا مرز انصراف از دانشگاه پیش رفتم ولی در نهایت انصراف ندادم.ثمره چندین طرح  و دوره و اردو و گروه مطالعاتی.

اونچه به طور کلی باید مطرح کنم هدف من از اومدن به حوزه،همونجوری که تو بیوگرافی گفتم،بحث جنبش نرم افزاری ،خاصه در بحث علوم انسانی هست.در رابطه با علوم اجتماعی و جامعه شناسی.البته این هدف ملزوماتی داره که باید به طور جدی در راه این هدف تلاش کرد.

دین بحث مورد توجهی در طول تاریخ برای بشر بوده.در زمان فعلی این مبحث در علوم انسان به طور خاص تر مورد توجه و واکاوی قرار گرفته.در هر سطحی و هر مقطعی وارد یکی از رشته های دانشکد ه های علوم انسانی شوید،با بحث دین مواجه خواهید شد و در برابر  این موضوع نظریه های متفاوتی خواهید گرفت؛موافق،مخالف،التقاط و….

در برخورد با این نظریه ها،عکس العمل ها متفاوت خواهد بود.

برخی به دینداری حداقلی اکتفا کرده و با افکاری غربی ،اعمالی دینی و اسلامی از خود بروز خواهند داد.نماز خواهند خواند ولی همانند غربی ها معرفت حسّی رو بالاترین سطح  معرفت خواهند دانست و به دنبال آن در پروژه ها و تحقیق های خود این امر را نشان خواهند داد.تعجبی ندارد که این گونه افراد حتی مدرک دکترای خود را بگیرند ولی هنوز برای حضرت اباعبدالله الحسین اشک بریزند،ولی با یک معرفت پوزیتویسمی زندگی کنند.

برخی دیگر وقتی دین خود را در مواجه با فلسفه و رویکردی متفاوت دیدند،منزوی نشده و به دین خود رجوع کرده تا بتوانند با دیگاه دین حداقلی مبارزه کرده و نظر دین را از لسان دین درک کنند.دین حداکثری.یعنی این که رابطه دین با سیاست،اقتصاد،اجتماع را حداقلی نداسته و در دین به دنبال کشف این رابطه می پردازند.

گروه ها و نحله ها ی دیگری هم در این میان هستند؛مثل افراد بی دغدغه و بی تفاوت که بزرگترین دغدغه شان افزایش مزایا و امکانات در محیطی که هستند می شود.و یا مثل افرادی که به جای کار علمی به کار رسانه ای رجوع می کنند تا با ین روش به مبارزه و مقابله بپردازند.

من شاید خودم آدم دینداری نباشم،ولی نگاه دین حداقلی را محکوم به فنا می دانم،و معتقدم برای این که دین حداکثری را در جامعه جاری و حاکم سازیم باید رابطه دین را با ابعاد زندگی کشف کرد.این چیزی است که در حال فعلی توسط علوم انسانی در اکثر جوامع مدیریت می شود.

هدفم در راستای علوم انسانی است.تکلیفی که حس میکنم بر عهده بر و بچ علوم انسانی است که در این رشته تحصیل کردند و تحصیل می کنند،چه در حوزه و چه در دانشگاه….

_________________________________________________________________________________________________________________-

*نظر آیت الله مجتهدی در رابطه با نیت طلبگی رو از اینجا بخونید.

**شهادت اول مظلوم عالم تسلیت باد.

چون علی در عالم خلقت کسی مظلوم نیست/هیچ کس مانند او از حق خود محروم نیست

از جنایاتی که دشمن کرد در حقّ علی/در تواریخ مدوّن صد یکش مرقوم نیست

جور بی حد بین که قبر قاتلانش آشکار/لیک قبر فاطمه،بانوی او،معلوم نیست

درباره نویسنده: امیر خندان

اهل کاشانم… فارغ التحصیل کارشناسی جامعه شناسی یا همون سوسیولوژی sociology.چهار سال نظریات “مخلوقات”رو خوندم و حالا به دنبال نظریات”خالق”

۴۶ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام من از اهواز برا شما پیام میفرستم ورشته ام انسانیه از دانشگاه متنفرم نه برا درس ها برا از کوچکی تو حلقه صالحین بودیم
  چه هدفی برا رفتن به حوزه داشته باشم
  برام توضیح بدید بگید چه کتاب هایی بخوانم

 • من سال دوم حوزه هستم ولى نمیدونم هنوز هدفم چیه☹️
  فقط میدونم انتخابم بین حوزه و رفتن ب دانشگاه اونم ادامه رشته خودم گرافیگ درست بوده
  یکى کمک کنه به من
  من هدف ندارم باید چیکار کنم هدفم نمیاد هرچى فکر میکنم🧐🤨😟 Cry

 • سلام
  من نوجوانی ۱۶ ساله هستم تا یک سال پیش علاقه ی زیادی به رفتن به حوزه داشتم اما متاسفانه حالا روی دو راهی دانشگاه و حوزه گیر کرده ام تقریبا نمیدونم بعد از دیپلم چکار کنم و چی رو دنبال کنم
  از نظر خودم هم در مهندسی مکانیک و هم در حوزه استعداد دارم
  هدفی ندارم و بین دوراهی گیر کردم
  اگر کسی میتونه لطفا بهم کمک کنه

 • سلام من سه ساله طلبه حوزه علمیه هستم
  هم اکنون پایه ۳ حوزه علمیه رو تموم کردم الحمدلله
  به مدت یک ساله بحث روانشناسی ذهنم رو مشغول کرده دوس دارم تو بحث روانشناسی اسلامی قدم بزرگی بردارم.
  چیزی که به ذهنم میرسه اینه که باید در حین تحصیل حوزوی ،دکترای روانشناسی بگیرم و بعد از اینکه تو علوم حوزوی به درجه ی بالای علمی رسیدم مباحث روانشناسی رو اجتهادی بررسی کنم.
  ۱_ایا این راهی که تو ذهنمه درسته؟
  ۲_این روش (تحصیل همزمان حوزه و دانشگاه)چه جوریه؟ایا ممکنه؟؟منع قانونی نداره؟؟؟
  ۳_اگه کتاب در این زمینه (روانشناسی اسلامی_چیستی؟چگونگی)میدونید به ما معرفی کنید

 • سلام مجدد.من بچه سولدوز قبلا میگفتند و الان اسمش تغیر کرده و نقده شده از شهر های استان اذربایجان غربی .دانشگاه هم محقق اردبیلی اردبیل هستش که مشغول خواندن نظریات روانشناسان غربی هستیم هرچند چیزی نیستند و فقط بعضی از بچه ها پرستیز رشته باکلاس بودن و نظریات فروید و ادلر خوندن افتخار میدونند برای خودشان که اونهم نوعی تعلقات هستش.فعلا که مشغول عمل به تکلیفمان هستیم انهم در دانشگاه وبخصوص نشر اثار استاد متفکر شهید مطهری .تصمیم اومدن به حوزه رو دارم ولی دودل هستم و جلوم مشکلات زیاد هستش که یکیش مخالفت خونواده .در ضمن زیاد هم درس خون نیستم یا بگیم سستی به درس دارم و نمونه اش معدل این ترم ۱۶وخورده ای بود پس اگه اومدم جای یکی رو اشغال کردم و اینقدر پول بیت المال مصرف میشه نخوندم پس شما که بجای من تو اون دنیا جواب نخواهی .ولی شما باقرص ادامه بدید تا احیای تمدن نوین اسلامی و ظهور اقا بزودی اتفاق بیفته.دیگه وقته نماز هستش .التماس دعا

  • یاشاسین…
   خوب شرایطت مثله منه.هم خونواده و هم معدل و یکسری مسائل شخصی دیگه!
   دفعه بعد برای راضی کردن خونواده می نویسم و این که چجوری!
   اگه مصمم باشی و تصمیم قطعی داری،پشتکار و تلاش مضاعف هم دنبالش میاد.
   اگه فهمیدید که وظیفتون اینه،پس دریغ نکنید.
   سوالی باشه در خدمتم

 • باسلام دوباره.از جواب دادن به سوالاتم تشکر میکنم اما چون من یک کمی اول زود باور بودم وبعد از اشنایی با اثار استاد شهید مطهری باعث شده ذهن من نقاد بار بیاد وهر حرفی رو زود قبول نکنم .از اون حرفی که گفتید یک عده روانشناسا میگند اگر بایک پااول نشه کدوم روانشناس گفته من نمیگم چنین چیزی محال است در واقع ولی برای خود من هم حالب شد بدونم.راجب تناقض روانشناسان اون یک چیز عادی هستش چون روش علوم روانشناسی از ۱۸۷۹ازمایشی شده است توسط ویلهام وونت واز فلسفه جداشده .حتی شما رفتار استاد فروید وشاگرد ایشان ادلر و یونگ ببینید پی خواهید بردبه این حرفم.راحب کتاب راز من اطلاعی ندارم وفقط یک چیزهایی شنیدم اینکه قانون جذب هستش و موفقیت ولی افسوس من این هستش که دین ما به عنوان دین کامل ولی ما نرفتیم تحقیق کنیم که همان حرف هایی که برایان تریسی و امثالشان راجب موفقیت میکند ائمه ماهم میگند اصلا نمیشود که کسانی انسان کامل باشند وچیزی از روانشناسی ندونند.خود کتاب نهج البلاغه یک کتاب کاملا تربیتی هستش ولی افسوس که ما این طرف قسمت دین معرفی نکردیم.راجب مشاهده هم باشماموافقم ولی ما میگیم تو جلسه مشاوره مشاهده است که به شما بهترین اطلاعات میده ولی درسته کافی نیست ماهم جامعه شناسی بروس کوئن و گیدنز تاحدودی خوندیم ورشته ما وشما کمی به هم ارتباط دارد.ببخشید بی ادبی کردم و اینفدر زیادحرف زدیم عاجزانه التماس دعا دارم .یاعلی

  • سلام مجدد.از پیگیریت خوشم اومد داداش.
   کاش میگفتی بچه کجایی و کدوم دانشگاه؟
   این حرف رو درباره روانشناسا ارجاع میدم به حرف آقای فرهنگ که درباره قانون جذب و امثالش کار میکنن.صبر کن اسم روانشناس رو باید بگردم.
   البته در مورد منابع دین حرفتون صحیحه با این قید که نیازه افرادی مشتاق مثل شما بیان و با این دیدگاه برای تمدن اسلامی نوینی که به تعبیر حضرت آقا در راه است،سربازی کنند!
   قصد نداری بیای طرفای ما؟ما در خدمتیم ها!
   هر چه میخاهد دل تنگت بگو داداشی!این سایت برا همین بحث ها و نظر هاست.
   منم متقابلا التماس دعا دارم.یا علی

   • شما قبول دارید نظریات اقای دکتر فرهنگ رو؟
    راز و قانون جذب با دین تناقضی نداره؟
    پس چجوریه که میگن اعمال بدت رو بزرگ ببین و اعمال خوبت رو کم. مثلا ادم همش نگران بدیهای خودش باشه هی جذب میکنه و میره تو ضمیر ناخوداگاهش و بیشتر و بیشتر میشه.
    مثلا من یه گناهی از کسی میبینم که عادی شده براشون ازشون بدم میاد و میگم وای چه گناه بزرگی چه ادم بدی رعایت نمیکنه. ولی اگه کسی مثل امام علی علیه السلام یا پیامبر -ص- باشه نه تنها از اون فرد بدش نمیاد فکر بد درموردش نمیکنه قضاوت و غیبت نمیکنه بلکه محبت هم میکنه و رحمت بهش داره.
    !!! یعنی بدبینی ندارند نسبت به افراد ولی من دارم.

    • برخی نظرات ایشون رو بله.مشاوره خانواده شون رو نسبتا پسندیدم.
     در برخی موارد هم نه ،قبول ندارم.
     البته ایشون مطالعات حوزوی هم داشتند و با منابع فقهی و حدیثی هم آشنایی دارند.
     در مورد کتاب راز و استناد به حرف آقای فرهنگ خواستم به رفیقم بهنام بگم که روانشناسا خلافش رو هم گفتند.
     در مورد قانون جذب که ایشون میگن اطلاعات زیادی ندارم.از پاسخگویی معذورم!

 • رشته من راهنمایی و مشاوره هستش .انسان وقتی وارد جایی که میشه بخصوص درس و علم هدفی غالبا باید داشته باشه .مطلبی که میخواستم از تون بدونم این هستش که اخه در روانشناسی تربیتی انواع هوش ها بر اساس تقسیم بندی اقای گاردنر وجود داره که میتوان هوش کلامی .فضایی.بدنی نام برد.بطور مثال کسی با قد ۱۵۰میخواد بسکتبالیت بشه که در عمل باید گفت این انسان استعداد و بنیه بدنی برای رشته بسکتبال رو نداره .منظورم از گفتن این مطلب این هستش که کسی با هدف مقدس خدمت به امام زمان و انقلاب امد حوزه ولی اگر استعدادش را نداشت که چی .باید به فرموده استاد مطهری هدف با وسیله مقدس استفاده شود که اونهم عمر را در چیزی تلف نکردن که استعدادش ندارد .ایامعیار هایی وجوددارد که یک حوزوی بخواهد بیاید طلبه بشود بداند چه استعداد هایی لازم دارد در وجودش اخه متاسفانه در ایران اکثر بچه ها خوب هدایت تحصیلی نمیشوند که یکیش قبل ورود به حوزه است وحتی در دبیرستان هم اینطور هست که من دیدم اکثر طلبه هایی که بدون شوروشوق درس میخوانند وبیمیل هستند نسبت به طلبگی .ماروهم دعا کنید.سایت خوبی دارید.

  • سلام.
   نمیدونم از کجا شروع کنم.اخه در این باره زیاد بحث کردم.چون قبل از حوزه سوال من
   هم بود.خدا خیرت بده سوال خوبی پرسیدی!
   اول از خود روانشناسا بگم.منم چند واحدی روانشناسی پاس کردم اون هم هیلگارد
   رو…
   یه عده از روانشناسا هم میگن اگه فردی که فقط یه پا داره تو مسابقه دو
   میدانی اول نشه،یک پا داشتنش رو ملامت نکنه.چون به اندازه کافی سعی
   نکرده!شرح مفصل این حرف رو از مجموع سخنرانی های آقای فرهنگ که در قم و
   تهران معروف هستند پیگیری کنید.
   پس روانشناسا حرف نقض توی خودشون هم هست.خصوصا اگه یه نگاه به کتاب راز بندازید این حرف تایید میشه.البته کتاب یه مشکلاتی هم داره.برای شاهد حرفم گفتم.پس جای تامل داره!
   اما اگه از لسان دین بخواهید این مطلب رو بررسی کنید فعلا مختصری رو که
   میدونم و میتونم مینویسم که حرف زیاده…
   علامه جوادی استعداد رو قبول ندارد.به قول صادق یکی از طلبه ها میگم.
   ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم…..شرح این آیه و تفسیرش خیلی از
   مشکلات ما رو حل میکنه.
   مساله دیگه هم این که این قضیه رو با عدل الهی حل میکنند که اگه خدا چیزی رو از انسان بخواهد و امکانات و توانایی رو به بنده نده،با عدالت الهی در تضاد میشه.
   باز از یه جنبه دیگه “لیس لاالنسان الا ما سعی” و “لا یکلف الله نفسا الا وسعها”
   و تفسیر این چند آیه با یکدیگر.
   از سوی دیگه شاهد مثال ها از یاران پیامبر و ائمه اطهار(علیهم السلام)و تطبیق بحث استعداد و توانایی در این افراد.
   و کلی حرف و بحث دیگه
   در مورد خود شهید مطهری هم میگن:ایشون بسیار پیگیر بودند و پشتکار علمی
   بالایی داشتند.همین مساله باعث شده بود اگه نقطه ضعفی هم داشتند برطرف بشه.
   و این یک امر قطعی هست که شهید مطهری ظاهرا از هوش بسیار بالایی برخوردار
   نبوده و این همه خدمات انجام داده.خدا رحمت کنه این معلم شهید رو.
   در مورد هدایت تحصیلی هم موافقم
   البته در مورد بی رغبتی به درس در طلبه ها مشاهده کافی نیست.چون من خلاف این مشاهده رو زیاد دیدم.به قول جامعه شناسا این روش برای این موضوع صلاحیت کافی نداره.
   در مورد سایت هم نظر لطفتونه.سایت برا مهندس طلبه هست و من فقط نویسندم.

   • جالب بود!

 • سلام
  به نظر شما کدوم از رشته های دانشگاهی ارتباط بیشتری با حوزه داره؟
  تا اگر کسی بعد از کارشناسی وارد حوزه بشه استفاده بهتری از دوران دانشجویی خودش ببره؟

  • سلام بر هم اسم خودم
   بستگی به هدفت داره داداشی که چه رشته ای رو انتخاب کنی
   مهندس نرم افزاری در حوزه داریم که داره بازی های رایانه ای متناسب با این مرز وبوم تولید میکنه و بچه های مکانیک که تو حوزه علوم انسانی مشغول هستند و به خاطر تناسبی که بین ریاضی و منطق هست و رابطه منطق و فلسفه،دارند از این طریق کار میکنند….
   نظر شخصی من به رشته های علوم انسانی هست که ارتباط بیشتری با حوزه دارند یعنی در موضوع مشترک هستند با کمی اغماض(ولی در روش متفاوت)هر دو بحث سعادت انسان و چیستی انسان و گاهی هم دین (در دانشگاه)را در سرلوحه خود دارند.
   اولویت هم در رشته ها به نظرم :روانشناسی،جامعه شناسی،علوم سیاسی،علوم تربیتی،و بعد رشته های دیگه هست.
   چون رشته هایی مثل ادبیات عرب،فلسفه،حقوق در خود حوزه بهتر از دانشگاه کار میشه ولی اون رشته هایی که گفتم روی موضوعاتی بحث میکنه که یا داخل حوزه اصلا بحث نمیشه چون موضوعیتی برای حوزه نداره یا اگر هم بحث بشه از نظر دینی و درون گفتمانی هست…
   نگفتی چه مقطعی هستی عزیز؟چه هدفی داری؟

   • سلام مجدد
    سال اولی رشته عمران هستم ولی از وقتی به دانشگاه امدم فهمیدم که اینجا،اونجایی نیست که باید باشم!!!و در دانشگاه به اهدافم نمی رسم و تصمیم گرفتم به چیزی که همیشه یه جای ذهنم بهش فک میکردم جامع عمل بپوشونم و اون چیزی نبود جز حوزه امدن
    و چون اول راهم و امکان تغییر رشته برام وجود داره در تکاپو ام تا بفهمم یک مهندس طلبه!چه مهندسی باشه بهتره؟؟؟

    • سلام به نظر من از همین الان که فهمیدید دانشگاه براتون اونجایی نیست که دنبالش هستید تا وقت‌تون تلف نشده به فکر یک تصمیم جدی باشید.
     نظر مراجع تقلید رو نگاه کردم بعضیاشون گفته بودن طلبه شدن تو شرایط جامعه‌ی ما واجب کفایی است و بعضی واجب عینی. حتی از ایت الله بهجت پرسیده بودند اجازه‌ی پدر و مادر لازمه یا نه؟ فرمودند طلبه شدن به رضایت امام زمان -عج- نزدیکتره ان شاا…
     البته من فقط نقل قول کردم چیزی که یادمه نوشتم دقیق‌ترش رو خودتون سرچ کنید.

    • البته در حوزه دکتر طلبه،روانشناس طلبه و…هم داریم.
     باید خوب مشورت کنید.گاهی اوقات تصمیم های زودگذر عاقبتش پشیمونیه گاهی هم از اقبال فرد نه .مواظب باشید این که محیط رو نپسندید باعث نشه به جای دیگه ای رو بیاورید.شاید یه راهکار انصراف از دانشگاه باشه،یه راهکار تغییر رشته و حتی تصمیم هایی دیگه مثل مرخصی گرفتن یک ترم از دانشگاه.با اهلش مشورت کنید که هم شما و اهدافتون رو خوب بشناسه،و هم مسیر حوزه و دانشگاه رو …

 • حاشیه به جمله ی “برخی به دینداری حداقلی اکتفا کرده و با افکاری غربی ،اعمالی دینی و اسلامی از خود بروز خواهند داد”
  *دین حدّاقلّی و اکتفای به حدّاقل‌ها، از نظر اسلام قابل قبول نیست؛ ما در معارف خودمان چیزی به‌عنوان دین حدّاقلّی نداریم، بلکه در قرآن کریم در موارد متعدّدی اکتفای به بعضی از تعالیم دینی دون(۴) بعضی، مذمّت شده است؛ «اَلَّذینَ جَعَلُوا القُرءانَ عِضین» یا آیه‌ی شریفه‌ی «وَ یَقولونَ نُؤمِنُ بِبَعضٍ وَ نَکفُرُ بِبَعض» که مربوط به منافقین است، اشاره‌ی به همین است.*
  بیانات بیانات در دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى – ۱۳۹۳/۱۲/۲۱

  * نکته مهم در سخن امام خامنه ای * چیزی به نام دین حداقلی نداریم.

 • با خانم های طلبه‌ای که تو مسیرشون جدی هستند چجوری می‌تونیم ارتباط برقرار کنیم؟
  یا خانم هایی که از دانشگاه به حوزه رفتند.

  • سلام
   طاعات و عبادات همه دوستان مقبول حق تعالی
   چقدر خوشحال شدم از این همه علاقه به ورود به حوزه
   اما چند تا نکته هست که واقعا باید بهش توجه بشه
   مخصوصا برای ورود به حوزه خواهران
   خانوم های خوبی که قصد دارن به حوزه ورود پیدا کنند مخصوصا بعد از دانشگاه باید بدونن که معمولا یا ازدواج کرده اند و یا در سن ازدواج قرار دارن پس اومدن به حوزه باید منافاتی با تشکیل زندگی ایندشون نداشته باشه یعنی خوب فکر کنن می تونن فعالیت های حوزوی داشته باشن
   اینکه صرفا وارد حوزه بشن و تحصیل کنن کفایت نمی کنه، یعنی باید فعالیت بعدی و پس از تحصیل هم داشته باشن پس با این هدف نیان که صرفا می خوان علوم دینی رو یاد بگیرن و برای خودشون علم اموزی کنن و یا بحث ها اخلاقی . اینها مهم هست اما بحث ثانوی اون مهم تر هست
   منابع مالی حوزه واقعا محدود هست و درست نیست که اینطوری مصرف بشه و این نوعی اسراف ،یکی از اهدافی که در حوزه خواهران خیلی پر رنگ تر از حوزه بلند مدت برادران هست بحث تبلیغ،
   یعنی باید فکر کنن می خوان مبلغ باشن یا خیر !!!!!؟؟؟؟
   واگرنه خود دوستان می تونن همین کتاب ها رو بگیرن توی خونه بخونن و یا با ارتباط با حوزه خواهران می تونن اون اخلاق و صفای باطن رو هم زودتر و خالص تر کسب کنن.ویا حتی در همین فضای مجازی از حوزه خوب مجازی استفاده کنند.
   توی حوزه بودن و تحصیل کردن صرف نمیشه ،نیاز به یکسری خدمات هم هست و حوزه برای دادن این خدمات به جامعه تاسیس شده پس به این قسمت خدمات هم توجه کنند.
   انشالله موفق باشید
   التماس دعا

   • سلام ممنون از توضیحاتتون. اتفاقا به بحث تبلیغ فکر میکنم.

 • خانم من شمامیتونید در ازمون سطح سه جامعه شرکت کنید..قوانین خانوما با اقایون تو این زمینه متفاوته

  • سلام بیشتر راهنمایی میکنید؟
   سطح ۳ چندساله؟ بدون خوندن پیش نیازها میشه پیشرفت کرد؟
   راستی حقوق اساتید حوزه چه خانم چه اقا چقدره حدودا؟

   • به سایت جامعه مراجعه کنید اونجا زمان ازمون و منابع ازمون رو کاملا شرح داده..درمورد حقوق اطلاعی ندارم

 • بسیار عالی….
  موفق باشید برادر ؛ انشاءالله اگر فرصتی بود بیشتر درباره فضا و حال و هوای حوزه برامون بگید
  ممنونم
  یاعلی
  التماس دعا

 • سلام

  خواهر من برق خوندند. لیسانس. الان جامعه الزهرا شرکت کردند و قبول شدند منتظر جواب مصاحبه هستند اگه از سطح دو شروع کنند دچار مشکل نمی شوند؟ البته همسرشون هم طلبه هست و با این که سطح یک هستند تدریس هم می کنند و عضو نخبگان هم هستند.

  • ظاهرا “موذن”جواب شما رو دادند.از نظر آموزشی شاید اشکالی تداشته باشه که من اطلاع ندارم،ولی ارتقایی خوندن باعث میشه تا فهم عمیقی از ادبیات عرب صورت نگیره و در به کار بردن این ابزار برای فهم قرآن و روایات ظرایف ادبی و حتی ترجمه صحیح را درک نکنیم…
   یه بار برای ارتقایی یه مطلب میزنم….

 • سلام، به نظرتون برای شروع یک سیر مطالعاتی باید از کجا شروع کرد؟
  سیر مطالعاتی کتب استاد مطهری به تنهایی کفاف نمیده؟!
  من مکانیک خوندم!

  • سلام نویدجان
   من دقیق نمیدونم و این کاره نیستم.ولی اون قسمتی رو که میدونم اینه که قبل از شروع سیر،از فرد می پرسن که چه کتابایی خونده،با کدوم گرو های فکری آشناست،چه سیر هایی رو شرکت کرده…به همین خاطر نیاز به وجود یک گروه مطالعات و یا استاد هست.البته بدون استاد وگروه هم میشه کهخ باید آزمون و تجربه کرد و مشورت بسیار تا نقطه ای در سیر فکری نامعلوم نمونه.
   به قول حضرت آقا شهید مطهری نقطه شروعه و به قول آقای رحیم پور اگه کتابهای شهید مطهری خوب خونده بشه میشه خیلی از شبهات امروز رو هم جواب داد.
   اگه تونستید برای آشنا شدن با شهید مطهری به صورت نظام مند و سیر کامل طرحی رو که سازمان بسیج دانشجویی در تابستان برگزار میکنه شرکت کنید.فکر کنم اسمش طرح “تمهید”بود…فشرده و نظام منده.
   ما یه مدت دانشگاه بنا بر یه اقتضایی چندین کتاب از آقای اصغر طاهر زاده رو خوندیم و مباحثه کردیم.
   نکته بعدی که میدونم:حتما حتما در آثار مطالعاتی از هر جا و هر کی، باید نسبت خودتون رو با انقلاب به خوبی درک کنید و واضح و شفاف باشه برای خودتون.حتی اگه مخالف و یا منتقد هستید.
   اگه اینجوری نباشه،با بن بست ها و نقاط تاریک زیادی روبرو میشید.چون داریم در فضای انقلاب اسلامی تنفس می کنیم.
   هدفتون هم از سیر هر چه مشخص تر،مسیرتون روشن تر و پیشرفتتون سریعتر.مثلا سیر مطالعات اندیشه سیاسی امام ،هدف یک نفر باشه
   http://tariq.blog.ir/ به این وبلاگ یه سر بزن

 • سلام ، مطلب خوبی بود. دسته بندی دین داران رو جالب اومدی.

  • سلام.البته دسته التقاطی ها رو نگفتم که کفر آدم رو در میارن.مثلا استادی مذهبی که دین رو میخاد با اعداد و ارقام بسنجه…
   یه بار یه استاد در بحث تمدن آنچنان بحث تمدن اسلامی رو به صورت التقاطی تدریس کرد که هیچ کدوم اول نفهمیدیم که التقاط رو تدریس کرد.

 • سلام علیکم

  راستش من رشته ام مهندسی آی تی بود الان تقریبا یک سال درسم تموم شده .
  از طرفی هم خیلی به حوزه و دروس حوزه علاقمندم .ولی میدونم که علاقه داشتن تنها کافی نیست امسال شرکت کردم و ۳۱ تیرماه مصاحبه دارم خیلی هم استرس بخاطرش ندارم .ولی واقعا دودل شدم
  می ترسم از پسش برنیام .ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام
   باید یه کم درباره هدف و نیت خودتون بیشتر فکر کنید…با طلبه هایی که این مسیر رو طی کردند مشورت کنید و اگه بتونید کسایی رو پیدا کنید که اونها هم همین انتخاب رو دارند،تبادل نظر و گفت و گو کنید که باعث دلگرمی میشه….
   البته سهم توکل و توسل رو نباید نادیده گرفت تا دستگیری کنند و راه راست رو نشونمون بدن

 • سلام کمی مختصر و مبهم بود. این یعنی چی؟ تعجبی ندارد که این گونه افراد حتی مدرک دکترای خود را بگیرند ولی هنوز برای حضرت اباعبدالله الحسین اشک بریزند،ولی با یک معرفت پوزیتویسمی زندگی کنند.

  پژوهش‌ ها و کارای تحقیقاتی حوزه در چه سطحی است؟ منجر به مقاله و کتاب میشه؟ فقط در سطح داخل؟

  • سلام
   کاش میگفتید که چه میخونید و چی خوندید تا بدونم از کجا براتون شروع کنم.ولی خلاصه اش:
   یعنی این که:آدم ها بر اساس اون معرفتی که با جهان خارج رو میشناسند،رفتار متناسبی با جهان دارند.یعنی جهان بینی ما بر اساس نوع معرفتی هست که جهان خارج رو باهاش میشناسیم.حالا اگه این نوع معرفت رو مثلا عقل و وحی قرار بدیم ثمری متفاوت خواهد داشت با زمانی که این معرفت رو حس و معرفت حسی قرار بدیم.
   وقتی نوع معرفت حسیّ شد،دیگه خدایی رو که حس نمیکنیم قبول نداریم که به تبع اون فرستاده ها و رسولان اون خدا رو قول داشته باشیم.چه برسه به ائمه اطهار…
   یه اصطلاح هست که بین علوم انسانی رایجه،”پای آدم جایی میره که سر آدم اونجا میره(یا به اون طرفه)”.یعنی رفتار آدمی تابع طرز فکری هست که بر اساس یک معرفت انتخاب کرده داره
   حالا استادی که داره بر اساس یک معرفت حسّی زندگی میکنه و تدریس،باید رفتاری تابع اون معرفت داشته باشه،ولی حالا چرا هنوز به برخی دستورات دینی خود عمل میکنه جای سواله و چند تا جواب داره….
   وقتی استادی معرفت حسی رو بر وحی مقدم دونست،چگونه بر دو رکعت بودن نماز صبح،گریه کردن و روضه،اعیاد مذهبی و…..اعتراضی نمیکنه و خودش هم عمل میکنه؟
   غرب زده هاشون میگن:چون این اعمال در جامعه فعلی کارکرد داره(دیدیگاه کارکردگرایی جامعه شناسی)و خیلی هم خوب باشند میگن نگاه کنید که جرم و جنایت در ماه های محرم و رمضان کم میشه!!!
   بعضی شون هم میگن چون تحت فشار جامعه هستن.بعضی شون نتونستند هنوز از نظر معرفتی با خودشون کنار بیا و نومن ببعض و نکفر ببعض هستند.و دسته های دیگه.
   //////
   در مورد مقالات کامل نمیدونم،ولی هر ساله تو حوزه جشنواره هایی علمی هست که مقالات علمی چاپ میشن و مورد تقدیر و قول مساعدت برای همکاری.برنامه “کتاب سال حوزه “هست که در موضوعات مختلف هم کتاب هایی به این برنامه حوزه فرستاده میشه.
   از سوی دیگه بعد از پایان سطح ۲و۳ حوزه،طلبه ها باید پایان نامه ارائه کنند.
   اگر پایان نامه ها قابلیت ارائه در قالب کتاب رو داشته باشه،ظاهرا با پیگیری شخصی میشه چاپ کرد
   *ببخشید طولانی شد.
   **باز هم در خدمتیم…یاعلی

   • یک دانشجوی کارشناسی ارشد یکی از همین رشته های فنی! یه کم غیر علوم انسانی حرف بزنید لطفا.
    شاید حس میکنم من تو یک نوع معرفت حسی هستم!!

    • سلام مجدد
     بحثی که گفتم درباره معرفت مختص به علوم انسانی نیست؛یه بحث علمی هست که در علوم مورد توجه هست.
     ظاهرا در علوم تجربی و فنی بیشتر چون طریقه دستیابی به منابع علمی حس ،هست،دانشجو ها وکسانی که در این طریق هستند بیشتر دچار اعتماد بر حس شوند و نگرانی شما هم به خاطره همینه که نکنه دچاراین موضوع شده باشید.نگران نباشید.چمران ها کم نیستند.
     فکر نکنم بتونید ولی اگه شد و گذاشتند دوره های طرح ولایت رو شرکت کنید(به خاطر سن شاید) که اولین درس این دوره علمی بحث معرفت شناسی هست.خوبی این دوره ها اینه که هم با استاد تدریس میشه و هم چون موسسه امام دارای یک مجموعه فکری هست،نظام فکری بهتری رو ارائه میدن.اگر هم مقدور نبود می تونید درسنامه وکتابهای طرح رو که یک سیر مشخص داره تهیه کنید.کتابی به نام”درآمدی بر معرفت شناسی و مبانی معرفت دینی” از آقای محمد حسین زاده از نشر موسسه امام خمینی و کتاب دیگه هم “انسان،راه و راهنما شناسی” از جمعی از نویسندگان زیر نظر محمود فتحعلی و همون نشر(خصوصا فصل ۴و۵ کتاب در درباره وحی شناسی هست).هر دو سال ها در طرح ولایت تدریس شده،طرحی که اساتید اولیه اش علامه جعفری و علامه جوادی بوده اند.
     معرفت حسّی ثمرش اینه که فلان دانشمند غربی میگه خدا رو تا زیر تیغ جراحی ام نبینم قبول ندارم و یا جملاتی از این قبیل.
     که به معرفت حسّی،معرفت پوزیتویسمی میگن و سرآمدانی هم این نوع معرفت داره.
     راستی علامه جوادی هم کتابهایی دارند از جمله”منزلت عقل در هندسه معرفت دینی”که رابطه عقل و دین در کتاب بررسی شده و بحثی درباره معرفت اومده.کتاب های دیگه ای هم این بزرگوار حول این محور دارند که شناخت کامل و جامعی نسبت بهشون ندارم.

 • سلام
  طاعات و عبادات مقبول حق تعالی
  بسیار عالی و خوب
  هرچند مختصر و مفید
  انشالله موفق باشید
  التماس دعا

  • من اگه بخوام حوزه بخونم بعد از کارشناسی ارشد باید از اول شروع کنم؟ یعنی بهتره از سطح ۱ شروع بشه؟ چقدر طول میکشه که ادم به مرحله‌ی تدریس و تحقیق برسه و خدمت کنه تو حوزه‌ی خواهران؟
   قبول شدن تو جامعه الزهرا امکانش هست با این شرایط؟ راحته؟

   • سلام.از هر مقطعی وارد بشید باید همون سطح یک رو شروع کنید مگر این که توانایی داشته باشید که چند پایه رو ارتقایی بخونید و همون ابتدای کار امتحان ارتقایی بدید که در برخی شهرستان ها هم این امکان نیست . اکثر اساتید ارتقایی رو منع می کنند مگر به شرایط و استثنائها.که بحث هایی زیادی داره….
    درباره تدریس و تحقیق و…بستگی به توانایی فرد داره.یکی از اساتید ما سال چهار که بوده ازش تقاضا میشه برا تدریس.اصلا درست در مسیر حوزه اینه که میگن باید این قدر درس رو یک طلبه خوب بخونه که بعد از همون سال بتونه تدریس کنه.یا مثلا کاری که همین آقا سید ما داره میکنه،ایشون هنوز سطح یک هستند و اینجوری فعالیت دارند.
    در مورد حوزه خواهران،شرایط و…اصلا اطلاعی ندارم.میتونید از طریق سایت مجمع طلاب وبلاگ نویس با وبلاگ های خانم های طلبه آشنا بشید و از خواهران بپرسید.

   • سلام.نه شما نباید از اول شروع کنید..شمامیتونید در ازمون سطح سه جامعه الزهرا شرکت کنید.من طلبه ی همون جاهستم

    قوانین اقایون طلبه باخانومای طلبه یکم فرق میکنه

    • سلام
     اگه وبلاگ دارید معرفی کنید تا خانم هایی که سوال دارند و ارجاع بدم به آدرس وبلاگتون.

 • مطلب عالی بود
  جواب خیلی از سوال هایم را گرفتم

  • سلام محمود جان
   کاش میگفتی چه رشته ای میخونی یه کم بیشتر آشنا میشیدیم.
   این اطلاعات ناقص و پراکنده من بود…
   اگه کتاب های آقایون میرباقری،طاهرزاده،مطهری و…بزرگوارانی از این قبیل رو تونستی بخون و مباحثه کن که عالییه
   یا علی

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette