آذر
۲۹
۱۳۹۱

هدف(۲)!

هدف(2)!Reviewed by مهندس طلبه on Dec 19Rating:

قلم میزنم برایت إی دردانه حسین علیه السلام،رقیه جان

دستانت کوچک اند ولی دلت بزرگ!

آری!دلت بزرگ و دریایی است مانند عمویت عباس (علیه السلام)

ای کاش قطره ای از دلت دریاییت بر کویر دل ما میریخت تا کویر ما هم باغ و بستانی زیبا شود!

رقیه جان! بیا و در این بلندترین شب سال، عنایتی کن تا همتمان هم بلند شود! تا بلکه بتوانیم بعد از صدها سال برای غریب کرب و بلا یار شویم!

عنایتی إی دردانه حسین علیه السلام…

 

خب!این هفته در ادامه سوال مطلب هفته قبل،پیش یکی از رفقای طلبم رفتم ،تا جوابش رو جویا بشم!(برای خواندن سوال هفته پیش اینجا کلیک کنید)

بازم یه بیوگ مختصری ازش میگم و میرم سر وقت سوال و پاسخ:

 

توجه:این تصویر در دوران دانشجویی گرفته شده است!

توجه:این تصویر در دوران دانشجویی گرفته شده است!

 

بیوگرافی:

 • نام:محمد مهدی
 • نام خانوادگی:ناظمی اردکانی
 • مدرک:کارشناسی
 • رشته دانشگاهی:صنایع
 • دانشگاه محل تحصیل:صنعتی شریف
 • تحصیلات حوزوی:سال سوم حوزه
 • محل تحصیل:مدرسه معصومیه سلام الله علیها
 • روحیه:فوق العاده اکتیو،اجتماعی،باحال!

سوال:اصلا چرا اومدی حوزه؟یا راحت تر بگم،هدفت چی بوده که دانشگاه رو ول کردی و اومدی حوزه؟

جواب محمد مهدی:

خب اول به چند مقدمه باید اشاره کنم،بعد وارد جواب سوالتون بشم

مقدمه اول

یکی از ابزارهایی که میشه به وسیله اونا جامعه رو کنترل کرد بحث تقدس زائی(مقدس نشان دادن یک چیز) و تقدس زدائی(پست نشون دادن یک چیز) است.

امروزه ما به اشتباه به دانشگاه تقدس دادیم و هر کسی بدون هیچ فکری به سمت دانشگاه میره.یعنی هر فردی با اندکی استعداد روانه دانشگاه میشه.

مقدمه دوم

 • در مقدمه دوم باید توضیحی درباره رشته های دانشگاهی بدم:
  • علوم فنی:این علوم هیچ قداستی ندارند.مثلا فرض کنید در زمان های گذشته یکی ۶ ماه آهنگری یاد میگیرفت،کسی هم به این کار قداست نمیداد.ولی امروزه چی؟اگه یکی ۴ سال عمرش رو توی دانشگاه تلف کنه و فلان رشته فنی رو بخونی بهش قداست میدن.در حقیقت آهنگری با رشته فنی فرقی نداره!ولی کسی به آهنگری قداست نمیداد ولی امروزه به رشته های فنی قداست میدن!
  • علوم انسانی:این علوم تقدس دارند.چرا که با انسان کار دارند.در ضمن این علوم اثرگذاریشون هم بسیار بیشتره،پس تقدسش هم بیشتره.

به همین علتم هست که دوستان حزب اللهی وقتی میخوان از کارشناسی به کارشناسی ارشد بیان به سمت علوم انسانی جلب میشن.(البته مگه قسمت هایی که هنوز کشور بهش نیاز واقعی داره،مثلا توی بحث هسته ای و غیره)

پس از اینجا علت این هجوم به سمت علوم انسانی معلوم میشه.ولی این که خیلی از دوستان میان به سمت علوم انسانی یک مشکل اساسی داره که در ادامه بهش میپردازم:

 1. ذات علوم انسانی که امروزه در دانشگاه تدریس میشه غربیه،و غربی ها اصالت را به  صرف تصرف بر دنیا میدن ،به خلاف اسلام که اصالت به خداوند متعال میده.خلاصه اینکه علوم انسانی غربی در هر زمینه ای(اقتصادی،آموزشی،فرهنگی و…) که باشه اصالت رو به دنیا میده نه خدا
 2. ما معتقدیم که اسلام متکفل همه امور زندگیمون هست(حکومت،اقتصاد،فرهنگ و..)ولی عملا در دانشگاه ها علوم غربی رو جایگزین اسلام کردیم،پس هر کسی امروز به علوم انسانی بره یعنی در پازل دشمن بازی میکنه.برای روشن تر شدن مبحث یک مثال میزم،امروز در دانشگاه، برای نوشتن یک پایان نامه سوال کلیدی اینه که این پایان نامه چه مشکلی را در دنیا حل میکنه تا بوسیله این بتونیم تسلطمون رو بر دنیا بیشتر کنیم و در نهایت از دنیا بیشتر بهره ببریم!که این دقیقا مخالف پایان نامه ای هست که با دید اسلامی نوشته میشه،چرا که توی پایان نامه اسلامی باید سوال کلیدی این باشه که چی کار کنیم تا به خدا نزدیک بشم.(حالا اگه کسی که دیدش اسلامی بود و توی این مسیر مثلا اَلکُلی هم کشف کرد عیب نداره،ولی باید توجه داشت این فرعه نه اصل.مثلا علمای گذشته ما فیزیک دان و شیمی دان هم بودند.)

نتیجه گیری:

خب با این دو مقدمه ای که گفتیم حالا میریم سر اصل بحث،و اون این که چرا حوزه؟

چیزی که از دانشگاه متصرف اینه که  ما یک مدرکی بگیریم که بتونیم باهاش خدمت کنیم.خب این نیاز به هیچ نیروی جوانی ندارد.برای مثال افرادی در نزدیکان ما هستند که در سن ۵۰ تا ۶۰ سالگی دارن دکترا میگیرند.پس میشه بدون نیروی جوونی هم بریم دانشگاه ولی به خلاف دانشگاه در حوزه، نیاز به تعمق و تولید نظریه داره.توی حوزه اصلا مدرکش مهم نیست و فقط مهم اینه که ببینیم اسلام چی میگه .پس هیچ وقت راه برای دانشگاه بسته نیست.،ولی برای حوزه بسته میشه!

پاسخ به یک شبهه رایج

«وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُون»(ترجمه:هر نیرویى در قدرت دارید، براى مقابله با آنها [دشمنان‏]، آماده سازید! و (همچنین) اسبهاى ورزیده (براى میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگرى غیر از اینها را، که شما نمى‏شناسید و خدا آنها را مى‏شناسد! و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعى اسلام) انفاق کنید، بطور کامل به شما بازگردانده مى‏شود، و به شما ستم نخواهد شد!)

شاید بعضی ها به آیه بالا استناد کنند و بگن که این آیه درباره مسائل نظامی نازل شده،پس نیاز به علوم فنی داریم و علوم فنی اولویت دارد

در جواب سوال این دوستان باید ازشون بپرسیم اصل در جنگ هشت ساله ما چی بود؟آیا جنبه نظامی اصل بوده یا جنبه ایمانی؟

آیا علت پیروزی ما در این جنگ تجهیزاتمون بود یا ایمانمون؟اگه تجهیزات بود که صدام صدها برابر از قویتر و پیشرفته ترش رو داشت!پس چطور شکست خورد؟

یک مقایسه:

در ادامه باید یک مقایسه بین غایت حوزه و دانشگاه(علوم فنی) انجام بدم:

ته و غایت دانشگاه شریف اینه که پراید رو تبدیل به بنز کنه(که البته نمیتونه!!)ولی غایت و هدف روحانی اینه که دست یکی را بگیره و بیارتش بالا، که این از انچه که خورشید بر آن میتابه بالاتر است.(با استناد به حدیث پیامبر اکرم صل الله علیه و اله وسلم) البته باید توجه داشت حوزه به ما هو حوزه این جایگاه رو داره،!و ممکنه کسی توی حوزه به این جایگاه برسه یکی هم نرسه،ولی جایگاه خود حوزه همچین جایگاهیه!

سوالی دیگر:

و در انتهای کلام باید به این سوال پاسخ بدیم که الان نیاز انقلاب به کدوم سنگر بیشتر است؟

ساده ترین راه تشخیص نیاز اینه که تعداد نیروهایی که در هر کدوم هست با وظایفی که هر کدوم دارند مقایسه کنیم!ورودی هر سال دانشگاه چیزی حدود یک میلیون نفر میرسه ولی کل حوزوی ها از زمان مرحوم بهجت تا الان نزدیک صد هزار نفره!(کلهم با هما!) و تعداد وظایفی هم که حوزوی ها دارند خیلی بیشتره،مثلا ارشاد جامعه،مباحثهای علمی، نظریه پردازی(که خود این قسمت به  اندازه کل علوم انسانیه)،قضاوت،حکومت داری،مسجد و غیره

با این دو مقدمه و این نتیجه ،تصمیم گرفتم که دانشگاه رو رها کنم و به حوزه بیام…

 

خب رفقای عزیز این هم مصاحبه این هفته از محمدمهدی جونم!

رفقا سوالی هم از ایشون داشتند کامنت بذارن ،سعی میکنم جواب هاتون رو ازشون بپرسم!سعی میکنم!

خب امری نیست

همه شما رو به خدای بروبچ فوق العاده اکتیو میسپارم

یا علی مددی

 

 

توجه:قرار هست بعضی از سوالای دوستان ،توی کامنت رو خود آقای ناظمی شخصا جواب بدن.سوالایی که ایشون جواب میدن با اسم ایشون توی جواب کامنت نوشته میشه نه اسم مهندس طلبه!

———————————————-

به!سلام!والسلام

رفقای بامرام چند تا نکته کوچولو!

اولا همون جور که خبر دارید یه هفته ای هست که آپلود سنتر ترکیده!مشکل از سروره!فعلا که درست نشده!در حال درست کردنش هستند رفقا!دعا کنید زودتری درست بشه!

دوما درباره سایت فیلم یاب!کسی از دوستان هست بتونه یه لوگوی تبلیغاتی (متحرک یا ثابت) برای فیلم یاب درست کنه!؟اگه کسی از دوستان میتونه این زحمت رو انجام بده بهم بگه که اندازه مورد نیاز رو بهش بگم!پیش پیش ممنون

سوما توی نظرسنجی موسیقی وبلاگ شرکت کنید!تا الان اکثریت گفتن که موسیقی نباشه!اگه همین جوری پیش بره موسیقی بای بای!

چهارما همچنان با درد مچمون میسوزیم و میسازیم!

التماس دعا

یا علی مددی

مهندس طلبه

۹۱/۰۹/۲۹

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده:

من متولد شهر مقدس تهرانم! پدرم پزشک و مادرم استاد دانشگاه هستند و خودم هم در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر(Computer) گرایش نرم افزار (Software) تحصیل کردم. بعد از اتمام لیسانس به عللی مسیر زندگیم عوض شد و تصمیم گرفتم دانشگاه رها کنم و دیگه ادامه تحصیل ندم و بیام حوزه...

۱۱۵ دیدگاه + فرستادن دیدگاه