اردیبهشت
۱۱
۱۳۹۵

ساخت ایران!

ساخت ایران!Reviewed by مهندس طلبه on Apr 30Rating: 5.0ساخت ایران!مقام معظم رهبری (حضرت آقا) هفته گذشته در روز کارگر سخنرانی داشتند. موضوعات مختلفی در این سخنرانی بیان کردند که یکی از موضوعات اصلی این بحث استفاده از کالای داخلی بود. به نظرم بد نیست دوستان این سخنرانی را کامل گوش کنند و بعد مطالبی که در ادامه نوشتم رو مطالعه کنند

مقام معظم رهبری (حضرت آقا) هفته گذشته در روز کارگر سخنرانی داشتند. موضوعات مختلفی در این سخنرانی بیان کردند که یکی از موضوعات اصلی این بحث استفاده از کالای داخلی بود. به نظرم بد نیست دوستان این سخنرانی را کامل گوش کنند و بعد مطالبی که در ادامه نوشتم رو مطالعه کنند (برای گوش دادن به سنخرانی حضرت اقا اینجا کلیک نمایید)
استفاده از کالای داخلی از چند منظر قابل بحث است

۱-فریضه
رهبر دینی جامعه بارها و بارها در سخنرانی هایشان گفتن که مردم از کالای داخلی استفاده کنند. در نتیجه کسانی که با نیت خدایی به سمت استفاده از کالای داخلی بروند قطعا ثواب میبرند. امروز در بین دوستانی میگفتم، به نظرم امروز خرید کالای داخلی با نیت خدایی، از خیلی از کارهای مستحبی مثل نماز و روز و … بالاتره چرا که در این زمانه هیچ وقت رهبر جامعه اینقدر درباره هیچ مطلبی اینقدر سفارش نکردند و کسانی که به این توصیه لبیک بگن قطعا اجر و ثواب زیادی خواهند داشت.( البته بماند که ممکنه تاکید اینقدر زیاد در موارد وجوب هم برداشت بشه!)

۲-صدقه
ما خیلی وقت ها به افراد نیازمند صدقه میدیم. خب صدقه ثواب زیادی داره بلاشک. ولی چرا ما پیشگیری نمیکنیم؟
خیلی از افرادی که امروز نیازمند و فقیر هستند دیروز افراد نیازمندی نبودند و بخاطر تعطیلی کارخانه و شرکت و … نیازمند شدند. چرا کالای خارجی مصرف کنیم تا نیازمند ایجاد بشه بعد به او صدقه بدیم.

بیاییم با خرید کالای داخلی نیازمند های فردا را امروز بی نیاز کنیم.

۳-بچه شیعه
با خرید هر کالای خارجی در حقیقت یک غیرشیعه را شاغل میکنیم و یک بچه شیعه رو بی کار! کمی غیرت بخرج بدهیم و پولمون و توی جیب بچه شیعه بریزیم.
بد نیست وقتی یک کالای ایرانی ولو بی کیفیت میخریم به این نکته دقت داشته باشیم با خرید این کالا یک جوان شیعه و محب امیرالمومنین سرکار میره. حتی اگه کیفیت مطلوبی نداره، ولی بخاطر این نیت میشه غیرت خودمون رو نشون بدیم.

۴-کیفیت بهتر
خیلی از کارخانه های ایرانی کوچک و با تکنولوژی قدیمی هستند. علت اصلی این مسئله هم به کمبود پول این شرکت ها و کارخانه ها بر میگرده.
بنده تقریبا ۱۵ سال هست که تجربه کار در شرکت های مختلف رو داشتم. به عینه دیدم که وقتی شرکتی کوچک هست و بودجه کمی داره نمیتونه خیلی کیفیت بالایی داشته باشه ولی وقتی مشتری هاش بیشتر بشه و پول بیشتری توی دست و بالش بیاد میتونه کیفیتش رو بهتر کنه. ما با خرید کالاهای داخلی در حقیقت به خیلی از این کارخانه ها کمک میکنیم تا کم کم در آینده کیفیت بهتری ارائه دهند.
البته کارخانه های دولتی از این قاعده مستثنا هستند، چرا که کارخانه های دولتی وابسته به پول ما نیستند. حقوق آخر ماهشون از پول نفت تضمین شدست! اگه هم بخواهد ورشکست بشه با قلدری و زور و کمک دولت روی پا می ایستد ولو یک ریال هم سود نداشته باشد.

۵-کالاهای عالی

خیلی از کالاهای ایرانی واقعا از لحاظ کیفیت عالی هستند و هیچ از کیفیت خارجی کم ندارند. میشه با کمی جستجو از این کالاها هم استفاده کرد.(البته قبول دارم که پیدا کردن این جور کالاها گاهی سخت و وقت گیره. ولی فراموش نکنیم هرچه سخت تر ثواب بیشتر!)
نکته: البته بعضی از سایت های اینترنتی مثل دیجی کالا، کمپین های کالای با کیفیت ایرانی راه انداختن. به سادگی میتونیم کالاهایی که مشابه داخلی دارن و با کیفیت هستند و از اینگونه سایت ها پیدا کرد.(البته همه کالاهای با کیفیت داخلی در این سایت ها نیستند ولی بعضی هاشون به سادگی میشه پیدا کرد. بنده چند بار تجربه خرید کالای با کیفیت داخلی و از دیجی کالا داشتم و انصافا راضی بودم)

۶-جای خالی یک سایت
به نظرم جای خالی یک سایت جامع برای کل محصولات ایرانی خالیه. مثلا made_in_iran.ir. هر کالای داخلی در هر زمینه ای توی ایران وجود داره توش باشه و حتی از لحاظ کیفیت درجه بنده بشه و امکان خرید انلاین وجود داشته باشه. به نظرم ایده عالی هست اگر یکی روش کار کنه

۷-مقایسه اشتباه

قبول دارم که خیلی از محصولات ایرانی کیفیت پایینی دارند ولی خیلی مواقع هم ما مقایسمون اشتباه هست. مثلا میاییم یک جنس درجه c ایرانی و با کی جنس درجه A کره ای مقایسه میکنیم. مثلا یکی از دوستان چند وقت پیش یک کالای دیجیتالی ایرانی خریده بود با قیمت حدود ۲ میلیون. بعد از خرید از کیفیت جنس مینالید و با یکی از برند های معروف مقایسه میکرد. در انتهای صحبتش گفتم قیمت برند معروف چنده؟ گفت حدود ۴ میلیون!
نگاه کنید، اگر هم میخواهیم مقایسه کنیم باید دو کالای با یک قیمت و یک درجه و مقایسه کنیم نه اینکه یک کالای ۴ میلیونی و با یک کالای ۲ میلیونی مقایسه کنیم. البته بازم تاکید میکنم که انکار نمیکنم خیلی مواقع کالای ایرانی با هم قیمتش از لحاظ کیفیت پایین تره.

۸-جاده خاکی
مقام معظم رهبری در صحبت هاشون فرمودند ما در یک جاده اسفالت رانندگی نمیکنیم.
خب خیلی از کشورها امروز در جاده اسفالت رانندگی میکنن. ما که امروز در جاده خاکی رانندگی میکنیم نیاز به کمک بیشتری داریم تا پیشرفت کنیم و بتونیم کیفیت کالاهامون و بیشتر کنیم و هزینه تمام شده و کمتر کنیم. اکثر کشورهای جهان مثل ما در تحریم و فشار نیستند، ولی وقتی ما این همه فشار داریم باید همبستگی بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم بر این مشکلات فائق بیاییم. باید دست به دست هم بدهیم تا آینده را از آن خودمان کنیم.

۹-فرزندان
یادمون نره، افرادی که با خرید کالای داخلی ما سر کار میرند فرزندان، دوستان، اقوام، هم وطن های ما هستند. در حقیقت حتی اگر خود ما مستقیم تولید نداشته باشیم، به صورت غیرمستقیم سود این خرید به ما هم میرسد

۱۰-یک قدم
البته قبول دارم خیلی ها نمیتونن فقط کالای ایرانی بخرند. خیلی ها سختشونه به هزار و یک دلیل. ولی من شخصا صفر و یک به دنیا نگاه نمیکنم. اگه نمیتونیم همه کالاهامون و ایرانی بخریم، در هر حدی که میتونیم ایرانی بخریم.

اگه یکی از کالاهامون را ایرانی بخریم بهتر از هیچی نخریدنه. اگه دو تا میتونیم ایرانی بخریم بهتر از یکی خریدنه.

دوستان عزیز مهمه قدم گذاشتن در این راهه. ولو یک قدم

فقط یک نیت خدایی نیاز داره و یک یا علی…

والسلام

درباره نویسنده:

من متولد شهر مقدس تهرانم! پدرم پزشک و مادرم استاد دانشگاه هستند و خودم هم در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر(Computer) گرایش نرم افزار (Software) تحصیل کردم. بعد از اتمام لیسانس به عللی مسیر زندگیم عوض شد و تصمیم گرفتم دانشگاه رها کنم و دیگه ادامه تحصیل ندم و بیام حوزه...

۱۰ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام.یکی از دوستام کل جهازشو به جز یکی ک مشابه ایرانی نداشت،ایرانی گرفته…خیلی حس قشنگی داره کاش این طور کارها بین جوونای ما به یک ارزش تبدیل بشه…به یادخدا باشید…یاعلی

 • مطلبی که نوشتین منطقی و درسته امیدوارم که بکار ببندیم و انتشار بدیم در فضای مجازی- موفق باشید

 • سلام مهندس طلبه !
  آقا کجایی ؟! چرا دیگه مطلب نمیزاری …
  ما شدیدا منتظر مطالب جدید شما هستیم

 • سلام. مهندس طلبه جان با صحبتت موافقم.
  اما این امر بستگی به همدلی و وجدان مسئولین و مردم داره. بعضی از شرکت ها و کارخانه برای سوء استفاده های شخصی دست به تولید کالاهای بی کیفیت میزنند. نمی دانم بعدش درسته که یک خریدار با نیت صادقانه بیاد یک کالا را بخره یا نه.

 • بسیار عالی،
  مثل همیشه .اما واقعا ایران نیاز ارائه کیفیت بالاتری داره، جنسای ما متاسفانه بسیاریشون بی کیفیت هستند و شاید دلیل اصلی اطمینان نکردن مردم همین باشه!

 • سلام علیکم
  شما با افتخار در سایت ما لینک شده اید چنانچه لایق دونستید ما رو هم لینک کنید
  موسسه ما یه موسسه کوچک که متاسفانه هیچ حمایتی نشده و تماما توسط هزینه های شخصی اداره میشه لطفا شما با لینک کردن ما اولین حمایت از موسسه را کلید بزنید
  http://etratenor.blogsky.com/
  باتشکر
  عباس سلطانی از موسسه عترت نور

 • سلام برادر
  چرا بخش کمک به توسعه حوزه مجازی مشکل دارد. یعنی پرداخت انلاین را که می زنیم با صفحه خطا مواجه می شیم.
  اگه ممکن شماره کارتت رو سایت اعلام کن .
  ممنون
  یاعلی

  • باسلام واحترام
   متاسفانه به علت مشکلات سراسری، خیلی از سایت های ارائه دهنده خدمات واریز آنلاین بسته شدند. امیدواریم زودتر مشکل برطرف شود
   شماره کارت
   ۶۱۰۴۳۳۷۹۴۳۷۱۵۰۲۷
   به نام سید محمد حسینی نژاد
   به یاد خدا باشید…

 • سلام علیکم.
  بسیار مفید و عالی.
  تشکر

 • جای میخوندم که کره جنوبی در اوایل محصولاتش خیلی بی کیفیت بود ولی بخاطر حمایت مردم و مسئولینش الان به اینجا رسیده

  البته دلایل دیگری هم هست ولی حمایت که تاثیر داره

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette