آذر
۶
۱۳۹۲

نجف!

نجف!Reviewed by مهندس طلبه on Nov 27Rating: 4.5نجفسفری به حوزه نجف اشرف

اکثر زائران نجف اشرف جز حرم امیرالمومنین و مسجد کوفه و بازارهای درب داغون نجف خیلی فرصت نمیکنند جای دیگه ای سرک بکشند.ولی انگار این فضولی و گشت و گذارو روی پیشونی ما حک کردن و با کوتاه بودن سفر، بازم نتونستم با نفس خبیثم مبارزه کنم و آخرش دل رو زدم به کوچه پس کوچه های نجف تا حوزه علمیه نجف اشرف رو پیدا کنم.

البته شاید نامردی باشه اسمش رو کوچه بذاریم،یه چیز پکیده بود که فکر نمیکنم بشه هیچ جای ایران مثلش رو پیدا کرد،کلا توهمی بود واسه خودش.

آسمون کوچه ها ،با سیم های تلفن و برق پوشیده شده بود،اونقده سیم کشیده بودند که خدا میدونه،عینهو تارعنکبوت!

مگس ها هم که بیداد میکردند،اوووووووووف.تا میومدی سی چهل تا مگس اولی که روت نشستن رو بپرونی لشگر تازه نفسشون از راه میرسید و یه حال اساسی بهت میداد.

دیگه از بوی گندی که گاه گاهی توی کوچه پس کوچه به مشام میرسید فاکتور میگیرم.خلاصش با یه بدبختی و هزار و یک جا سرک کشیدن به یکی از حوزه های نجف دست پیدا کردم.

قبل از ورود به حوزه کلی از اصطلاحات عربی رو با خودم تمرین میکردم که موقع صحبت با طلبه های اونجا بتونم یه چیزی از خودم بلغور کنم تا حداقل آبروی طلاب قمی حفظ بشه.

وارد که شدم ،دیدم مثل حوزه های ایران سه تا سه تا و گاهی هم دوتا دوتا طلبه های جوون کنار هم نشستن و دارن مباحثه میکنند.

اون گوشه یه طلبه رو دیدم که کتاب به دست نشسته،رفتم طرفش و دست و پا شکسته باهاش سلام و علیکی رد و بدل کردم.یهو دیدم با لهجه شیرین اصفهانی و به فارسی روون جوابم رو داد!کاشف به عمل اومد اخویه ما اصفهانی تشریف دارن و توی نجف طلبه هستند!

بعد از هم صحبتی با این طلبه سراغ طلبه های دیگه هم رفتم،بقیه هم مثل همین أخوی یا ایرانی بودند یا ایرانی خوب حرف میزدند.جز یه طلبه توی این مدت هیچ طلبه رو پیدا نکردم که نتونه فارسی حرف بزنه.همه یاخیلی عالی یا در حد متوسط فارسی حرف میزدند.

با گعده ای که با طلاب داشتم دستگیرم شد که گویا سیستم آموزشی حوزه نجف با قم متفاوته.از نکات مثبت حوزه نجف این بود که میزان ،درسِ نه زمان.خب این یعنی چی؟

ها،یعنی اینکه میزان هر سال تحصیلی شما بر اساس زمان نیست.بلکه بر اساس تموم کردن کتابهای یک سال تحصیلیه.مثلا شما در سال تحصیلی اول باید این سه تا کتاب رو تموم کنید.دیگه فرقی نمیکنه این سه تا کتاب رو توی ۶ ماه تموم میکنید یا ۶ سال!ملاک یادگیری کامل کتابه.

از نقاط ضعف حوزه علمیه قم اینه که ملاک سال هست.یعنی انتهای سال تحصیلی،مقطع تحصیلی تموم میشه،حالا میخواد کتاب تموم شده باشه یا نه (مثل سیستم دانشگاه)

نکته مثبت دیگه ای که توی حوزه نجف بود و انصافا بر همه چیز ترجیح داره،نزدیکی به قبر منور و مقدس امیر مومنان عالم هستی،علی علیه السلامه که هیچ چیزی نمیتونه پرش کنه.(متاسفانه علمای نجف به این نعمت کم لطفی میکنند)

دیگه خیلی نکته مثبت و قابل توجهی توی حوزه نجف ندیدم،و مقایسه حوزه قم با نجف مثل مقایسه فیل و فنجونه.حوزه قم در این سال های اخیر عظمتی پیدا کرده که دیگه حوزه نجف از لحاظ علمی و معنویت بعیده به گرد پای حوزه قم هم برسه.

ولی به نظره من علت پیشرفت حوزه علمیه قم توجه ایرانی ها به ائمه و مخصوصا طلاب به حضرت معصومه سلام الله علیهاست.فکر میکنم اگر عراقی ها اینقدر کم لطفی به حضرت علی علیه السلام نداشتند ،بازم همون رونق در حوزه نجف باقی میموند ولی حیف…

اینم از سفرنامه کوتاه ما به کوچه پس کوچه های نجف اشرف

همه دوستان رو به خدای ایوان های نجف میسپارم

یاعلی مددی

———————————–

سلام

لابد به جای جواب سلام ما میگی چه سلامی چه علیکی،این همه نظر گذاشتیم پس چرا جواب نمیدی.

قبل از جواب بیا پیشونیت رو ببوسم،خب حالا آروم شدی أخوی؟

حالا بیا جوابت رو بدم برادر عزیز،راست میگی،حق داری

ولی چه کنم فرصت نمیکنم این چند وقته،تمام نظرات رو تک تک خوندم،ولی فرصت جواب دادن ندارم.

از یه طرف کارهای درسی خودم،از طرف دیگه ان شاالله ثبت نام جدید حوزه مجازی مهندس طلبه ،از طرف دیگه زندگی متاهلی خودم و از طرف دیگه مریضیم که دیگه باقیش بماند

خلاصه ببخشید،ان شاالله در اولین فرصیتی که توفیق شد حتما جواب میدم ان شاالله

التماس دعا

یاعلی مددی

۹۲/۰۹/۶

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده:

من متولد شهر مقدس تهرانم! پدرم پزشک و مادرم استاد دانشگاه هستند و خودم هم در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر(Computer) گرایش نرم افزار (Software) تحصیل کردم. بعد از اتمام لیسانس به عللی مسیر زندگیم عوض شد و تصمیم گرفتم دانشگاه رها کنم و دیگه ادامه تحصیل ندم و بیام حوزه...

۳۴ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • به قول دوست جسدمون نجفتون قبول ………………….جانم علی……………….بال جبرییل مصلای علیست/سرمه اش خاک کف پای علیست………………میگم دادا شنیدم یکی بهتون گفت سید پس پسر عمومونم شدی
  یا علی Drool

 • برامون دعا کن
  چون ما هم برات دعا می کنیم .
  خدا پشت و پناهت
  و من الله توفیق

 • سلام
  چطور میشه طلبه نجف شد؟
  ممنونم خیلی ضروریه جواب بدین

 • سلام آقا سید زیارتتون قبول، اولا دعا کنید که برا ما هم توفیق بشه بریم همون کوچه پس کوچه ها و زیارت امیرالمومنین(ع)، در ثانی اینکه فرمودید تو حوزه نجف ملاک تموم کردن یه کتابه این خیلی خوبه.ولی متاسفانه الان بعضی از حوزه ها مثل حوزه ما سیستمش به نمره و پاس کردن واحده نه اینکه درس رو بخونی و بعدش خودت عالم بشی تو اون درس!کاش مسئولین حوزه یه فکری به این قانونای دست و پاگیر حوزه بکنند. ولی حوزه علمیه قم به برکت داشتن طلابی مثل شما،وجود پر برکت حضرت معصومه(س) و اساتید عالم و مجربه که عظمتش اینهمه زبانزد خاص و عامه.

 • سلام
  خداقوت خوشحالم که اکتیوید به من هم سربزنید.

 • سلام
  بسیار خوشحالم که بعد ۳سال مهمان شما هستم الان
  اولین وبلاگی که دیدم براشمابود.
  براتون دعای پیروزی دارم
  به روز هم هستم

 • سلام
  بسیار خوشحالم که بعد ۳سال مهمان شما هستم الان
  اولین وبلاگی که دیدم براشمابود.
  براتون دعای پیروزی دارم
  به روز هم هستم
  اون یا علی مددی خیلی بهم چسبید.

 • با سلام خدمت هم مدرسه ای عزیز جناب آقا سید عزیز
  از نکته خوبی که راجع به حوزه نجف بیان فرمودید بسیار استفاده کردیم. دوستانی بیان کرده بودند که طی درس ها بر اساس کتاب باعث کندی طلبه ها و شل شدن آنها می شود. اولا که کندی طلبه ها به عوامل مهمتر دیگری مثل بی هدفی و بی انگیزه گی که ناشی از عدم شناخت رسالت طلبگی است برمی گردد. در ثانی در روند کتاب محوری اتفاقا می توان کتابی را زودتر از موعد یک سال نیز تمام کرد و به کتابهای بعدی پرداخت. یعنی اگر طلبه ساعی باشد در این سیستم زودتر می تواند به جایگاه درست خود دست پیدا کند.
  به عنوان مثال در همین مدرسه معصومیه کلاس عقایدی که استاد ذوقی تشکیل می دهند بسیار پر بار است و اگر قرار باشد بر اساس ترمی واحدی جلو برویم بنا بر اذعان خود ایشان شاید به نصف درس هم نرسیم در حالی که اگر این درس همچنان ادامه پیدا کند می تواند طلبه را به یک ابزار بسیار دقیق و محکم مسلح کند در حالی که در روند کنونی بعد از اتمام سال تحصیلی عملا طلبه ادامه بحث را باید به همان مطالب محدود کتاب اکتفا کند و از ادامه کلاسهای این چنینی محروم گردد.
  شاید یکی از دلایل اصلی خالی شدن حوزه از طلبه های فاضل همین مساله باشد.

 • سلام علیکم
  زیارت قبول باشه!
  یه زمانی آرزوی طلبه ها درس خوندن در حوزه ی نجف بود!!!
  ایام به کام!
  یا حق

 • سلام زیارتتون قبول باشه انشالا..
  این روزا حال و روز اشفته ای دارم؛نمیدونم برای اروم شدن باید چه کنم؟؟!!

 • سلام برادر
  قبول باشه

  با عملا هم دیدار کردید؟
  تمام شدن کتاب هم در مدرسه ما شده معضلی Cry

 • سلام

  زیارت قبول

  انشاءالله خداوند به زمان و ساعات شما برکت بده تا به همه کارهاتون برسید

 • سلام
  آقا سید قبول باشه ان شاالله به زودی کربلا بری ولی اگه رفتی دعا یادت نره ها Rose Rose

 • سلام خوندیدم و مستفیض شدم مثل همیشه
  شما همیشه انقدر به کار های اورژانسی ویا بهتر بگم در خواست های اورژانسیتون اورژانسی رسیدیگی میکنید؟!؟شایدم اورژانسی نباشه وتوقع ما زیاده
  Question

  التماس دعا

 • سلام
  قبول باشه انشالله
  خوش به سعادتتون خیلی دلم گرفت!!…کاش قسمت ما هم بشه

 • مگه بچه دکترام مریض میشن ؟؟؟آخه وزیر بهداشت خودش گفت ما بیمه نداریم چون مریض نمیشیم گفتم شاید مثلا ارثی باشه Confused

 • سلام سید
  زیارتتون قبول باشه
  ان شاءالله خدا به وقتتون برکت بده
  التماس دعا

 • سلام
  منظور من لحن نبود.منظورم غلطهای املایی بود که خیلی جاها که “ه” نباید آورده بشه آورده شده و خیلی جاها که باید کلمه کسره نگیره و”ه” بگیره اشتباها کسره گرفته . این اشتباه املایی تقریبا داره همه گیر میشه حتی سایتهای خبری هم دیدم که این اشتباهها رو مرتکب میشن!!
  اخویِ اصفهانی…. به نظرِ من…. میزان درسه نه زمان…… اینها به این شکل درستند و اونطوری که تو متن اومده غلطه و نمره ی دیکته تون میشه ۱۷ Grin
  یاعلی

  • بی زحمت نظرهایی که ادامه نظر قبلی هست رو با استفاده از دکمه پاسخ جواب بدید و نظر جدید ایجاد نکنید.
   منم منظورم همون بود.توی نوشته های عامیانه زیاد کسره استفاده نمیشه.بخاطر سهولت مطالعه
   یاعلی مددی

 • داداشم سلام
  نجفتون قبول باشه
  ما رو دعا کردی؟

 • سلام
  مطلب خوبی بود.
  ظاهرا چند سال پیش که این روش جدید حوزه تازه شروع شده بود، از بزرگان محترم ما(!) تشریف بردند پیش آیت الله سیستانی، برای انتقال این کشفیات و اجزایی کردن اونها در نجف، که حضرت آیت الله به هیچ وجه نپذیرفتند. و توصیه کردند که شما هم این طرح رو عملی نکنید…
  و این شد که حوزه شد این… حوزه مدرن… و طبیعتا “بی حاصل”… حوزه ای پر از ترم و واحد و سلف غذا خوری و سالن همایش و سایر امکانات… و خالی از مطهری و طباطبایی و خمینی و امینی و آملی و…

  • سلف و سالن و امکانات! (کدوم امکانات؟!) که بد نیست. ترم و واحد و نمره بده که گویا از هیچ کدوم رهایی نیست!

  • با نظرتون موافقم ولی هنوزم اگر سرمون رو بچرخونیم حوزه هایی رو بدون این امکانات هم میبینیم.
   حوزه ای که راه رو حوزه شده نماز خونه(یعنی تو حالت عادی راه رو هست ولی وقت نماز فرش پهن میشه برای نماز)؛حوزه ای که تا وسط زمستون بچه ها با پتو مسافرتی مجبورن سرکلاس باشن چون وسیله گرمایشی درستی نداره..وقتی وضع اینه دیگه حرفی برای سالن اجتماعات و غیره نمیمونه.
   هرچند که خدا خودش برکت میده به همین بی امکاناتی؛ولی اینو صرفا گفتم که بدونید هنوزم هستن حوزه هایی که…

 • سلام این زیارت مربوط به هر موقعی بوده و ما خبردار نشدیم قبول باشه انشالله.
  متاسفانه این آفت درس خوندن برای نمره کم کم داره در حوزه هم ریشه میدواند و اکثریت میرن دنبال جزوات خلاصه و نمونه سوال برای کسب نمره و ارتقا سطح و پایه.
  و اینکه گفتید درس ها در حوزه قم بر اساس سال تموم میشه بیشتر جفاست به کسانی که درسها رو عمیق و بهتر میخونن چون اونها مطمئنا در عین دقت سریع تر از حضرات تنبل میتونن دروس رو تموم کنن اما باید به پای بقیه بسوزن.

  فقط یه چیزی،
  “اخویه ما اصفهانی…” و ” به نظره من …” و “میزان درس نه زمان …”
  همگی اینها املاشون غلطه. تو پستهای قبلی هم متاسفانه مکرر دیدم این ایراد رو و ایضا در سایتها و وبلاگهای زیادی از آدمهای فرهیخته این غلط های املایی(که مشخصا غلط تایپی هم نیستند.)اصلاح کن حاج سید کربلایی Wink
  یاعلی،التماس دعا

  • سلام
   ان شاالله قبول حق باشه.
   مخصوصا اینجوری مینویسم.چون نوشته هام با لحن عامیانست نه لحن کتابی
   یاعلی مددی

 • سلام.شرمنده یه سوال فنی دارم.
  شما که تو قیس بوک و تویتر و این سایت های خیلی بد(!!!) پیج دارید؛چطوری می‌خواید ملت رو هدایت کنید؟!!! Really Angry
  یعنی عضویت تواین سایتا گناه کبیره نیست؟!!!! Question

  • سلام علیکم
   اولا همه مراجع عضویت توی اینجور سایت ها رو حرام نمیدونند
   دوما سایت مهندس طلبه توی فیس بوک و تویتر صفحه رسمی نداره.فقط توی گوگل پلاس و کلوب صفحه رسمی داریم
   یاعلی مددی

 • سلام
  این که میگی تو نجف ملاک یادگیری کامل کتابه یعنی چی ؟ چه جوری تشخیص میدن که یک طلبه کتاب رو کامل یاد گرفته ؟ سلیقه ای هست ؟
  بعدشم شما اگر اومدی گفتی زمان مهم نیست دیگه طلبه عجله ای برای درس خوندن نداره و این باعث میشه اکثرا شل و ول کار کنن !
  مگر اون اقلیتی که امتحانات تاثیری در میزان درس خوندنشون نمیزاره و این افراد معمولا تتمه ی کتاب هایی رو که تدریس نمیشه خودشون می خونن و خیلی ضرر نمی کنن !

  • سلام علیکم
   این روش قبلا هم توی قم اعمال میشده،ولی متاسفانه بخاطر تاثیر پذیری کورکورانه حوزه از دانشگاه این روش به حوزه هم سرایت کرده.
   ملاک تشخیص که کی یاد گرفته یا نه خب بازم امتحانه.وقتی کسی یک کتاب رو تموم میکنه ازش امتحان میگیرن ،اگه بلد باشه میره کتاب بعدی.
   توی روش فعلی حوزه قم،اکثریت طلبه ها کتابها رو نصفه نیمه میخونند و در حقیقت کیفیت فدای زمان میشه.
   حذفیات کتاب ها دیگه برای طلبه ها عادی شده،که توی روش نجف اصلا این مشکل نیست
   کاش قم به همون روش قبلی خودش باقی میموند و جو گیر نمیشد!
   یاعلی مددی

  • اتفاقا روند کند درس هاست که افراد با انگیزه رو شل و ول می کنه. انگیزه این که کسی درس رو زودتر بخونه که روشنه! این که طرف رو مجبور کنی درسی که سه ماهه می شه خوند رو ۹ ماه هر روز بیاد سر کلاس (دوستان دانشگاهی شاید باورشون نشه ولی وضع ما تو حوزه اینه: از شنبه تا پنج شنبه هر روز از ۸ صبح تا ۱۲ ظهر کلاس داریم یعنی یه چیزی در حد مدرسه!) باعث می شه انگیزه ها از بین بره و همه شل بشن.

 • زیارت قبول اخوی.طبل ما یادت نره؛))

 • سلام

  کنار مرقد امیر ( ع ) واسه ما دعا کردی ؟

 • صلح است میان کفر و اسلام
  با ما تو هنوز در نبردی…

 • سلام علیکم
  حاضر!
  خدا قوت! تلاشتون به حق حضرت امیر علیه السلام روز افزون…..
  یاعلی
  التماس دعا

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette