آبان
۱۵
۱۳۹۴

کامیپوتر!

کامیپوتر!Reviewed by مهندس طلبه on Nov 6Rating: 4.5کامپیوترخیلی ها تصور میکنن طلبه ها کلا از دنیای دیجیتال جدا هستن و هیچ ارتباطی در هیچ حدی با این دنیای جدید ندارن. قطعا این تفکر اشتباه و با واقعیت کاملا بیگانست. چرا که اکثریت طلاب به ناچار با این دنیای جدید ارتباط برقرار کردن و دارن از امکاناتش برای انتشار اسلام استفاده میکنن. البته قبل از اینکه به صورت مبسوط تر در این باره حرف بزنم بد نیست این تذکر را بدم که اقلیتی در حوزه همچنان وجود دارند که با این دنیای جدید ارتباط برقرار نکردند و حتی گاه گاهی دست به انتقادهای تندی درباره استفاده از این دنیای نوظهور میزنند. ولی این گروه ها کاملا در اقلیت به سر میبرند و هر روز از تعدادشان کاسته میشود.

با رشد روز افزون دنیای کامپیوتری، این وسیله دیجیتال چند سالی هست که پای خودش و به حوزه های علمیه باز کرده است. خیلی ها تصور میکنن طلبه ها کلا از دنیای دیجیتال جدا هستن و هیچ ارتباطی در هیچ حدی با این دنیای جدید ندارن. قطعا این تفکر اشتباه و با واقعیت کاملا بیگانست. چرا که اکثریت طلاب به ناچار با این دنیای جدید ارتباط برقرار کردن و دارن از امکاناتش برای انتشار اسلام استفاده میکنن. البته قبل از اینکه به صورت مبسوط تر در این باره حرف بزنم بد نیست این تذکر را بدم که اقلیتی در حوزه همچنان وجود دارند که با این دنیای جدید ارتباط برقرار نکردند و حتی گاه گاهی دست به انتقادهای تندی درباره استفاده از این دنیای نوظهور میزنند. ولی این گروه ها کاملا در اقلیت به سر میبرند و هر روز از تعدادشان کاسته میشود.

۱-موسسه نور

شاید یکی از علل اصلی ورود این دنیا به حوزه را مقرون تلاشهای شرکت کامپیوتری نور باید دانست. این موسسه در سال ۶۷ به دستور رهبر عزیز انقلاب تاسیس شده است و تا به امروز نرم افزارهای فراوانی را وارد بازار کرده است. بنده به عنوان یه مهندس کامپیوتر که یک زمانی دستی بر آتش داشتم، باید صمیمانه از این گروه تشکر کنم، که انصافا با زیبایی های فراوان نرم افزارهای خودشون را وارد بازار کرده اند. علت اصلی وجود اینگونه زیبایی ها در نرم افزارهای شرکت نور، به کار گیری طلابی که اشراف کامل به برنامه نویسی دارند. البته در کنار این زیبایی ها نکات ضعفی هم در نرم افزارها دیده میشود که باز علت اصلی این بحث کمبود مهندسین کامیپوتر در این مجموعست.

این مجموعه تا به امروز ده ها محصول با عناوین مختلف وارد بازار کرده است که از معروف ترین آنها میتوان به جامع التفاسیر، جامع الاحادیث، جامع فقه اهل بیت، اصول فقه اشاره نمود.

حق و الانصاف موسسه نور از دید عمیق رهبر انقلاب نشئت میگیرد که در آن سال با دید بلند خود برای آینده حوزه دنیایی جدید را ترسیم نموده اند.

۲-کتب الکترونیکی

به لطف خداوند اکثریت کتب حوزوی به صورت فایل الکترونیکی در آمده اند و در اختیار تمامی طلاب محترم قرار گرفته است. بیشتر کتب حوزوی بسیار حجیم، سنگین و گرانقیمت هستند. با ورود کتب الکترونیکی به حوزه علمیه به سرعت علاقه مندان خودش را یافت. چرا که استفاده از کتب الکترونیکی مزایای فراوانی در اختیار طلاب قرار میدهد که نمیتوان از آن چشم پوشید. که میتوان به مهم ترین آنها اشاره نمود:

بدون وزن بودن کتب

عدم داشتن حجم: این مزیت برای بسیاری از طلاب مستاجر نشین طلایی میباشد چرا که حجم کتب حوزوی بسیار زیاد میباشد و نیاز به خرید کتابخانه های مختلف و اشغال فضای زیاد در منزل میباشد. ولی با استفاده از کتب الکترونیکی تمامی این مشکلات حل خواهد شد

رایگان بودن کتب: امروز با گرانشدن شیب ملایم اکثر کالاها و بالاخص کتاب ها امکان خرید خیلی از طلاب کاهش یافته است. کتب الکترونیک به خاطر رایگان بودن این امکان را در اختیار طلاب قرار میدهد که به سادگی میتوانند از تمامی کتب بدون پرداخت هیچ هزینه ای استفاده نمایند.

امکان گردآوری آرشیو کامل حوزوی در همه حالات: برای مثال اگر شما در سال چهارم حوزوه بخواهید نکاتی را در سال دوم حوزه نگاه کنید حتما باید به منزل رجوع کرده و بعد از یافتن کتاب مخصوص به آن رجوع کنید. ولی در کتب الکترونیکی شما در هر لحظه و به راحتی میتوانید به تمامی کتب رجوع کرده و مشکل خود را بر طرف نمایید

نوشتن حاشیه و نکات بر کتاب ها: یکی از فعالیت های راجع در حوزه های علمیه نوشتن حواشی بر کتب درسی خود میباشد. با ورود کتاب های الکترونیکی این نگرانی به وجود آمد که شاید نوشتن حاشیه بر کتب حوزوی برای همیشه فراموش شود. ولی با ورود نرم افزار وُرد(word) این امکان به سادگی در اختیار همه طلاب قرار گرفت. امروزه خیلی از طلاب حواشی خود را بر کتب حوزوی در نرم افزار ورد به سادگی و تمیزی فراوان انجام میدهند.

استفاده از کتب مرجع فراوان:خیلی از نرم افزار ها هزاران کتاب مرجع حوزوی را به صورت کامل در اختیار طلاب قرار میدهد. بدون استفاده از کتاب الکترونیکی امکان فراهم نمودن این مجموعه های عظیم میسر نبود.

البته درکنار مزایای فراوان کتب الکترونیکی عیوب آنها را نباید فراموش کرد، که میتوان به خستگی چشم اشاره نمود.

جزوات

خیلی از طلاب در کلاس های درسی، جزوات خود را در کامیپوتر وارد مینمایند. بیشتر این طلاب دو نرم فزار محبوب دارند: وُرد(word) و وان نُت(one note)

البته نباید فراموش کرد نرم افزار وان نت محبوبیتی بیشتر در میان طلاب پیدا کرده است. نوشتن جزوات در اینگونه نرم افزار های مزایای طلایی با خود به همراه دارد:

تمیزی: جزوات کامپیوتری دارای تمیزی فوق العاده هستند و هیچ وقت یک جزوه با دست خط نمیتواند با آن رقابت کند.

سرعت نوشتن: سرعت نوشتن به صورت تایپ ده انگشتی چندین برابر نوشتن با خودکار و کاغذ میباشد.

نشر علوم: جزوات کامپیوتری را به راحتی میتوان در اختیار دیگر طلاب قرار داد. بسیاری از طلاب با نوشتن جزوات خود به سرعت آنها را در اختیار دیگر طلاب قرار میدهند. با این روش علاوه بر نشر علم به ارتقای جزوات حوزوی می انجامد

نموداری کردن جزوات: خیلی از طلاب جزوات را به سرعت به صورت نموداری در می آورند. جزوات نموداری، دارای فهم بسیار ساده میباشد.

لینک سریع به گذشته: اگر شما جزوات خود را بر روی دفتر بنویسید، امکان استفاده از جزوات سالهای گذشته در همه حال وجود نخواهد داشت. ولی جزوات الکترونیکی امکان دسترسی به تمام جزوات گذشته را در هر لحظه فراهم نموده است.

البته باز نباید عیوب جزوات الکترونیکی را نادیده گرفت. ولی با وجود مزایای بی شمار آن کمتر به عیوب آن پرداخته میشود.

اینترنت

با گسترش اینترنت بسیاری از سایت های اینترنتی به صورت حرفه ای به علوم حوزوی پرداخته اند. بسیاری از طلاب برای استفاده از این گونه منابع بی انتها به استفاده از فضای مجازی روی آورده اند. البته نباید فراموش کرد که تبلیغ در عرصه مجازی هم به علت ظرفیت های فراوان آن به مذاق بسیاری از طلاب خوش آمده است و برای تبلیغ در این عرصه سرمایه گزاری نموده اند.

فایل های ضبطی

از قدیم خیلی از دروس حوزوی به صورت صوتی ضبط شده و در اختیار طلاب قرار گرفته است. امروز با گسترش تکنولوژی خیلی از دروس حوزوی علاوه بر فایل های صوتی به صورت تصویری نیز ضبط و در اختیار همگان قرار گرفته است. بسیاری از طلاب به علل مختلف به استفاده از فایل های ضبطی روی آورده اند. البته لازم به تذکر میباشد صرف استفاده از فایل های ضبطی و عدم حضور در کلاسهای درسی مشکلات فراوانی برای یک طلبه میتواند به وجود آورد. ولی استفاده از اینگونه فایل ها در کنار کلاس های درسی دارای مزایای بسیاری میباشد.

امیدوارم این مطلب برای خوانندگان محترم مفید واقع شده باشد.

به یاد خدا باشید…

——————————–

سلام به همه خوانندگان محترم سایت

ذکر چند نکته ضروریست

۱-اگر طلاب محترم نکات دیگری در استفاده طلاب از دنیای دیجیتال به ذهنشان خطور میکند در نظرات بیان کنند تا در ادامه این مطلب درج شود.

۲-بوی اربعین به مشام میرسد و دوستان محترم، در حق هم دعا کنیم تا امسال همه ما لیاقت حضور در این راهپیمایی بی نظیر را پیدا کنیم…

(تذکر: این مطلب در عصر زیبای جمعه که بوی یوسف زهرا سلام الله علیها فضای بیابان را فراگرفته بود به کتابت در آمد، امید است مورد عنایت حضرتش قرار بگید.)

به یاد خدا باشید…

مهندس طلبه

۹۴/۰۸/۱۵

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده:

من متولد شهر مقدس تهرانم! پدرم پزشک و مادرم استاد دانشگاه هستند و خودم هم در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر(Computer) گرایش نرم افزار (Software) تحصیل کردم. بعد از اتمام لیسانس به عللی مسیر زندگیم عوض شد و تصمیم گرفتم دانشگاه رها کنم و دیگه ادامه تحصیل ندم و بیام حوزه...

۵ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام
  برادران سطح دو رو تو چند سال میخونن?

 • بسم السلام
  قبل از ورود به حوزه با سایت شما اشنا شدم، اشنایی بیشتری با حوزه پیدا کردم والان هم بحمدالله از طلبه های مدرسه معصومیه، پایه یک می باشم. ممنون از مطالب مفید و قابل استفاده که برای ورود به حوزه راهنمایم بود. در حال حاضر پایه چند و چطوری میشه ارتباط حضوری داشت؟

  • سلام اخوی
   خوشحالم که سایت مهندس طلبه براتون مفید واقع شده است
   به شما ایمیل میزنم
   به یاد خدا باشید…

 • نظرتون راجع به پیاده روی اربعین برای خانم‌ها چیه؟

 • سلام
  قبلا در این مطلب http://zolfaqar.ir/?p=2709 درباره استاد راسل نوشتم.امسال شرط ورود به کلاس ایشون داشتن لبتاب بود.سر کلاس همه با استفاده از وان نت و مجموعه نرم افزار های نور آماده میشن.گاهی هم که نیاز هست از ویدیو پرژکتور استفاده میشه.اگه شد مفصل درباره چنین کلاسی و نحوه برگزاریش بعدا می نویسم.ایشون امسال نحو ۲و۳ رو این جوری برگزار میکنن.
  حاشیه نویسی و تقریر ها هم همه در لبتاب.
  و صد البته شرح تفضیلی مجموعه نور که واقعا خیلی ارزشمند هست….

فرستادن دیدگاه

برای افزودن شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette