تیر
۳
۱۳۹۴

سوال شب اول قبر…هدف

سوال شب اول قبر...هدفReviewed by امیر خندان on Jun 24Rating: 5.0چگونگی هدف گذاریدر این مطلب درباره این بحث شده که یک هدف خوب چیست و چه باید باشد.به عبارت دیگر درباره ویژگی های یک هدف عالی و خوب بحث شده.همه این مطلب را بخوانند .این مطلب حتی برای کسانی که به حوزه نمی خواهند بیاید هم جالب و کاربردی است.

یکی از سوالات شب اول قبر طلبه ها لو رفت!

هدف شما از آمدن به حوزه چه بود؟

طبق احادیث،آدمی در برزخ قدم از قدم برنمیداره الّا این که ۵ سوال از وی پرسیده میشه؛از جمله از از سپری کردن عمر در چه راهی .( عَنْ عُمُرِکَ‏ فِیمَا أَفْنَیْت‏)

اولین سوال و مهم ترین سوالی که هر کسی با انتخاب حوزه با اون مواجه میشه هم همین سواله”هدف؟”

چون قرار یه عمر با این انتخاب سپری کنه.

البته بگم غیر از اون دنیا،در این دنیا هم از اولین مرحله ثبت نام حوزه تا مصاحبه و طرح میثاق ،این سوال از شما پرسیده میشه. Grin

اولین سوالی که هر کسی با شنیدن این که “می خواهم برم حوزه !” از شما می پرسه هم  همینه که “چرا؟” و منظورش همین هدفه.که یعنی هدفت از رفتن به حوزه چیه؟

جواب این سوال رو فقط خود فرد باید بدست بیاره.هر چند کسی هم در رسیدن به پاسخ این سوال فرد رو کمک کنه ولی جواب دستوری و تلقینی و تزریقی کارساز نیست و بعد یه مدت دیگه برای فرد اهمّیتش رو از دست میده.

در بحث مدیریت زمان هم اولین بحث هدف است و می گویند هدف باید دارای ۷ ویژگی باشد و به نوعی به “چیستی هدف” می پردازند.به اختصار با حروف”مَمِدّ شادی”این ویژگی ها رو تعریف می کنند:

یعنی: ۱- مشخص باشد. ۲- متعالی باشد. ۳- دست یافتنی باشد. ۴- شخصی باشد. ۵-اندازه گرفتنی و قابل سنجش باشد. ۶-دارای زمان باشد. ۷- یادداشت برداری و یادآوری

بگذریم!می خواستم اظهار فضلی بکنم که آره ما هم بلدیم!

(برای خواندن این اصول مدیریت زمان این جا و هدف در مدیریت زمان اینجا رو کلیک کنید.)

پس اگر مطلق تبلیغ دین هدف یک طلبه باشد مشخص نیست که حتما به سر منزل مقصود برسد.باید هدفش مشخص و تعریف شده باشد.در جهت تعالی باشد و نه هوای نفس و یا  ریا؛و تطابق آن با ۷ ملاک بالا.

طبق این قاعده همه نباید یک هدف داشته باشند.هر چند جهت همه اهداف یکی است و همه در راه دین و برای خدا مجاهدت می کنند.

اگر این مساله را درک کردیم،می فهمیم که چرا یکی می شود امام خمینی و رهبر انقلاب و دیگری می شود علامه طباطبایی و استاد اساتید فعلی حوزه و صاحب کتاب گرانسنگ المیزان.

برگردیم!هدف چیست؟چرا حوزه؟چرا تبلیغ دین در جای دیگر نه؟مگر دانشگاه نیروی ارزشی نمی خواهد؟

جواب همه این سوالات در هدف خوابیده؟هدف چیست؟

آیا هدف امام جماعت محله خودمان شدن است و یا هدف پوشیدن لباس پیامبر(ص)؛صرف پوشیدن لباس؟یا هدف مطرح کردن خود است؟نکند هدف یاد گرفتن شیوه های سخنرانی است برای یک سخنران شدن؟نکند هدف پاسخ دادن به یکی از امیال نفسانی است؟آیا هدف همانند یکی از شخصیت های برجسته علمی فعلی کشور شدن است؟یا هدف رسیدن به راهی است برای بندگی بهتر خداوند؟

آیا هدف فرار از محیط فاسد شده و در برخی موارد گناه آلود دانشگاه است و رسیدن به محلّی است که دیگر خبری از دوستی ها و روابط غیر الهی نیست؟یا هدف رفتن به جایی است برای آموزش تطهیر و سپس ترویج آن در جامعه؟

هدف چیست؟ Question

این سوال اول برای خود فرد مهم هست.در درجه بعد خانواده و دوستان و مصاحبه حوزه از ثبت نام در آزمون تا ثبت نام در مدرسه.و البته شب اول قبر…. Laugh

بیشترین سوال از همین هدف هست که “چرا؟”

راستی!چرا؟چرا یک جوانی که او هم دوست دارد همانند دیگران زندگی آرام و بی دردسری داشته باشد و می تواند با مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد خود به این زندگی برسد،با یک انتخاب مسیر  خود را تغییر می دهد؟هدفش چیست؟!

_______________________________________________________________________________________

مطلب مهندس طلبه در این باره رو از اینجا بخونید.

*گاهی از این هدف با اسم ها و تعابیر گوناگونی مثل نیت،چرایی،انگیزه و… هم نام برده می شود.ولی باید بین اونها تمییز قائل شد.هدف دست یافتنی هست ولی نیت اون جریان قلبی است که تا آخر کار و رسیدن به هدف ادامه داره ولی دست یافتنی نیست و شاید کار خیری با نیت بدی صورت بگیرد.

**در مطلب بعدی از هدف خودم می نویسم.

***ببخشید کمی طولانی شد.تو این ماه عزیز دوستان رو از دعای خیرتون محروم نکنید.

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: امیر خندان

اهل کاشانم… فارغ التحصیل کارشناسی جامعه شناسی یا همون سوسیولوژی sociology.چهار سال نظریات “مخلوقات”رو خوندم و حالا به دنبال نظریات”خالق”

۱۲ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • شایدم دانشگاهیا میبینن با مدرک دانشگاهی نه کار هست نه اعتبار میرن سراغ حوزه حداقل یه شهریه بخور نمیری داره. نظرتون چیه؟

  دانشگاه هم اونقدرها بد نیست. فقط تو حوزه همراه با علم و درس یه معنویت یه هدف والاتر و یه علم به دردبخورتر واسه وجود انسانی و ادمیت هست.

  در مورد زندگی حوزوی ها بیشتر بگید ادامه زندگیشون بعد از پایان تحصیل. احساس میکنم تو سنین میانسالی بیشتر دیگه کاری ندارن و فقط نماز و تبلیغ و سخنرانی و احکام معمولی! حتی خودشون رو خیلی وارد مباحث سیاسی یا عقاید عرف و غلط مردم هم نمیکنن اروم و بی دغدغه زندگی میکنند این اصلا خوب نیست به نظرم.

  • سلام
   در مورد کار هم باید ببینیم هدف چه بوده؟من نه از هدفی دفاع و نه هدفی را رد کردم
   بله شاید طلبهای هدفش شهریه باشد!من نه دفاع و نه رد کردم و گفتم هدف چه باید باشد،همین.
   البته در معصومیه که من ۹۰ درصد بچه ها رو دیدم که یا کار رسمی داشتند با حقوق بالا،برخی دعوت به استخدام بودند، و برخی کار آزاد خوبی داشتند…الحمدلله هنوز از اون کسی که شما گفتید اون هدفش باشه رو ندیدم.الحمدلله شهریه برکت داره ولی بهتره یه تحقیق میدانی بکنید تا بخور و نمیر رو از خود طلبه ها بپرسید…
   در مورد دانشگاه هم جواب نظر دوست خدا رو که نوشتم بخونید…
   من خودم تو دانشگاهی بودم که چادر الزامی بود و پر بچه های ارزشی بود اتفاقاتی دیدم که بماند،غیر از تحقیق های میدانی از دوستان و …سایر دانشگاه ها درباره اعتیاد،دزدی،خودکشی،و…
   نمیدونم تعریفتون از بد چیه ولی میدونم که ثمره تربیتی این وضع دانشگاه ها رو میشه در زندگی خانواده دانشجوها بررسی کرد….
   التماس دعا

   • بعد از طلبگی یا قبلش کار داشتند درامد داشتند یا پیشنهاد استخدام؟ پس چرا اومدن تو مسیر طلبگی؟

    بخش دوم سوالم رو جواب ندادید؟
    کلا کار طلبه ها چیه؟

    ولی بهتره یه تحقیق میدانی بکنید تا بخور و نمیر رو از خود طلبه ها بپرسید… یعنی چی؟

    • قبل از طلبگی.هنوز هم پیشنهاد کار دارند.به خاطر هدفی که داشتند.باید باهاشون گپ بزنی تا هدفشون رو بفهمی…
     وظیفه طلبه تبلیغ و پاسداری از دین هست.البته ممکنه هر کسی با هدف متفاوت وارد نظام حوزوی بشه ولی هدف اصلی و دراز مدت تبلیغ دین الهی هست چه در عرصه علوم انسانی و چه حتی مبلغینی که برای تبلیغ به روستا ها می روند و احکام اولیه را بازگو می کنند.
     بخور ونمیر هم یعنی این که هدف معقولی نیست کسی برای شهریه بیاد طلبه بشه.روحانیونی که اوضاع اقتصادی خوبی دارند منبع درآمدی دارند مثل تدریس،تحقیق،تبلیغ،قضاوت،نهاد رهبری دانشگا هها،کارمندی ادارات مربوط به حوزه و…که ربطی به شهریه نداره.البته کسی هم ممکنه به این هدف بیاد طلبه بشه،منکر نمیشم!

 • سلام
  وقت بخیر
  هرچند که مطلب کلی بود و بیشتر دوست داشتم هدف ، نیت ،انگیزتون رو هم از اومدن به حوزه توی این مطلب به صورت شفاف بیان کنید.
  اما چند تا نکته هست که نباید فراموش کرد
  این چرای اخر خیلی به دلم نمیشینه
  یعنی چی که زندگی طلبگی رو سخت جلوه می دیم و با درد سر می دونیم
  همه زندگی ها درد سر داره ، سختی داره
  اینکه توی ذهن بیشتر طلبه ها اینه که اگه دانشگاه می بودن الان زندگی اروم تری داشتن و یا یه سیکل نرمی رو طی می کردن از کجا اومده !!!!
  اگه منظورمون کار و یا شرایط اقتصادی هست که توی اونور هم خبری نیست و سیل بیکارهای مدرک به دوش این رو نشون میده
  یه سر هم به حوزه بزنیم که چرا یه دفعه اینقدر تقاضای دوستانی که دانشگاه درس خوندن برای اومدن به حوزه زیاد شده مخصوصا سفیران !!!!
  بعد اونور رو گل و بلبل ترسیم کنیم و بگیم کسی که اومد اینور میشه همه چی براش سختی!!!
  بعد نگاه فاسد و غرق گناه به دانشگاه داشتن دیدگاه خوبی نیست این دیدگاه رو ترویج ندیم خواهشا
  ما ها که اونجا بودیم باید فهمیده باشیم که هرجایی گناه و فساد هست ولی نوع ظهورش متفاوت شده به قول یه بنده خدایی می گفت نگیم خدا رو شکر ما طلبه شدیم لب به مشروبات نمی زنیم شیطان واسه ما نقشه شراب نوشیدن نداره چیزای دیگه توی برنامه اش چیده !!!!
  خلاصه هر محیطی بریم فساد و گناه هست و زمینه اش هم فراهمه فقط مهم خود انسان و تسلط بر نفس هست ….

  موفق باشی
  التماس دعا

  • سلام
   طاعات قبول.شرمنده دیر جواب میدم.
   در مورد هدف خودم دفعه بعد انشاالله
   حوزه و قبول بار مسئولیت و بی وفقه سخت هست باور کنیم یا نه.دغدغه داشتن سخت است قبول کنیم یا نه.وگر نه از نظر اقتصادی و…شاید در هر جایی سختی باشه.
   در ضمن مگه کار سخت بده؟خیرالاعمال احمزها یعنی چه؟
   دانشگاه ها هم اکثرا محیطی ناسالم دارند و البته بچه های پاک هم در همین محیط دارند کار با اخلاص می کنند،لیکن مطلب من ناظر به بعد هدف یک فرد بود که آیا بر این اساس تصمیم گیری می کند و هدف گذاری یا خیر! و این که آیا دانشگاه فاسد است یا خیر بحثی است که می شود مفصل درباره آن حرف زد
   بنده هم دانشجو بودم….
   بله!خدا توفیق ترک گناه به همه عنایت کنه انشاالله

   • سلام
    طاعات و عبادات شما هم مقبول حق تعالی
    حوزه و بار مسئولیت پذیرفتن سخت است بله ،اما در هر رشته و زمینه دیگر هم فعالیت بشود و انطور که اسلام به ما گفته عمل شود، سخت است …
    حوزه فضای جدایی از جامعه اسلامی نیست پس هر کاری در جامعه اسلامی سخت است.
    کار سخت بد نیست بلکه منظورم شما نیستید منظورم عده ای هستند که این سختی رو به نوعی برتری حوزه نسبت به دانشگاه و سایر مراکز می دونن و این درست نیست.
    یادم هست وقتی نزد انسان وارسته و والایی حرف از دانشگاه و حوزه شد گفتند که اینها مهم نیست مهم خدمت به امام زمان (عج) هست در هر جا و هر مکانی بودن فرقی نداره .
    اینکه گفتم ما در این محیط بودیم منظورم من و شما بود.
    نباید این تفکر رو رشد داد که دانشگاه ها اکثرا محیطی ناسالم دارند !!!!
    این تفکر درستی نیست
    ما نباید ترویج دهنده این فکر باشیم.
    دانشگاه هم محیطی پاک دارد اگر عده ای از این فضا سو استفاده می کنند نمی شود گفت اکثر.
    شما که در زمینه شناخت جامعه تحصیل داشتین چرا اخه.
    ببینید می تونیم بگیم دانشگاه فلان اسیب ها و مشکلات را دارد و به عنوان یک پژوهش که صرفا مشکلات رو شناخته است با این بیان برخورد کنیم
    اما زمانی که لفظ اکثر رو استفاده می کنیم باید پشتوانه اماری داشته باشه یعنی پژوهشی صورت گرفته باشه و بعد از لفظ اکثر استفاده بشه …
    اگر کسی هم با این عقیده و فکر وارد حوزه میشه باید جدا روی افکارش کار کرد و این فکر رو از ذهنش خارج کرد (یعنی در بعد فردی )
    گفته من هم صرفا این بود که به این فکر رو ترویج ندهیم . همین !!!
    موفق باشید
    التماس دعا

    • داداشی چند تا پایان نامه در این زمیتنه ببینی کمی نظرت تغییر میکنه…آمار و ارقام هم داره

     • من هم با نظر دوست خدا موافقم . به نظرم شما در موزد دانشگاه تند روی میکنید . مگه همین طلبه ها از دانشگاه نیومدن حوزه؟ با این رفتارتون باعث میشید بین حوزه و دانشگاه فاصله بیفته .

      • فکر میکنم منطقی گفتم.آمار و ارقام و پایان نامه هایی که تو خود دانشگا هها در این باره نوشته شده هم تندروی هست؟متولی این پایان نامه ها هم تندرو بودند و خارج از دانشگاه؟؟؟
       البته بچه های پاک و مخلص در دانشگاه هستند،که من از او ن ها خیلی درس گرفتم،ولی محیط و نظام دانشگاه برای مبارزه با فساد برنامه که نداره هیچ،گاهی هم مروج هست.مثلا شما یک بررسی کن در رابطه مبحث”ارتباط با نامحارم و سایر گنا ههای مربوط به این بحث” و این که چه جوری این گناه عادی شده و در دانشگاه به نوعی ترویج دهنده هست.و متاسفانه جلو طرح تفکیک جنسیتی رو چجور گرفتند و حتی در دانشگاه ها پس از ۲ سال اجرا با اومدن دولت جدید و تغییر رییس دانشگاه،دوباره همون دانشجو هایی که با تفکیک جنسیتی به دانشگاه اومده بودند،دوباره بدون تفکیک سر کلاس رفتند.وحرف های دیگر…
       مگه رابطه ای هست که فاصله بیافته؟

 • تو این جامعه ای که ما زندگی می کنیم عادت ها هدف شده اند
  مثلا یکی میخواد دکتر شه و به این میگه هدف!
  هدف خیلی بین همه بد جا افتاده
  همه فکر می کنند به جایی رسیدن هدفه نه به کمال رسیدن
  به هرحال امیدوارم همه هدف های عالی داشته باشیم
  هدف های خیلی بزرگ
  وبرای اون مایه بزاریم…..
  چقدر خوبه که تواین وبلاگ در مورد هدف شناسی صحبت بشه
  برای کسایی که بی هدف دارن زندگی می کنند Neutral

 • بله…
  مطلب بسیار جالب بود
  اتفاقا از من هم این سوال رو کردن یه سری از طلاب
  و البته برادر عزیز،جناب مهندس طلبه خودمون… Smile
  که هدف چیست؟ و ما هم به لطف حق تعالی سربلند ازین قاعده بیرون آمدیم و ظاهرا هدف داشتیم…
  Wink

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette