مرداد
۱۱
۱۳۹۱

فرشته!

فرشته!Reviewed by مهندس طلبه on Aug 1Rating:

در لحظاتی که سرگردانم در میان عظمت الهی!در کویر سوزان!و داغ!در این ماه زیبای خدایی!

ای کویر!ای نشانه ای از عظمت الهی! امروز قصد دارم برای تو قلم بزنم!آری!

برای تو قلم میزنم ای نشانه عظمت الهی!

مردمانی در تو خشکی و گرما را میجویند!ولی من! در تو عظمت و بزرگی خدا را!

چقدر بزرگ و با عظمتی ای کویر!

آنقدر بزرگ و با عظمتی که نوشته های حقیرم در میان عظمتت گم است!

إی کویر این چند خط را برای تو مینگارم!ای نشانه خدا…

 

سلام بر تک تک صاحبان حقیقیه وبلاگ!بر خود خود خود شما!

درینگ درینگ،درینگ درینگ

مادر دختر خانوم:سلام،بفرمایید

مادر طلبه:سلام،ببخشید برای امر خیر مزاحمتون شدم

مادر دختر خانوم:بفرمایید چه امری!

مادر طلبه:برای خواستگاری از دخترخانومتون!برای پسرم!

مادر دختر خانوم:بله،در خدمتم. کار پسرتون چی هست؟چند سالشونه؟ و…

مادر طلبه: پسرم طلبه هستند و …در همین حین مادر دختر خانوم وسط صحبت مادر طلبه میپره و میگه: ببخشید ما دختر به طلبه نمیدیم!

خب مادرای طلبه خیلی با این صحنه مواجه میشن!خوب و بدش باشه واسه بعدا!کلا یه صحنه تکراریه براشون!مثل بعضی از کارتون های صداوسیما که از بچگی تا پیری برامون تکرار میکنند!

میگذره !میگذره !میگذره ! تا بعد از کلی این در و اون در زدن! یه خونواده شیر پاک خورده توی مرحله تلفنی طلبه رو رد نمیکنند و میذارن یه جلسه بیان خواستگاری!

خب این تازه راند اول بود!

بزن بریم راند دوم!دریگ!

راند دوم!

حالا موقع صحبت دخترخانوم و پسر طلبه هست!بعد از سوالای تکراری که توی مجلس صحبت هر دختر پسری هست!طلبه میرسه سراغ اصل مطلب!و اونم بیان شرایط زندگی طلبگی!

اولش از شرایط سخت زندگی با طلبه به دختر خانوم میگه!

طلبه:خب !با عرض پوزش جسارتا شما از شرایط زندگیه طلبه خبر دارید؟

دختر خانوم:بله!تا حدودی!

(در همین حین پسر طلبه  یه نفس راحتی میکشه و زیر لب آروم زمزمه میکنه و میگه:خداروشکر که با زندگی طلبه تا حدودی اشناست!پس کارم راحت شد!ولی دلش آروم نمیشه و برای محکم کاری بازم یه کمی از شرایط زندگی طلبه بیان میکنه!)

طلبه:خب خداروشکر که آشنایی دارید!پس خب میدونید که شغل اصلی طلبه درس خوندنه و طلبه باید از صبح تا شب سرش توی کتاب و درس و بحث باشه!

دختر خانوم(که یه کوچولو چشاش گرد شده! ولی خودش رو کنترل میکنه و به روی خودش نمیاره و ادامه میده) :خب چند سال باید سرش توی درس و بحث باشه؟

طلبه:خب اگه خدا عنایت کنند و آقا امام زمان عج اجازه بدن تا آخر عمر!

دختر خانوم(با کمال تعجب!) :یعنی میخواهید تا آخر عمر درس بخونید!

طلبه:بله!دیگه!

(دختر خانوم یکمی میره توی فکر ولی باز خودش رو کنترل میکنه!)

طلبه:در مورد بحث مالی هم باید یه نکاتی درباره زندگی طلبگی بهتون عرض کنم!همون جور که اشراف دارید !طلبه ها خیلی شهریه نمیگرن و در زمانی که درس میخونن باید با همین شهریه اندکِ طلبگی بسازن! در حقیقت زندگی با این شهریه اندک سختی های خودش رو داره و باید یه جوری با سختی هاش کنار اومد!راستش رو بخواهید دیگه از بریز و بپاش و خرج های اضافی باید صرف نظر کرد و خرج های اصلی هم با قناعت باید انجام داد!در حقیقت با این شرایط میتونید زندگی کنید وگرنه زندگی با این شهریه اندک جور در نمیاد!

دختر خانوم(که حسابی حرصش گرفته از حرفای طلبه و زیر لب زمزمه میکنه که:خب بگو باید بمیرم و تمام!):راستش نمیدونم!باید بهش فکر کنم!

طلبه:فکر خوبیه!بهش فکر کنید! ولی چند تا نکته دیگه هم هست که بد نیست در این زمان بهش فکر کنید !برای مثال وقتی که معمم میشم!خب خودتون از شرایط سخت معمم شدن خبر دارید!آیا با شرایطش و اذیتاش میتونید کنار بیایید؟! درباره محدودیت های یک طلبه و همسرش چطور؟واستون سخت نیست؟!

دختر خانوم:سکوت

طلبه(واسه این که سکوت رو بشکنه! ادامه میده!) :خب عجله ای نیست!بد نیست به این موضوعات  فکر کنید و در جلسات بعد جوابتون رو بهم بفرمایید…

خب بیچاره این طلبه!خبر نداره دیگه جلسه بعدی در کار نیست!و آخرین باریه که روی صندلی های اون خونه میشینه! و فردای همین روز مامان طلبه  با جواب ننننننننننننه صریح مامان دختر خانوم مواجه میشه!

خب حالا هی خونه این دختر برو !خونه اون دختر برو !اونقدر این سیکل تکرار میشه و میشه و میشه که همه خونواده طلبه ریغشون[۱] در میاد!میپرسی چرا! از بس این ور و اون ور میرن!

خب!ولی چون همون طلبه هم خدایی داره !بعد مدتی زیاد!شاید چند سال ! بالاخره یک دختر فداکار پیدا میشه!و این مرحله رو هم قبول میکنه!

خداروشکر!میریم راند سوم!درینگ!

و اما راند سوم!

جلسه بله برون!

خب!خیلی ها تا این راند به سلامت میان ولی در این راند گیم أوت (Game Out) میشن.چرا که توی این مرحله بیشتر طلبه با خونواده دختر طرفه نه خود دختر!واسه همین تا این مرحله اگه به صورت معجزه دختری با شرایط پسر کنار اومده! دیگه توی راند سوم باید خونواده دختر با شرایط پسر کنار بیان! که خیلی ها هم توی این راند کنار نمیاد!مثلا:

بابای دختر خانوم:چییییییییی فقط ۱۴ سکه میخواین مهر دخترم کنید!عمرا!اصلا صحبتش رو نکنید!

بابای دختر خانوم:چییییییییی میخوای یه عمر دخترم رو ببری توی زیرزمین اجاره ای زندگی کنی!عمرا!اصلا صحبتش رو نکنید!

بابای دختر خانوم:چییییییییی میخوای مرتب بری تبلیغ!عمرا!اصلا صبحتش رو نکیند!

خلاصه طلبه با هزاران چییییییییییی! و عمرا! های بابای دختر خانوم مواجه میشه!و در این راند نیز به شکست مواجه میشه!

خب !داری از خودت میپرسی آخر این قصه چی شد!واست میگم!دو دقیقه صبرِ لَ [۲]!

خب بعد از مدتی مدید که طلبه از هر دری ناامید شده!

همه درها براش بسته شده!

دیگه امیدی نداره!

خسته!

تنها!

طرد از همه جا!

در این هنگام! نوری عجیب میبینه! آره!عجیب!اونقدر عجیب که با چشمش نمیتونه درست اون رو ببینه! دقت میکنه!با سختی میبینه! آره!خودشه!یه فرشته!

یه فرشتست! فرشته ایه که همه راندها را تک تک پشت سر گذاشته و پیِِ همه سختی ها رو به تنش مالیده و آماده همراهی با یک طلبه شده!

نه یک روز!نه دو روز!بلکه یک عمر!

این فرشته زمینی نیست!گویا از آسمان ها آمده! تا او نیز مانند یک طلبه در جهادی سخت و نفس گیر شرکت کند!و پا به پای طلبه جهاد کند!البته نه جهادی اصغر!که لیاقتش کمتر از جهاد اکبر نبوده و نیست!

آری او یک فرشته است…

همه شما رو به خدای هم سران فرشته میسپارم

یا علی مددی

————————————————

پاورقی:

سلام علیکم و رحمه الله بر رفقای همیشگی خوتم!

خب چند تا نکته!اول توضیحات شماره یک و دوم متن

[۱]خب این لغت «ریغ» را واسه این بکار بردم!چون که توی یکی از صحبت های حاج آقا مجتهدی شنیدم که ایشون فرمودند :فلان چیز ریغو هست!

پس صدای اعتراضات بلند نشده!و نگن در شأن طلبه نیست کلمه ریغ رو بکار ببره!

[۲] منظورم از صبر لَ همون صبر کن به ترکی هست! ساختار نوشتاری دقیقش رو نمیدونستم و حدودی نوشتم!دوستان اگه کسی اطلاع دقیقی داره بفرماید تا درستش کنم!باتشکر

دیما امر خاصی نیست جز

التماس دعا

یا علی مددی

مهندس طلبه

۹۱/۰۵/۱۱

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده:

من متولد شهر مقدس تهرانم! پدرم پزشک و مادرم استاد دانشگاه هستند و خودم هم در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر(Computer) گرایش نرم افزار (Software) تحصیل کردم. بعد از اتمام لیسانس به عللی مسیر زندگیم عوض شد و تصمیم گرفتم دانشگاه رها کنم و دیگه ادامه تحصیل ندم و بیام حوزه...

۱۲۸ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • به نظر من این مطالب یه جور مغالطه هست، چون برخی خانواده ها با سبک طلبگی بزرگ نشدن و دوست دارن با هم سطح و مدل خودشون زندگی کنن، با این مطلب شما دارین میگین هر کی شوهرش طلبه نیست و رد می کنه، یه آدم هرزه بی دینه،
  در حالی که افرادی مثل شهید چمران شهید فخری زاده طلبه نبودن و همسرش شاهد چمران یه خانم پولدار بوده، با این تفکر شما پس اونا آدم های بدی هستن، چون شوهراشون طلبه نبستن.
  لطفا یه کم درست فکر کنین.
  آدم با هم کفو خودشون باید ازدواج کنن و روانشناسان اسلامی جز ایمان مسائل دیگه ای رو هم جزء کفویت می دوننن

 • دوستان عزیزم سلام
  درمورد اینکه خیلیا میگن کسی با طلبه ها ازدواج نمیکنه باید بگم که خودم طلبه هستم ون تنها خودم بلکه استاد خود بنده هم ب خواستگاری نرفتیم. یعنی خانم ها خودشون واسطه شونو برای ازدواج فرستادن.

 • به نظر حقیر این پست علاوه بر اگاهی دادن از واقعیات باعث کم تر شدن روحیه جدیدالورودان میشه داداش
  درسته این سختی هارو داره اما برا همه نکه تو توکل کنی خدا میندازه بغلتاین تجربه شدس

 • سلام به همه دوستان عزیز خسته نباشین من به تازگی قصد طلبه شدن دارم امابااین صحبتایی که شد واقعا میترسم نمیدونم میتونم ازعهده ی این کاربربیاتم یانه باتشکر

  • سلام. اگه امام زمانمون تنهان اگر نیاز به یار دارند اگر حضرت آقا کمک می خواند و اگر رضایت حضرت زهرا تو طلبگیه دیگه هیچ چیز مهم نیست

   دوما من طلب العلم تکفّل اللَّه برزقه؛ هر که علم جوید خدا عهده دار روزی او شود.
   خود خدا متکفل روزی طلبه است.

   بنده هم خودم طلبه ام هم پدر و مادرم طلبه اند. یعنی هم خودم با شرایط طلبگی آشنا هستم هم آینده ی طلبگی رو دیدم توی خانواده ای طلبه زندگی کردم الحمد لله تا الان هیچ جا گیر نکردیم زندگی طلبه ها اعیانی نیست ولی عجیب با برکته این رو گفتم که خدایی نکرده شیطون به بهانه ی رزق و روزی شما رو از این راه فوق العاده دور نکنه
   یا علی مدد

 • آدم یا وارد کاری نباید بشه، یا سختی هاشو قبول کنه. به قول معروف کسی که خربزه میخوره پای لرزشم میشینه. بنده نفسم از جای گرم بلند نمیشه. ۲۸ ساله و مجردم. اما کار طلبگی که ماها میکنیم زیاد سخت نیست.مدافعین حرم که خانمشون رو ول میکنند میرن اونا هم کارشون سخته. این زندگی که شما توی متنتون برا طلبه ها ترسیم کردین و به این سختی، برای طلبه هایی مثل امام و حضرت آقا و امثالهم اینجوریه. والا الحمدلله وضع مادی خیلی از طلبه ها ماشالله خوبه.اون عده ای که ازدواجشون سخته به این علته که مورد خوب و عالی پیدا نمیکنند. و این مسئله عمومیت داره و مخصوص طلبه ها نیست. شما اگه یه کارمند باشی مورد عالی بخوای پیدا کنی سخت گیر میاد. چرا مورد عالی گیر نمیاد ؟ بخاطر فرهنگ امروز جامعه ماست که متاسفانه مادی گرایی، بی حیایی و بی غیرتی موج میزنه. کسی که دنبال دختری معنوی و قانع میگرده سخت پیدا میشه،چون والدین دخترشان رو جوری تربیت کردند که برای آینده مالی دنبال شغل و مدرک بره . و این نوع تربیت، مادی گرایی رو در وجود دختر نهادینه میکنه نه محبت حقیقی و ایثار را. از طرفی دختر را از سنین کم به محیط های مختلط میفرستن. به دانشگاه مختلط میفرستن. بالطبع اثرش رو بر اخلاق و رفتار دختر میذاره. پسرا بخاطر غلبه عقلانیت دنبال ایده آل هستند و سخت پیدا میشه. دختر بخاطر غلبه عاطفه تحت تاثیر والدین تربیت خاصی پیدا میکنه. برای همین هم هست که پسری که ولنگار هم هست دنبال دختر با حیا میگرده. متاسفانه در مقوله ازدواج به دستورات دین توجه کمی میشه، فلذا این همه مشکلات و سختی و بدبینی و نا امیدی بوجود میاد. برادر عزیزم امیدوارم در مسیر طلبگی موفق باشید و جامعه را با محبتی که در دین ما هست و متاسفانه در جامعه ما نسبتا غایب هست آشنا کنید و به اسلام حقیقی و لزوم محبت و رحمت الهی رهنمون فرمایید.حال و روز جامعه ما حال و روز کسی یه که هر خیانتی در حق مولای خودش کرده و الان……… از طنزی که در متنتون بود واقعا لذت بردم. الحمدلله استعداد خوبی دارید. انشالله موفق و موید باشید. التماس دعا.

  چونست به درد دیگران درمانی

  چون نوبت درد ما رسد در ، مانی

  من صبر کنم تا ز همه وامانی

  آئی بر ما چو حلقه بر در، مانی

  • سلام دوست عزیز
   فراموش نکنیم جنگیدن جهاد اصغر هست و جهاد اکبر مبارزه با نفس…
   به یاد خدا باشید

 • سلام
  طولانیه اما ب کمکتون نیاز دارم

  یه دسته دیگه ای از دختراهم هستند ک دوستدارن فرشته باشند اما نمیدونند ک قابلیتش رو دارند یا نه
  من یه دختر ساکن تهرانم تو خانواده ی مذهبی و ولایی ک هرگز اجبار یا تنبیهی واسه اعتقاداتم نداشتم و بخاطر خوب بودن پدر مادرم ازشون الگو گرفتم و همینطور ک بزرگ میشدم خودم دنبال یکسری مطالب رفتم
  خودم تجربه کردم
  شاید تا دوسه سال پیش بشدت الانم ارادت به حضرت اقا نداشتم
  تا پارسال نوع چادربرام فرق نداش اماالان چادر ساده رو دوستدارم و علاقه ام هم ب حضرت مادر بیشتر شده
  و..
  قبلا از عروسی و موسیقی بدم نمیومد اما الان ب خواست خدا دیگه ازشون لذت نمیبرم و بیشتر سخنرانی و مداحی و مولودی بهم ارامش میده
  من دانشجوی سال اخر IT هستم اما میگم کاش حفظیاتم خوب بودو رشته های دینی ویا حوزه رو انتخاب میکردم چون اونوقت یقینا خیلی پیش ازین بزرگ میشدم و حتما بزرگتراز الانم.
  خانواده ی شادی هستیم,من مثل پدرم شوخ طبعم ,خیلی اجتماعی هستم و صحبت کردن توی جمع کلاس یااقوام برام راحته
  توی اقواممون روحانی نداشتیم و من اطلاعات زیادی نداشتم تااینکه یکسری مطالب رو توی اینترنت خوندم

  حالا یک خواستگار طلبه دارم ک قراراست برای خارج فقه به قم برن

  الان نیاز ب کمک شما و سایر بزرگواران دارم
  میگم دسته ی سوم هستم چون واقعا نمیدونم شعار میدم یا عمل خواهم کرد
  میگم باعث رشد و تعالی من میشه
  سرباز امام زمان هست و فرزندانم رو برای امام زمان تربیت خواهیم کرد

  میگم برای من تمسخر و متلک مردم مهم نیست

  میگم باسختی های اقتصادی کنار میام
  و…

  اما مطمن نیستم ک بتونم همیشه رو بگیرم تو خیابون
  مطمن نیستم ک میتونم دیگه کمتر شاد باشمو شوخی کنم یانه

  ک ایا افسرده نمیشم ازینکه همسرم اکثر مواقع مشغول درس و یا تبلیغ باشه

  ک ایا میتونم روحمو بزرگ کنم و ذهنمو پرورش بدم یانه
  ایا بچه هامون مثل باباشون میشن یا مثل خیلی از فرزندان بزرگان یا علماامون اصلا زده میشن
  بنظرم ازدواج طلبه اونهم در سطوح بالا با عامی مثل من همانند ازدواج یک دکتر با یک سیکل هست
  هرکدام فهم و دنیای متفاوتی دارند

  نظرتون رو بگید لطفا
  واقعا نیازمند مشاوره افراد مطلع هستم تا بتونم تصمیم بگیرم

  چشم انتظار نظراتم

  ان شاء الله امام زمان ازتون راضی باشه
  موفق باشید

 • مطلب زیبا و تا حدی واقعی بود…
  ولی خدایش به دانشجوها سخت تر زن می دهند….
  دعا بفرمایید….
  به وبلاگ ما هم سر بزنید ، یه نمه طلبگیه!

 • سلام حاج اقا دیگه در این حد که شما نوشتین فکر نکنم باشه من خیلی ها رو میشناسم که اتفاقا با شرایط طلبه ها حال میکنند و زندگی سخت رو به زندگی در رفاه و تجمل ترجیح میدن البته بستگی به محیط و شهر هم داره.یاحق

 • سلام حاج آقا. توی مشهد بعضی از حوزه ها میگن تا چند سال حق ازدواج ندارین در حوزه های قم هم همین طوری است؟

 • منم مطلب فرشته ورژن ۲ رو تایید میکنم
  آره طلبه های اینطوری هم پیدا میشه
  خواستگارهای این دوره و زمونه تو جلسه خیلی خودشون رو خواهان نشون میدن اما و قتی که رفتن دیگه پشت سرشونم نگاه نمیکنن…..حتی زنگ نمیزنن که فرشته ها این قدر گوش به زنگ نمونن. واقعا که….

 • سلام مهندس
  خواهرم طلبه سطح۳مدرسی قم با رشته فلسفه اسلامی و تفسیر جامعه الزهراست!
  و هم اکنون مدرس حوزه هستند متاسفانه موردهای خواستگاریشان هم کفو نیست و سن ازدواجشان کم کم میگذره متولد۶۴ هستند
  مانده ام دختر به این خوبی و متدین و بسیار باحیاء و…چرا؟؟؟
  مهندس دلم خیلی شکسته خیلی…
  دعا یادتون نره.

  • سلام خداوند بر شما
   خواهر عزیز به نظر میرسد شما و خواهرتان مدرک تحصیلی و شغل را عامل کفویت میدانید در حالی که هم کفو بودن به ایمان است و بس. البته درسته که شغل و تحصیلات و چهره و فاصله سنی مهم هستند اما ملاک نیستن.
   نمیدونم با پیگیر مطالب وبلاگ طلبه ای در عصر انتظار هستید یا نه ، اما اگر از من میشنوین تمام جوشکاری های ۱و۲ این وبلاگ رو بخونید تا دیدتان نسبت به امر مقدس ازدواج بازتر شود.
   راستی دعا و توسل وتوکل هم نباید فراموش بشه.
   التماس دعا.
   یا علی. Big Smile

 • سلام صحبت های شما رو تا حدودی قبول دارم و اما تا حدودی نه دوستی داشتم که بسیار مومن و خانم و محجوب و خلاصه تو حوزه به سر این دختر قسم می خورند دختری پاک و نجیب و اما این زهرا خانم ما دنبال ازدواج های آسان و… بود معیارش فقط اخلاق و ایمان بود خلاصه پارسال عقد می کنه با یک طلبه و اما این اقای طلبه هم بسیار خود را مومن جا زده بود در جلسات خاستگاری حرف از نماز شب و… می زد اما بعد از عقد (نماز صبحاشو خواب می موند نمازهای ظهر و عصرش رو ساعت ۶ غروب می خوند ( دوست ما دم نیاورد و حتی والدینش و دوستاشم خبر نداشتند تا اینکه تا اینکه ۴۵ روز از عقد نگذشته مادر پسر می گه باید طلاق بگیرید حالا چی شده چی شده ببععععله زهرا خانم تا دوم دبیرستان یه مانتویی بوده اما با مانتوهای گشاد بدون آرایش وحتی بدون گذاشتن ذره ای مو بیرون. چی شد …اینکه پسره گفت شما تدلیس کردید و نگفتید که دخترتون قبلا مانتویی بوده خلاصه ما سوختیم که چرا اینطوری شد دختر به این ماهیی رفتیم با دوستمون صحبت کردیم دیدیم ای دل غافل پسره چقدر مشکل اخلاقی داشته و این دختر تو این مدت همه چیزو ریخته تو خودش و به کسی چیزی نگفته و جالبه بدونید که اقوام پسره هیچ کدوم نمی دونستند که این شازده عقد کرده و اصلا به کسی نگفته بودند و دختر بیچاره رو وقتی خاله پسره میاد خونشون تو حمام مخفی می کنن…پسره با دوست ما بیرون نمی رفته می گفته روم نمی شه مادر پسره چی بگه خوبه:پسر من روش نمی شه با یه خانم جایی بره !!!! چشمای آدم گرد می شه خلاصه اگر یه طلبه نمی تونه خرجی زیادی داشته باشه ،اگر باید سرش رو کتاب باشه تا اخر عمر حداقل حداقل دل همسرش رو نشکونه حداقل بهش محبت کنه اگه نمی تونه هدیه انچنانی بگیره حداقل با یه شکلات کادو پیچ شده دل همسرش رو نرم کنه ….اینایی که گفتید درست اما تو حوزه دخترانی می شناسم که بعد از ازدواجشون با یه طلبه افتادن داغون شدن ….خم به ابرو نمیارن و ابرو داری می کنن اما ایا وقتش نشده اقایون طلبه به خودشون بیان….راستی برای دوستم زهرا دعا کنید چون این روزا حال درستی نداره …. مگه خدا توبه رسول ترک و طیب و… رو نپذیرفتپس چرا بنده هاش ….مگه خدا ستارالعیوب نیست پس چرا بنده هاش…قاضی دادگاه و چند مشاور حق رو به زهرا دادن….پس اقایون هم باید درست بشن یه زن اگه پول نداشته باشه اما محبت همسرش باشه همه چیز داره

 • سلام منم میخام با طلبه ازدواج کنم ..معرفی کیند شمارشون بدید

  • سلام
   ببخشید اینجا سایت همسریابی نیستا!
   در ضمن ازدواج های اینترنتی ،نتیجش توی دادگاه های طلاق میشه دید
   یاعلی مددی

  • خب من نمی تونم نامردی یک طلبه رو که میشناسم به همه طلبه ها تعمیم بدم. فقط کاش اونیکه من میشناختم برای حفظ زندگی خودشم که میشد حاضر بود فقط به بزرگترش بگه نه! و حاضر بود پای حرفی که زد بمونه و بعد حاضر بود بدونه شخص مقابلش برای اون چه زجری کشیده و بعد حاضر بود درک کنه شرایط سخت داشتن یعنی چی و بعد حاضر بود دل از هوس هاش بکنه!
   نه تنها مردم عادی خوب و بد دارن که طلبه ها هم همینطور!

   • البته اشتباهی درجواب دوستان دیگه دیدگاه گذاشتم

 • نظرتون راجع ب خواستگاری رفتن طلبه ها واقعی بود،اما میتونید چیزی هم بگید که ‏

  که ‏
دختر ‏
هم ‏
حرف ‏
پدرشو ‏
زمین ‏
نندازه،هم ‏
حرف ‏
خواستگار ‏
طلبه ‏
اش ‏
را ‏
گوش ‏
کنه،و ‏
خودشم ‏
تحویل ‏
گرفته ‏
باشه،مثلا ‏
دختر ‏
۱۴تا ‏
حق ‏
توی ‏
عقد ‏
نامه ‏
رو ‏
بگیره ‏
،مهر ‏
زیادم ‏
طلب ‏
نکنه.

 • سلام خیلی دوست دارم با یک طلبه ازدواج کنم اما پدر و مادرم راضی نیستن برام دعا کنید و اگه راهکار دارید ایمیل بفرستید همه مشکلات رو هم تحمل می کنم اما نمی تونم رو در روی والدین بایستم حتی اگه اون فرد سرباز امام زمان باشه Frown

  • ان شاالله ماشاالله هر چی خیر قسمتتون بشه!
   یاعلی مددی

 • آدم بودن خیلی بالاتر از فرشته بودنه، چون فرشته ها هم به آدم سجده کردند، البته منظور از آدم، انسانیت به معنی تمام و کمال است نه هر آدمی که اسم آدم بودن رو یدک بکشه، اگه ماشینتو همیشه رو دنده سه بزاری به موتورش فشار میاد و بازدهی کمتر میشه گاهی وقتها باید تغییر دنده بدی بزاری رو یک که عمر موتور و ماشین بیشتر بشه، زندگی هم فراز و نشیب داره اگه یکنواخت باشه تکراری و خسته کننده میشه به نظر من اگه دنبال یکی باشی که مثل خودت باشه خیلی نمیتونه جالب باشه مثل اینکه دوباره میخوایی در کنار آدمی مثل خودت زندگی کنی، چیزی که به زندگی شیرینی میده همین اختلاف سلایق و تفاوتهاست، یعنی در حقیقت باید به دنبال مکمل خودت باشی، ازدواج یعنی کامل کردن هم، دو خطی که موازی هم برند هیچ وقت بهم نمی رسند، اگه ما روی زمین هستیم پس اول باید قاعده ادم بودن رو رعایت کنیم و در کنارش از معصومیت فرشته ها هم حداقل بویی ببریم، آدمیان به دنبال فرشته ها هستند و فرشته ها مشتاق دیدن یک آدم، راستی آقای مهندس اگه امکانش باشه از برنامه های چهارشنبه سوری و ایام عید و دید و بازدیدهای بچه های حوزه هم مطالبی بنویسید Handshake

  • سلام
   بله،درسته که مقام ادم بودن از فرشته بسیار بالاست.ولی باید توجه داشته باشید که هر مطلبی یه جایگاهی داره
   اگه یه مطلب علمی باشه این صحبت شما درسته،ولی یه مطلب عرفی و عامیانه به این صورت نیست.چون توی عرف میگن فلانی مثل فرشست!(یعنی خیلی انسان خوبیه!) در چنین جایگاهی نمیشه به این فرد بگید،چرا این مقایسه رو کردید ،چون مقام فرشته از ادم پایین تره!
   درباره این که فرمودید نباید دنبال این باشی که یکی مثل خودت گیرت بیاد،اتفاقا به نظرم دقیقا برعکس.خیلی هم در اسلام داریم که دنبال یکی بگرد که هم کفو خودت باشه.
   این که میگن باید دو تایی مکمل هم باشند به این معناست که مثلا مرد هر چقدرم که کامل باشه باز هم خلا داره و زن اون خلا رو پر میکنه و بالعکس!
   و زیاد هم داریم که اگه دنبال همسر خوب هستی خودت خوب شو تا همسر خوب هم نصیبت بشه!
   در حقیقت زن و مرد باید دوتایی با هم ارتقاء درجه پیدا کنند.مثل دو بال!
   درباره چهارشنبه سوری که خیلی بروبچ حوزه برنامه ای ندارند!ولی برنامه عید رو سعی میکنم بهش بپردازم!ان شاالله ماشاالله
   یا علی مددی

   • سلام، عذر میخوام جناب مهندس این خلاهایی که گفتین همون تفاوتها یا اختلاف سلایق و نظرات محسوب نمیشه، نمونه اش تو دانشگاه یه آقا پسری بود که به لحاظ اخلاق و ایمان خیلی مقید و به قول معروف زبانزد خاص و عام بود،ایشون با یه دختر خانومی ازدواج کردند که تو نماز جماعت که شرکت نمی کردند حالا من دقیقا اطلاع ندارم نماز می خوندند یا نه و از لحاظ پوشش هم در حد متوسطی بودند به ظاهر که با هم خیلی تناقض داشتند ولی وقتی این ازدواج شکل گرفت این دختر خانم خیلی متحول شده بودند تحولشون در حدی بود که دیگه همه از خوبیهای دخترخانم صحبت می کردند، هم مقید به نماز و…شدند هم پوشش بهتری پیدا کردند اصلا تو چهرش تحول رو میشد دید، اگه اون آقا پسر با یکی دقیقا مثل خودش و این دخترخانم با یکی دقیقا مثل خودش ازدواج می کردند به نظرتون تغییری این وسط اتفاق می افتاد درسته این جریانی که من گفتم (خیلی هم کلی گویی بود) ولی تغییر در جهت مثبتش بود که برعکسشم میتونه اتفاق بیفته، نمی دونم تو اطراف من که همه میگن اونی که میخوایی نمیشه، به نظر شما واقعا همونی میشه که آدم مدنظرش هست؟ یعنی این موضوع برای شما همانطوری رقم خورد که میخواستین و ملاک و معیارتون بود؟ اگه فوضولی نباشه

    • نگاه کنید این گونه ازدواج ها معمولا به این سناریویی که میگید ختم نمیشه
     ۱- شاید تک و توک افرادی باشند که با خیلی بهتر از خودشون ازدواج کنند ولی تعداد خیلی اندکشون هستند که طرفی که پایین تر قرار دارد رو بالا میکشه
     ۲- بعضی ها هم از جهت معنوی پیشترفت میکنند.ولی بیشتر جنبه جوگیری داره.بعد از چند سال به زندگیشون نگاه کنید.ببینید ادم قبلی شدن یا نه
     ۳- توی این ازدواج ها اکثریتشون فردی که از لحاظ معنوی پایین تر هست،اون فرد دیگر رو پایین میکنه،نه اینکه فردی که بالاتر هست اون فرد دیگه رو بالا بکشه.واضح هم هست.چون خوب شدن سخته و بد شدن راحت تر.بزرگه میگفت:بعضی جوونا به ما میگن حاج اقا ما میخواهیم با یه دختر غیرچادری ازدواج کنیم تا چادریش کنیم.بزرگ میگفت:بهشون میگم شما نمیتونید یه گناه مثل غیبت رو ترک کنید.تازه گناهی هست که خودتون درگیرشید نه دیگری.چجوری میتونید یه فرد دیگه ای رو ترک گناه بدید
     یاعلی مددی

    • در اسلام هست که زن به دین مردش درمیاد..
     برا همین هم میگن مرد باید یکم بالا تر از زن باشه از لحاظ ایمان
     +
     علی میخوای باید زهرایی باشی
     زهرا میخواهی باید علی وار باشی
     +
     البته ضریب فهمیدگی زن از مرد باید بیشتر باشه چون ارامش خونه تو دستشه
     +

     البته خیلی هام هستند(حداقل م.ن خیلی ها رو دیدم) اصلا آقاهه حوزوی باشه اما نخواد لباس بپوشه خانمه ردش میکنه
     یا با اینکه استاد دانشگاه و مهندس و…طالب داره قبول نمیکنه چون یکی از شرایطش طلبه بودن فرده!
     یا علی مدد

 • چرا الکی میگین؟؟؟؟من خودم دیدم کسایی رو که فقط با طلبه ازدواج میکنن!هرکسی هم که به خاستگاریشون میره(اعم از دکتر و مهندس)بهشون جواب منفی میدن و میگن ما دوست داریم فقط با طلاب ازدواج کنیم.

  بعضی از پدرهام که یکی از شروطشون واسه داماد آینده اینه که حتما حتما طلبه باشه.

  • بله!این افراد هستند!ولی تعدادشون اونقدر کمه که…بماند!
   خدا نسل این موجودات رو به انقراض رو بیشتر کند!
   یا علی مددی

 • حاجی شما برا این امر مقدس ازدواج غیر دعا کار دیگه ای هم می کنید؟ Question

  • ما که جز دعا کاری از دستمون بر نمیاد!
   یاعلی مددی

 • سلام

  خیلی ممنون از لطف شما .
  ببخشید بنده نشناختمتون و اینکه چجور کارت عروسی ما به دست شما رسیده ؟ خوشحال میشم هم صحبت بشیم

  تا کردنش کار تیمی بود . خودم و خانمم و پدر و مادر ها

  مطلبتون رو هم خوندم و زیبا بود.

  التماس دعا

  مشتاق دیدار

  • سلام اخوی
   ما فامیل دوریم!!بالاخره کارت عروسیتون دست ما هم میرسه!
   یا علی مددی

 • اووووووووووووووووووووَه
  این همه بدبختی داره.
  یه بارکی بگو اگه طلبه شدی باید قید زن رو بزنی دیگه.
  بابا من تازه نرم شده بودم.میخواستم بیام حوزه

  “یا علی”

  • نترس بابا!طلبه ها هم خدایی دارن!همه طلبه ها هم ازدواج میکنند!خدا کسی رو تنها نمیذاره!
   یا علی مددی

 • حاج آقا این شب ها مارم دعا کنید!
  یاعلی

  • شما دوستان هم حقیر رو دعا کنید
   التماس دعا
   یا علی مددی

 • سلام
  داداش امروز که دیگه چهارشنبه است !
  پس چرا مطلب جدیدت نمیاد ؟!!!
  و من الله توفیق .

  • سلام سید جون!
   دندون رو جیگرت بذار!فرستادم!
   یا علی مددی

 • سلام علیکم

  طاعاتتون قبول. همیشه سرفرازباشید.

  خدا رو شکر کنید .بالاخره یکی شما رو قبول کرد با تمام شرایط شما! دعا کنید همه عاقبت بخیر بشوندو من نیز و امثال من نیز! در شهای قدر التماس دعا

  • سلام علیکم
   ان شاالله همه عاقبت بخیر شویم!
   در این شب عزیز حقیر رو هم از دعای خیرتان فراموش نکنید
   یا علی مددی

 • سلام
  براتون ایمیل فرستادم و منتظر پاسختون هستم.
  یا علی علیه السلام

  • سلام
   چشم!توی نوبت پاسخدهی قرار دادم
   یا علی مددی

 • وتنها یک شب به ضربت خوردن مولا…..

 • سلام سید
  یه کامنت بی ربط به پستت!
  یه پیشنهاد:توی سلسله ماجراهای طلبگی اصطلاحات طلبه ها رو هم بذارید.از قلنبه سلنبه ها تا بانمک ها وبه اصطلاح تیکه پرونیا وشوخیا/یه کم با تیپ کلام داخل حوزه هم اشنا شیم/فکر میکنم جالب باشه
  ممنون
  التماس دعا
  یاعلی

  • السلام!
   اولا کامنتتون خیلی هم بی ربط نبود!
   دیما فکر خوبیه!تا اونجا که بتونم ای به چشم!
   تشکر
   یا علی مددی

 • انشالله خـــــــدا مشکل ازدواج همه ی جوانوارو حل کنه البته با همت خودشون
  برای تعجیل در گشایش بخت جوانان صلــــــــــــوات

 • سلام
  دوستانی که در پیدا کردن فرشته مشکل دارند سوره “طه” فرامششون نشه ، جواب میده چه جوابی
  و من الله توفیق .

  • سید جون!تو که خوب روضه میخونی چرا اول خودت گریه نمیکنی!
   شوخی کردم!
   راستی اگه خبری به منم بگو!نترس شیرینی نیمخوام!
   یا علی مددی

 • فکر می کردم امثال خودم کم هستند! ولی امروز ۲تا مهندس طلبه پیدا کردم!

 • ای خدا…

  اونقدر کنجکاوم بدونم اون چند تا نظر پنهان که همیشه روی پست هاتون میاد مال کیه و توش چیــــــه!!! Wink

  • نه بابا خبری نیست!خصوصی و عمومی نداره!همش نظره!
   البته نویسنده نظرات خصوصی ثابت نیست!و خیلی هاش انتقاد هست به بنده! که خدا خیرشون بده جلو همه دوستان وبلاگ تابلومون نمیکنند!
   یا علی مددی

 • سلام سید البته منم نگفتم همه گفتم بعضی ها. یه وبلاگ نوپا دارم هنوز مطالب زیادی هم نداره ولی با اجازه لینکتون کردم.

  • سلام بزرگوار
   بله!
   ممنون که لینک کردید.لطف کردید
   یا علی مددی

 • راستی یه سوال همیشه برام مطرح بوده : چرا طلبه ها که باید به قول شما تا اخر عمرشون درس بخونن در کنار درس، یه کار پاره وقت انجام نمیدن که کمک خرجشون باشه. درسته که یه مقدار از وقتشونو میگیره ولی در عوض خیالشون از بابت معیشت تا حد زیادی راحت تر میشه و بهتر میتونن درس بخونن. چون اونها که مثل دانشجوها نگران طولانی شدن مدت تحصیلشون نیستن. حالا به جای ۴۰ سال فرض کن درسشون ۵۰ سال طول بکشه! انشاالله خدا به عمرشون برکت میده!

  • خب خیلی طلبه ها تا آخر عمر فقط به درس نمیپردازند و بعد از حدودا ده سال از درس به کار میپردازند
   چند تا نکته
   اول اینکه ده سالی باید صبر کنند و به درس بپردازند که این وقت زیادیه
   دوم خب تازه بعد از ده سال کار پاره وقت میتونن انجام بدن!که خب خیلی درامده زیادی نیست و باز هم باید با سختی زندگی کنند
   سوم خیلی از طلبه ها که اجتهاد را نشانه گرفتند اصلا نمیرسند کنار درس کار هم بکنند چون که اجتهاد زمان زیادی از انسان میبرد.باید شبانه روز درس بخونی که قطعا فرصتی برای کار باقی نمیمونه
   (البته گاهی بعضی طلبه ها بخاطر مشکلات مالی ممکنه زودتر از ۱۰ سال از گردونه درس خارج شوند و به کار روی بیاورند که مورد بحث من این طلبه های بزرگوار نیست)
   نکته اخر این که شما فرمودید مثلا ۴۰ سال ۵۰ سال میشه باید عرض کنم که اینگونه که میفرمایید نیست.انسان تا یه سنی میتونه کسب علم کند.سن که بالا برود کسب علم سخت و غیرممکن میشود پس باید جوانی را غنیمت شمرد
   یا علی مددی

 • سلام. دلم برای طلبه سوخت!
  به نظرم بهتره طلبه ها برن سراغ دخترایی که باباشون طلبه است! اینطوری هردو خانواده از وضع و حال هم خبر دارن و مشکلی هم پیش نمیاد. فکر کنم خیلی از علمای ما هم با دختری از خانواده روحانی ازدواج کردن!
  البته این وضعیت الان برای خیلی از خانواده ها که پسر دارن هست. چون معمولا سراغ دختری که از نظر مالی سه چهار تا پله بالاتر از سطح خودشونه میرن(چرا شو نمیدونم؟!) و کم و بیش با چنین جوابهایی روبرو میشن!

  • سلام
   بله!دقیقا اکثر طلبه ها مجبورن با خانواده طلبه ازدواج کنند!
   البته مشکلی که هست اینه که خیلی از دخترایی که باباشون هم طلبه هستند حاضر نیستند با طلبه ازدواج کنند!
   یا علی مددی

 • سلام.شما که حاجت روا شدی برای طلبه های نیازمند دعا کن.{بهم سر بزن

  • سلام
   ان شاالله ماشاالله همه طلبه های مجرد به یارشون برسون
   یا علی مددی

 • با سلام.
  چرا آقایان طلبه به سراغ خانم های طلبه نمی روند؟!

  • سلام
   خب بعضی هاشون میرن!ولی خب خیلی هاشونم نمیرن
   یکی از علت هاش اینه که مردهای دکتر زیاد سراغ خانم های دکتر نمیرن!
   یا علی مددی

   • چون بخوان پاشون رو کج بذارند توطز بانو مچشون گرفته میشه..

 • من طلبه نیستم اما یه دوست دارم که حوزه درس می خونه با شما وبلاگ شما رو به من معرفی کرد تا اطلاعات مذهبی و معرفی حوزه رو بهتر پیدا کنم اگه دوست داری به وبلاگ من هم بیایین خوش حال میشم مطالب بهداشتی رو میشه داخلش پیدا کرد موفق باشید

  • دوستتون لطف دارن.
   در ضمن عموما نمیرسم به وبلاگ رفقا سر بزنم ولی این دفعه سنت شکنی کردم
   یا علی مددی

 • سلام
  داداش جون با یه
  “سلام
  یا علی مددی ”
  کار ما راه نمی افته ، این تو بمیری از اون تو بمیری ها نیست باید سر بزنی ، کار ما فقط با حضورت راه میفته ، افتاد ؟!!!
  و من الله توفیق .

  • سلام سید جون
   باشه دادش !چرا میزنی!
   افتاد!افتاد!خوبشم افتاد!
   یا علی مددی

 • سلام پس بگو چرا بعضی از برادران طلبه از ۱۷ سالگی عملیات پیدا کردن فرشته رو شروع میکنن!خب معلوم که پدر دختر خانم راضی نیست.
  البته شرایط خاصی که بعضی از طلبه ها میذارن باعث میشه این جور جواب هایی بشنود. اینکه دخترخانم نباید دانشگاه برن حتما باید برن درس طلبگی بخونن و……

  • سلام
   آره!ولی خیلی از طلبه ها این جوری نیستند که از این شرط ها بذارن!مثال نقض صحبت شما همسره بنده!که دانشجو هستند!
   یا علی مددی

 • اون هم صبر لَر باید باشه

  • ممنون!لطف کردی!
   الان عوضش میکنم
   یا علی مددی

 • منظورت Game Over بود؟

 • سلام بر سیّد و بقیه

  این پستت واقعا زیبا بود. خیلی حال کردم.

  روند صعودی در این پست هم ادامه داره.
  ====================
  برداشت جالبی بود.

  حالا منو بگو که الان دانشجوی مهندسی هستم و جاهایی که میخوام برم واسه خواستگاری میخوام از الان بهشون بگم که ان شاء الله قراره طلبه بشم.

  شاید واسه خاطره همینه که به مادرم میگم دنبال یه دختر طلبه بگرد که این شرایط رو قبول کنه. تو آشناهای ما که شاید یه دختر چادری هم نباشه. خدا خودش کمک کنه.

  کلّا به این نتیجه رسیدم که فقط خدا میتونه این مسایل رو حل کنه. ولی قبول دارم واقعا عشق میخواد این مدلی زندگی کردن !

  خدا برکت بده به این زندگی ها .

  تو سحرهاتون ما رو هم دعا کنید.

  • سلام ارمان جونی
   آره خوب باید بگردی! ولی ان شااالله ماشاالله مورد خوب و عالی برات پیدا میشه!
   توکل بر خدا!
   التماس دعا!
   یا علی مددی

 • مطلبتون حقیقت داشت
  منم از این طلبه ها بسیار دیده ام
  خدا طلبه های خوب رو به فرشته های خوب برسونه…

 • با سلام به همه ی اونای که سحرا مثله عاشقا و مثل عارفا بیدارن و زانو به زانوی خدا می شینند …
  با “حاصل دست رنجه خودمه ” بروزم
  یا عـــــــــــــــــــــی

 • برو باباجعمش کن خجالت بکش با چه حقی این مزخرفاتو در مورد ماها میگی حالم ازت بهم میخوره آدم نیستی مثلا میخوای ادای آدمهای خوب و با صفا و شوخ در بیاری تو هیچی نیستی اگه از حوضه بیرونت نکردن با این کارات خدا رحمت کنه

  • ممنوت از اظهار لطفت برادر طلبه
   یاعلی مددی

 • سلام
  داداش جون با مطلب ” عمامه ” منتظرتونم .
  سرباز امام زمان
  و من الله توفیق .

 • در احادیث اومده:«الناس علی دین ملوکهم» و «الناس بامرائهم اشبه منهم بابائهم» یعنی مردم بر دین ملوک خویشند و مردم به امیرانشان شبیهتر هستند تا به پدرانشان.

  یک زمانی ملوک و امرا، پادشاهان بودند. (یعنی مردم بر دین افراد بودند)

  اما حالا دیگه ملوک ها نه افرادند نه شخصیت ها و نه هیچ کس دیگه.

  الان ملوک ها رسانه ها هستند.

  یعنی مردم بر دین رسانه هاشون هستند حالا توی هر جای دنیا که می خواد باشه. اگه رسانه ها خوب باشند بالطبع دین مردم هم خوبه. اما اگه رسانه ها بد و فاسد باشند مردمشون هم همینطور میشن.
  ——–
  سلام
  از اونجایی که می دونم مشغله تون زیاده. پستهام رو اینجا می فرستم که مجبور نشید بیاید وبلاگم و وقتتون گرفته بشه.

  • سلام
   تشکر فکر چالب و خوبیه
   ممنون استفاده کردم
   یاعلی مددی

 • چقدر خوبه بدونین که خیلی از دخترها دوست دارن که فرشته باشن و خواستگار طلبه هم دارن ولی به علت مخالفت مادر دختر با سن دختر و زندگی در قم(دختر راضی هستش) نمی تونن فرشته باشن.

  • سلام علیکم
   بله میدونم!قبول دارم!
   یا علی مددی

 • سلام دوست عزیز وبلاگ جامع و پویایی دارید بهتون تبریک میگم مططلبه مفیدی بود استفاده کردم خوش حال میشم به من هم سری بزنید نظر فراموشتون نشه موفق باشید یاحق

  • سلام دوست عزیز
   و مممون،لطف داری
   یا علی مددی

 • سلام
  آخرشــــــــــــــــــــــــــــــــی البته منظورم مطلبتون آخرشه نخودتون

 • سلام
  ممنون زیبا بود

  یاعلی

 • سلامبه همه ی دوستان خ.اهش میکنم به وبلاگ من هم سر بزنید و نظرتون را بفرمایید
  http://safineh-nejat.mihanblog.com

 • سلام
  چه داستان آشنایی…..

  ……….

  پیامبر اکرم (ص):

  هر گاه در برادر (دینی) خود ۳ صفت دیدی به او امیدوار باش . حیا ، امانتداری و راستگویی.

  یا علی

  • سلام
   اشنا!بله اشناست برای شما!
   یا علی مددی

 • جناب مهندس طلبه!
  سایت خیلی خوبی دارید
  با اجازه لینک شدید…
  (با اجازه)
  یا علی

  • باسلام
   تشکر و ممنون که لینکم کردید
   یا علی مددی

 • سلام اخوی
  در مورد قسمت اول مطلبتون بگم که وبلاگ نویسی با حال روزه هم فضای خوبی رو داره که در یچه های حکمت بیشتر باز میشه
  قلبتون پر حکمت باد
  یاعلی

 • سلام مهندس جونی
  خیلی تابلو بود که خانومت از خونه بیرونت کرده داری منت کشی میکنی
  هه هه هه هه هه

  • سلام بر جسد جونی خوتم!
   اشتباه حدسیدی!چون وقتی من ازدواج کردم!دانشجو بودم!
   ها ها ها
   یا علی مددی

 • سلام به همه طلبه ها و دانشجویان چشم به راه
  پیشاپیش میلاد سبط اکبر نبی اکرم (صل الله و علیه و آله وسلم) رو تبریک میگم
  آق مهندس طلبه همین شرایطی که گفتی با دز ضعیف تر برای دانشجو ها هم هست. اتفاقن اینجا کار سخت تره چون همه خونواده ها انتظار دارن دانشجو تمام امکانات زندگی (به شرحی که دخترخانم ها و خونواده هاشون بهتر میدونن) رو داشته باشه.
  پس زیادم تنها نیستین شما چشم به راه زیاده….
  یا حق

  • سلام داش محمد
   کم پیدایی!فکر دل ما نیستی!
   بله برای دانشجوها هم سختی هست!من نگفتم که سختی نیست! اثبات شی نفی ما عداء نمیکنه!
   البته دانشجو آینده داره!ولی طلبه ها عموما خیر!انصافا بدون تعصب مقایسه کنیم سختی دو زندگی قابل قیاس نیست!من هر دو رو تجربه کردم!
   یا علی مددی

 • سلام
  ali آقا
  خیلی می بخشید! ولی با همین قیاسی که حضرت عالی انجام می دهید باید گفت که نیازی نیست کسی بره و دوره ۱۰ ساله پرشکی را بگذرونه و در حد آمپول زدن و پانسمان کردن یادبگیره و توی زندگی اش به کار ببنده کافیه!
  از یه جهت حرف شما درسته و از یه جهت خطا!
  در هر رشته و زمینه ای دو نوع ورود می شه داشت. یکی قصد داره از رشته فقط اون چیزی که به دردش می خوره و کاربرد داره یاد بگیره و بره دنبال کارش، یکی دیگه هم هست که می خواد جنبه های مختلف علم رو بررسی کنه و بتونه بعدا به عنوان یه متخصص توی رشته ای نظر بده و علاوه بر مشکلات خودش مشکلات دیگران رو هم حل کنه.
  با این نوع توصیه کردن شما هیچ یک از علوم پیشرفت نمی کرد!
  برای مردم عادی، دانش پزشک در حد دونستن آمپول زنی و… کافیه، ولی کسی که می خواد در پرشکی به تخصص برسه باید اسم چند هزار دارو رو حفظ باشه و بلد باشه از هر کدوم کجا و چه جوری استفاده کنه!
  دوره های کمک های اولیه ای که الان برگزار می شه همون درس عقاید در حد کفافیه که شما می گی! آیا کسی با یه دوره کمک های اولیه دکتر متخصص سرطان میشه؟ آیا اگر همه ملت برن کمک های اولیه یاد بگیرن نیاز به دکتر متخصص از بین میره؟ به قول طلبه ها: “کلّا!”
  باید هر دو طبقه عالم متخصص و عالم عامی در جامعه موجود باشه.
  سر اینکه پر کردن همه تخصص های مورد نیاز در جامعه مسلمین، واجب کفاییه هم همینه!
  یا علی

  • سلام داش معین
   جواب قشنگی دادی!من استفاده کردم
   یا علی مددی

 • داستانی که یکی از دوستان تحت عنوان فرشته بیان کردند را من هم دیدم.بلا نسبت شما بعضی از طلبه ها با سرکار گذاشتن دختر باعث شدند که……

  • بله احتمالش هست!ولی خب بنده داستان اکثر طلبه ها رو بیان میکنم!قطعا نمیتونم داستان تک تک طلبه ها رو بیان کنم!چون هزاران داستان میشه!
   ممنون از نظرتون
   یا علی مددی

 • حالا مگه مجبور آدم بره طلبه شه؟
  در حد کفاف بره از عقاید و دروس حوزه یاد بگیره و تو زندگیش عمل کنه و همراه اون بره بره سر کار و درامد مناسبی داشته باشه تا این مشکل پیش نیاد-مهم عمل کردنه نه دونستن.خدا کنه شما طلبه ها این رو بفهمید

  • سلام
   به نظر آقا معین مراجعه شود
   باتشکر
   یا علی مددی

 • سلام
  بابا به این سختی هایی که شما گفتین هم نیست ، یه توسل کوچولو یا یه ختم یاسین همه چی رو حل میکنه !
  میگی نه امتحان کن ( البته میدونم متاهلی )
  در ضمن کاشکه یه مطلب فوق العاده در مورد تنها ترین سردار ، سبط اکبر ، مولای مظلومم امام حسن مجتبی میذاشتی.
  و من الله توفیق .

  • سلام اق سید عزیز تاج سر ما
   راستش توسل درسته!ولی بالاخره امتحان راه طلبگی هم هست!من دور و برم زیاد از این طلبه ها دیدم که سالیانیست دنبال یه فرشته میگردند!
   یا علی مددی

 • طلبه: خب یک مسئله‌ی دیگه هم هست، بحث معمم شدن. خب شرایط جامعه‌ی امروز رو خودتون حتما بهتر در جریان هستید. بالاخره محدودیت‌ها و مشکلاتی در این زمینه وجود داره… فکر می کنید بتونید تحمل کنید؟ خصوصا این‌که فرمودید توی خانواده‌تون، روحانی ندارید.
  دختر خانم: وقتی کسی به چیزی اعتقاد داشته باشه، تک‌تک قدم‌هائی که در اون راه برمیداره، براش لذت‌بخشه. حتی چیزهائی که ممکنه به چشم دیگران آزار و اذیت باشه، برای این فرد، شیرین و دوست‌داشتنیه. اصلا چه افتخاری بالاتر از این؟! لباس سربازی مولا، افتخاریه که نصیب هر کسی نمی‌شه… (دخترخانم، توی آخرین جمله‌ش، بدجور صداش می‌لرزه… ولی به زور بغضش رو کنترل می‌کنه)
  (جناب طلبه متوجه بغض دخترخانم شده، سکوت کرده و داره فکر می کنه که…که… اصلا من چه می‌دونم جناب طلبه داره با خودش به چی فکر می‌کنه… برید از خودش بپرسید…!)
  . . .
  ——————————————————————-
  جلسه‌ی خواستگاری تموم شد… حالا، دختر خانم چند روزه که منتظر زنگ تلفنه… هر کس که زنگ می‌زنه، دختر خانم فکر می کنه همون جناب طلبه است… ولی…
  دو روز بعد از جلسه خواستگاری، درینگ درینگ…
  دختر خانم: بفرمائید؟
  یک نفر از اون طرف خط: سلام علیکم، از املاک مزاحم می شم، خونه برای رهن و اجاره دارید؟
  دختر خانم: نه متاسفانه.

  یک هفته بعد از جلسه خواستگاری، درینگ درینگ…
  دختر خانم: بفرمائید؟
  یک نفر از اون طرف خط: سلام، خوبی؟ چه خبر؟
  دختر خانم: شما؟ بله؟! آها… مریم جان توئی، خوبی؟ ببخش نشناختم. چه خبر؟

  سه هفته بعد از جلسه خواستگاری، درینگ درینگ…
  دختر خانم: بفرمائید؟
  یک نفر از اون طرف خط: از شرکت … تماس می‌گیرم. اشتراک اینترنت دایل آپ رایگان، با اشانتیون!
  دختر خانم: تشکر – استفاده نداریم.

  دو ماه بعد از جلسه خواستگاری، درینگ درینگ…
  درینگ درینگ…
  دختر خانم: بفرمائید؟
  یک نفر از اون طرف خط: منزل آقای فلانی!
  دختر خانم: اشتباه گرفتید!!

  ماه‌ها گذشته، و دختر خانم، هنوز منتظر تلفن مادر جناب طلبه ست…

  (((با صرفنظر از جزئیات، این داستان، واقعی است)))

  • داستان جالب و تامل برانگیزی بود!ولی در هر صورت پسر کار درستی نکرد که زنگ نزد! اصلا خوشم نیومد از کار پسر!
   حداقل نمیخواست باید زنگ میزد و میگفت!
   یا علی مددی

 • درینگ درینگ…
  مادر دختر خانوم: سلام، بفرمایید
  مادر طلبه:سلام، ببخشید برای امر خیر مزاحمتون شدم.
  مادر دختر خانوم: بفرمایید در خدمتم.
  مادر طلبه: شماره‌ی شما رو از خانم (سه نقطه!) گرفتیم، گفتن ظاهرا شما دخترخانم خوب و محجوبی دارید، چند سالشونه؟
  ادامه‌ی ماجرا و بخش اصلیش؛ جلسه‌ی خواستگاری:
  طلبه: خب! با عرض پوزش جسارتا شما از شرایط زندگی طلبه‌ها خبر دارید؟
  دختر خانم: بله – تا حدودی. ولی باز هم اگر نکته‌ای یا مطلبی هست که فکر می‌کنید نیازه بیان بشه بفرمائید.
  طلبه: خب خداروشکر که آشنایی دارید! پس خب میدونید که شغل اصلی طلبه درس خوندنه و طلبه باید از صبح تا شب سرش توی کتاب و درس و بحث باشه!
  دختر خانم: بله – در جریان هستم تا حدودی.
  طلبه: خب، خدا رو شکر. اگه خدا عنایت کنند و آقا امام زمان عج اجازه بدن تا آخر عمر، وظیفه‌ی ما همینه.
  (جناب طلبه با ترس و لرز، یواشکی زیر چشمی سعی می‌کنه یه بررسی داشته باشه، عکس‌العمل دختر خانم رو زیر نظر بگیره… با خودش می گه: عجیبه!! این دختر خانم، چقدر خونسرده. حداقل چهرش که اینجور نشون می ده. نکنه ما رو سر کار گذاشتن!! )
  طلبه: در مورد بحث مالی هم باید یه نکاتی درباره زندگی طلبگی بهتون عرض کنم! همون جور که اشراف دارید! طلبه ها خیلی شهریه نمیگرن و در زمانی که درس میخونن باید با همین شهریه اندکِ طلبگی بسازن!
  دختر خانم: بله – می دونم.
  طلبه: این براتون سخت نیست؟ فکر نمی کنید تحملش مشکل باشه؟
  دختر خانم: نه – اصلا!

  ادامه داره…

  • خب بریم ادامه داستان رو بخونیم!
   یا علی مددی

 • “پادکست زیبا شبکه نصر از صحبتهای دکتر عباسی درباره “دفاع مقدس امروز
  خیلی زیباست توصیه میکنم گوش کنید.
  http://www.nasrtv.com/modules/audio/singlefile.php?cid=5&lid=529

 • سلام…
  ممنون از مطلبتون.
  ولی اینجا به خانواده دختر خانم هم باید تا حدودی حق داد.
  در مرحله ی بله برون اون عده پدرایی که قبول نمیکنن علت داره!چون پدر دخترخانم میبینه الان دخترش میگه هیچ مشکلی با این چیزا نداره ولی پدرمیتونه آینده دخترشو ترسیم کنه و با اخلاق و روحیات دخترش هم اشناست،صلاح و مصلحت رو در این میبینه که جواب رد بدن

  • سلام
   بله حرفتون درسته!ولی خب طلبه چی کار کنه!وقتی در حد توانش بیشتر از این نیست باید چه کنه!
   یا علی مددی

   • خب اون طلبه باید با هم کفو خودش زندگی کنه که همسرش درکش کنه.

 • سلام. جالب بود.ممنون
  اینشاالله که یکی از این فرشته ها هم قسمت من بشه

  • سلام اخوی
   سعی کن اول خودت فرشته بشی تا یه فرشته قسمتت بشه!
   یا علی مددی

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette